Автор Тема: Аквариум Мексико  (Прочетено 3343 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 2 017
  • Нас. място: София / Враца
  • Станислав Пац
Аквариум Мексико
« : понеделник, 13 ноември 2017 г., 13:15 ч. »
Здравейте,
Планирам да стартирам нов аквариум с мексикански цихлиди + живородки. Опитът ми с цихлидите клони към 0 и не съм сигурен, че мога да направя адекватен избор на риби и бройки.
Аквариумът ще бъде 130х60х60см - около 470 литра.
Възможните видове риби:
- Rocio octofasciata (Джак Демпси)
- Cichlasoma salvini
- Thorichthys meeki
- Thorichthys maculipinnis (ex. ellioti)
- Amatitlania nigrofasciata
- Xiphophorus helleri
- Poecilla velifera
Едва ли ще включа всичките. Мотае ми се нещо тип 3 демпсита, 3 салвини, 6 мееки (или елиоти), 10 хелера.
Според вас как са тези риби за този аквариум? Ще имам ли големи проблеми с агресията? Какви промени бихте направили? Отворен съм за всякакви съвети.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 573
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Аквариум Мексико
« Отговор #1 : понеделник, 13 ноември 2017 г., 22:29 ч. »
Велиферите и хелерите няма да изкарат и няколко дена Пац.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #2 : понеделник, 13 ноември 2017 г., 22:37 ч. »
Е те в начлото тия цихлиди ще са по-дребни от хелерите вероятно, та ще имат известно време. После демпсито и салвинито сигурно ще им разкажат играта. Иначе с мееки си живеят добре, гледал съм клипчета в нета на стари аквариуми с мееки и велифери, устойчиви.

ПП: да не сеъм голословен: https://www.youtube.com/watch?v=Xeu4Ogd7phk

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 573
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #3 : понеделник, 13 ноември 2017 г., 23:46 ч. »
Пац бил съм в Мексико и съм плувал в сенотетата. Виждал съм нещата в истинските им биотопи. Там нещата са различни от един аквариум 200-700 литра. С Демпсито нещата няма да стоят по този начин. Това е зла риба.
Но няма ядове, пробвай. Тъкмо ще имаме още един споделен, реален опит.  :burp:

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #4 : понеделник, 13 ноември 2017 г., 23:55 ч. »
Ами мога да се откажа от демпсито, нали затова питам.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #5 : вторник, 14 ноември 2017 г., 00:01 ч. »
Принцпно ми се ще да има и нещо по-едро от мееките в този аквариум. Ако можех да намея Oscura heterospila или Hypsophrys nicaraguensis, те са по-миролюбиви и бих предпочел тях пред демпсито, ама ги няма нито в Чехия, нито в Германия, за БГ да не говорим. Може би не съм търсил достатъчно.

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 114
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #6 : вторник, 14 ноември 2017 г., 01:30 ч. »
Лично за мен американските цихлиди с много малки изключения,стоят най добре и най интересно във видов аквариум.Иначе ми става шарения и не-естествено.Това е пример за аквариум с риби който бих имал с удоволствие.  https://www.youtube.com/watch?v=rXQNKLr_8wc

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #7 : вторник, 21 ноември 2017 г., 22:45 ч. »
Ами малка промяна в плана... :) Вместо Демпси и Салвини ще сложа няколко от тези, които е показал RAKIM (Vieja melanura, по-известна като Vieja synispilus или Paraneetroplus synspilus).
Биотопът придобива по-конкретно име - езерото Лачуа, Гватемала, където проверено присъстват трите вида - мееки, хелиери и тази вйеха.
Ако успея да си намеря и мексиканските тетри - Astyanax mexicanus или пък майска тетра Hyphessobrycon compressus, пейзажът ще се допълни приятно.
Eто една хубава реализация на този Лачуа биотоп (с уговорка, че сомовете не са от там, в коментарите става ясно, че собственикът ги е махнал в последсвтие):
https://www.youtube.com/watch?v=PzBGhU2LRDY

Неактивен dndechev

• Активен потребител
  • Публикации: 790
  • Нас. място: Русе
« Отговор #8 : сряда, 22 ноември 2017 г., 09:54 ч. »
Синспилиума също е доста агресивна риба. Според мен по нищо не отстъпва на Демпсито. Ако се оформи чифт нещата стават наистина сериозни. Държах два млади чифта в аквариум 650л. При подготовка за хвърляне на хайвер с очите си видях как единият мъжки уби другия за около 10 мин (без да мога да реагирам по никакъв начин). След това останалия самец започна да опложда хайвера и на двете женски. В периода, когато има хайвер с едната, зверски тормоз от страна на двойката върху другата женска и после обратно. Никак не беше приятна гледка (вечно женските бяха одърпани и навряни из ъглите). Може би не е задължително и при теб така да стане, но споделям опит и дано ти е полезно като инфо.
Поздрави !

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #9 : сряда, 22 ноември 2017 г., 10:05 ч. »
Благодаря за информацията. Принципно ги водят за сравнително кротки, четох бая по разни форуми. Наистина има случаи на доста агресивни мъжкари, но са по-скоро изключения. Дано не уцеля и аз такъв...

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #10 : сряда, 22 ноември 2017 г., 15:23 ч. »
Продължавам да чета по темата. Агресията при този вид е най-вече вътревидова, рядко я проявяват към други риби. Аз мисля да се опитам да оформя чифт от синспилумите и да разкарам останалите бройки. В аквариума ще продължи да има мееки и хелери (и евентуално астианакс, ако намеря).

Неактивен dndechev

• Активен потребител
« Отговор #11 : сряда, 22 ноември 2017 г., 20:05 ч. »
Дано да си късметлия. По принцип агресията е вътрешно видова, но в повечето аквариуми, в които съм виждал възрастни екземпляри винаги съжителстват заедно с доста агресивни видове. Твоята идея е да ги събереш с не агресивни такива и наистина на съквартирантите им няма да им е много комфортно. Единственото което си мисля е да ги вземеш на размер доста по-малки от другите и да ги пуснеш последни (седмица, две по-късно) в аквариума. Въпреки това според мен е въпрос на време да започнат да доминират. Особено когато се оформи двойка, повярвай ми, че даже и на спокойни екземпляри да попаднеш всички други от гореспоменатите ще бъдат тормозени. Когато пораснат ще бъдат и доста по-едри от всички останали, което също ще допринесе за окупиране на целия съд. И все пак дано да греша........пробвай и ще разбереш...
Поздрави !  :drinks:

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #12 : четвъртък, 23 ноември 2017 г., 17:45 ч. »
Ами най-много да си "счупя главата" с тия цихлиди и да напълня аквариума с няколкостотин неона като Цецо. :)

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
« Отговор #13 : четвъртък, 23 ноември 2017 г., 17:46 ч. »
Но реално погледнато, дори всичко да бъде избито и да ми остане само чифт синспилуми, не е чак толкова лошо. Красиви прасенца стават. :)

Неактивен dndechev

• Активен потребител
« Отговор #14 : четвъртък, 23 ноември 2017 г., 18:06 ч. »
Да, особено мъжките са много красиви. Имай предвид, че са предимно растителноядни и е възможно да посягат и на някои растенията.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.