Автор Тема: DIY CO2 система с киселина и сода - проблем и нужда от съвет  (Прочетено 2006 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен santo_traficante

• Активен потребител
  • Публикации: 66
  • Нас. място: Плевен
  • http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D1%82%D0
DIY CO2 система с киселина и сода - проблем и нужда от съвет
« : понеделник, 27 август 2018 г., 09:53 ч. »
Здравейте,
Имам следния проблем:
Уредих се със аксесоари за система за подаване на CO2 от китайците и я сглобих. Имам някои притеснения за тази система и ме интересува какво мислят съфорумците. Качих и снимка на аквариума, за да се вижда за какви растения става на въпрос. Осветлението е 7 лед ленто х 4,8 вата  и 2 лед пури по 18 вата, торя 2 пъти седмично с течни макро и микро миксове по 10 мл на 100 л. Светя по 8 часа на ден. Рибите са 50-тина, храня ги веднъж дневно. Системата е 2 бутилки (2 л.), 200 гр. сода бикарбонат/ 200 мл вода, 200 гр. лимонена киселина/ 600 мл вода. Приложил съм снимка и на схемата, по която съм я правил.

13 by Владислав Ованесян, on Flickr

Acid-and-Soda by Владислав Ованесян, on Flickr

received_682426198793941 by Владислав Ованесян, on Flickr

received_264405580847932 by Владислав Ованесян, on Flickr

received_231089034202019 by Владислав Ованесян, on Flickr

От цялата работа ми възникнаха няколко въпроса (като към всеки от тях съм написал и какво зная към момента)и ако се намери и кой да ми отговори ще бъда много благодарен:
1. Спирането за през нощта как става точно?
Проблема е , че в един момент трябва да се изключва за през ноща, а налягането в бутилките ми се струва рисковано, за да бъде оставено без наблюдение. С две думи се притеснявам, че ако я оставя тази система на 1,5 бара налягане да работи през деня докато ме няма или през нощта - мога да заваря авария. То е ясно, че риск винаги има, но мен по-скоро ме интересува как да го минимизирам.  Гледах по руските форуми, че са го обяснили така: като спреш подаването на газ към аквариума посредством затваряне на крана, съответно спират да се смесват содата и киселината.
2. Какво налягане е най-оптимално за сигурност?
Интересувам се някой правил ли е тази система като мен, т.е. с 2 броя 2-литрови бутилки от газирани напитки и при 1,5 бара налягане и какви са му впечнатленията, има ли някакви тънкости да се знаят. Примерно за това, че са необходими по здрави (компресорни ли там как ги наричат) тръбички го зная, знам също че тези кранчета дето се ползват за регулиране на поток въздух от аератор също не стават. За използването на възвратен клапан от всичко, което прочетох останах с впечатление, че трябва да сложа само един горе до аквариума, за да не върне вода от аквата към системата. Разбрах обаче, че някои хора слагат също така и на връзката между двете бутилки за да е сигурно, че ще става реакцията само в едната.
3. Колко CO2 да подавам, за да не натровя рибите? За разлика от мои познати на мен рибите са ми по-важни от растенията :) .
4. Знам, че е глупав въпрос, но все пак да съм сигурен - стиска се бутилката с лимонената киселина, за да направи реакцията в бутилката със содата, нали така?
5. Трябва ли да сложа един възвратен клапан от пласмасовите на връзката между двете бутилки, да речем за да не допуска сода да отива в посока шишето с лимонената киселина?
6. Някой ще ми обясни ли на схемата (последния линк от снимките), тоя тройник, който е обозначен с номер 5 за какво служи? (аз лично предполагам, че играе ролята на възвратен клапан, но не съм сигурен де).
7. На какво място в аквариума е добре да се разположи дифузера - на течение или не?

Благодаря предварително. Който каквото може да ми каже все е полезно.

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 106
  • Нас. място: София
Отг: DIY CO2 система с киселина и сода - проблем и нужда от съвет
« Отговор #1 : понеделник, 27 август 2018 г., 12:45 ч. »
1. На твоята система спирането май само тъчно може да стане - дали ще отвориш капачката на втората бутилка или ще спреш от някоя от тръбичките да не се смесват и да правят реакция, си е твое решение.
3. Kупи си дроп чекер/перманентен тест за CO2. Няма как някой да ти каже по колко балончета да подаваш и винаги да е наред, защото всеки аквариум е индивидуален.
7. На течение задължително - най-добре да се сложи срещу изхода на филъра(срещуположната стена на аквариума), за да може течението да го завърти надолу в аквариума.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

• Активен потребител
« Отговор #2 : понеделник, 27 август 2018 г., 13:47 ч. »
Ето такова имам, което го няма на снимките:

HTB1yrFFSpXXXXbyXpXXq6xXFXXXe by Владислав Ованесян, on Flickr

и също други два въпроса, които мога да засегна са:
8. Откъде най-евтино да се закупят сода и лимонена киселина?
Към момента съм намерил в един сайт на 4,33 лв/ кг , а сода бикарбонат на 1, 65 лв/ кг. Смятам, че са достатъчно евтини. Ако някой знае по-добра оферта, може да сподели.
9. Откъде в България да се закупят тези т.нар. в aliexpress "pneumatic high pressure air tube", или другояче казано шлаухите за CO2? Питам, тъй като при китайците са евтини, но всичките са с по 5-6 долара доставка, което излишно ги оскъпява, а би трябвало и тук да има, но не им знам точно наименованието, предполагам 4*6 маркуч за компресор PU.
10. Стават ли пласмасовите възвртани клапани за CO2 системата или трябват метални? Видях в интернет, че има и метални такива като тези на снимките по-долу:
пластмасов
TetraTecCheckValve by Владислав Ованесян, on Flickr
метален
aqsteelvalve-800x600 by Владислав Ованесян, on Flickr

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 639
« Отговор #3 : понеделник, 27 август 2018 г., 19:40 ч. »
Здрасти, колега

По добре не спирай системата - при всяко спиране, налягането се повишава. Повишава се, когато да кажем в момента на спиране или преди това се е изляла киселината при содата. Тъй като ти вече си я спрял, налягането в бутилките се увеличава - няма къде да отиде, остава и се разпределя в двете бутилки. Аз моята я стартирам при налягате от 0,3-0,5 атмосфери. При налягане на 2,5 атмосфери ми избиват свръзките при игленият вентил. Намери си за през нощта аератор и го пускай здраво. Като ти гледам аквариума има 150л. не би следвало да е проблем ако подава нонстоп. Следи си рн сутрин - ако почне да пада под 6,5 търси решение. Също не трябва да имаш голяма разлика в рн сутрин и вечер.

Най важното , че ти нямаш китки в аквариумчето - за какво ти е този въглероден диоксид?!

Неактивен Йонуц

• Регистриран потребител
  • Публикации: 15
« Отговор #4 : вторник, 28 август 2018 г., 09:16 ч. »
Този тип система не може да се разчита много на нея. От моя скормен опит ти казвам. А да гръмне бутилка в шкафа да видиш тогава колко е забавно. Като цяло системата няма да подава равномерно цо2, а това води до проблеми с растенията. Като цяло колегата и той писа, защо ти е цо2 като нямаш много растения?

Първо напълни аквариума с растения, кажи повече за осветлението и дали ще ползваш торове. Всички тези 3 неща са свързани.

• Активен потребител
« Отговор #5 : вторник, 28 август 2018 г., 10:28 ч. »
Написал съм всичко за торовете и осветлението. CO2 ми трябва за да ми растат по- добре растенията, а и с надеждата, че някой ден и червени на цвят такива ще мога да гледам. Системата я виждам, че не е като купешките, но темата я пуснах с идеята ако някой знае как да я направя въобще да работи да сподели. При мен проблема в момента е, че има елементи, които не са ми ясни за какво служат като тоя тройник на схемата например и като цяло някои принципи на работа не са ми ясни, защото има различни мнения в бета: например коя бутилка се стиска за реакция, 1 към 3 съотношение с вода за л.к. или за содата (някои хора са писали и обратното на това, което аз правя). Просто си правя експеримент с растенията и искам да се запозная максимално, точно за да няма гръмнали бутилки в шкафа на аквариума. Относно пълненето с растения - аз затова искам да пробвам тая система с наличните, защото ако ида да си накупя трудни за отглеждане китки, които искат co2, а системата не работи то тогава защо да ги купувам. На мен ми е ясно, че има различни подобрения, които могат да се направят и затова се интересувам.

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 106
  • Нас. място: София
« Отговор #6 : вторник, 28 август 2018 г., 12:51 ч. »
Маркучета можеш да си купиш от почти всяка железария - 4/6 трябва да са. Възвратният клапън трябва да срава за СО2 или аргон, не просто за аератор, защото налягането е по-голямо. Пластмасово или метално е въпрос на лична преценка. Ако наистина искаш да гледаш растения с СО2 ти трябва нормална система с бутилка под налягане, особено за аквариум >50л.(мое мнение). Първоначалната инвестиция е по-голяма, но после става по-лесно и удобно, а и 1кг. СО2 е около 2лв(зависи от мястото)
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

• Активен потребител
« Отговор #7 : вторник, 28 август 2018 г., 15:26 ч. »
Мерси за отговора. Значи, че май по 250 лв с реактор и бутилка изработва един колега, но не ми се дават още такива пари за това, ще си поиграя с тази да видя докъде ще го докарам.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 639
« Отговор #8 : вторник, 28 август 2018 г., 19:19 ч. »
С тази с-ма е напълно възможно да направиш страхотен холандец! Не е нужно чак толкова голяма точност и прецизност в подаването газа, торенето и светлината. Водата ти е от най-голямо значение, както и грунда! Вече при много голямо количество растения ти трябва силна светлина и добро количество въглероден диоксид. Трябва да се запознаеш и да си обясниш най-важното нещо - какво е това параметри на водата и ще имаш голям успех и със система мая + захар. Като разбира се вече и при голямо количество растения, може  да ти се наложи от време на време да ториш. Това за червените растения е мит, пак ще го кажа!!!

• Активен потребител
« Отговор #9 : понеделник, 03 септември 2018 г., 11:49 ч. »
След едноседмично експериментиране и поизразходени добри количества сода и лимонена киселина най-накрая подкарах системата да работи, само че не със стандартно изписаните в нет-а пропорции (200гр ЛК/ 600 мл вода, 200 гр СБК/ 200 мл вода за 2 х 2 литра бутилки).
Решението при мен за 240 литра стана (тука говоря за 2 балончета в секунда без разтваряне с реактор тип 77 или подобен - просто системата, игления клапан и после дифузера). Естествено без реактор сигурно се разтваря 90% по малко CO2-то, но мен и така ми върши работа. Та работещо го подкарах така:
2х 2литра бутилки
100 гр ЛК/ 300 мл вода
100 гр СБК/ 100 мл вода
Понеже количествата са по-малко се иска малко повече стискане на бутилката с ЛК, за да докара налягане, но един път стигне ли 1 бар не мърда от него и докарва прилично количество газ.
Това, което трябваше да възстановя е тройника във маркуча, който влиза в бутилката със содата - така няма никакво връщане на сода към лимонената киселина. Слагах и bubble counter, но ми се видя излишен, защото на самия дифузер си броя балончетата.
Не съм мерил никакви параметри, но както malamir се е изразил в един негов пост "гледай растенията да ти кипят и рибите да не са на повърхноста на водата и всичко ти е наред". Та и аз така - даже вчера забелязах единия анубиас че пуска балончета от листата.
Ще приложа снимки на резултата:
Преди една седмица:
predi 1 sedmica by Владислав Ованесян, on Flickr

Вчера (след една седмица):
sled 1 sedmica by Владислав Ованесян, on Flickr

Лично аз съм много доволен от резултата при все и краткото време, което е минало има видим ефект, естествено има малко брада, но глутаралдехида ще помогне.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.