Автор Тема: Схема за лед осветление  (Прочетено 2140 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен small reef

• Регистриран потребител
  • Публикации: 19
Схема за лед осветление
« : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 08:16 ч. »
Започнах да си правя лед за аквата . Диодите които поръчах са
Cree XPE XP-E white/warm white 1W 3W LED- топло и студено бели
3w full spectrum 400nm~840nm
Идеята ми е да ги наредя на три алуминиеви профила по 9бр.
Това което направихме вчера е едната лента но мисля ,че сме допуснали много грешки и много я усложнихме
Въпросите ми са за схема на вързване , евентуални съпротивления , къде да са и какво захранване .
Показвам това което сме направили и схемата дадена ми в един магазин . Така направени тръгнаха на 12V (акумолатор и зарядно 12V ) но стана грозно и днес ще го развалям . Не съм наясно и дали ако трите ленти са вързани по същата схема ще могат да се захранват с 12V . Вече се омотах от ватове, волтове, съпротивления , напрежение и т.н. .

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
Отг: Схема за лед осветление
« Отговор #1 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 08:40 ч. »
Ще стане, но трябва да са вързани успоредно трите профила, в случай че ако изгори диод другите да останат да светят. Съпротивленията които трябва да сложиш на 3 групи диода са според милиамперите които дават за диод и да ги сумираш по 3 диода и от общият сбор да сложиш съпротивление, което няма да грее много но и няма да прегрява. От значение е на колко волта работи даден диод за да се подбере съпротивление което ще ограничи напрежението от 12 волта до него на примерно: 3,3 волта или 3,0 и т.н.
Тук в полетата си описваш параметрите на диодите и виждаш какво съпротивление да сложиш. Успех!

Неактивен small reef

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 09:09 ч. »
Благодаря ти за отговора , ето това са данните на основните диоди . С тази схема заработи лентата ама супер грозно с тия големи съпротивления и хиляда кабела .Захранването също стоят в магазините и дигат ръце абе ще кажеш , че с ядрена физика ги занимавам .
Power: 1W~3W
Model Name: CREE XPE
Emitted Color: white/warm white
Wavelength: 6000k/3200k
Brightness: 80LM~90LM
DC Forward Voltage (VF): 2.0V-2.4Vdc
DC Forward Current (IF): 350mA~1000mA
Maximum Pulse Voltage: 2.8V-3.6V
Maximum Pulse Current: 1200mA
LED Viewing Angle: 120 degree

Тези фул спектрум също са ми интересни дали ще имат ефект върху растенията както ги дават
( What is Full spectrum led chip   ?
It is the newest trend for indoor plants. Advanced LED grow lights chip , not provide sigle color ,provide broad spectrum 400nm~840nm , simialr with sun light ,but most is red and blue ,it is best for plant grow .This is a revolutionary step for LED grow lights which have previously been unable to act as the sole light source for the indoor garden. Suitable for all stages of plant growth.)

Неактивен Борис

• Потребител
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #3 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 09:18 ч. »
Тези съпротивления които са ти препоръчали са големи, защото мощността им трябва да е поне 4W, за да може да не изгорят самите съпротивления когато работят диодите през тях.
Грозно се е получило, защото не е нужно да облепваш със скоч кабелите между диодите, самите диоди имат захват за да се захванат с винт в алуминиевия профил за да отдават топлината по-добре, само със термоконтактна силиконова паста няма да стане, а ако започнат да греят диодите ще имаш проблеми със скоча, мисли им охлаждане защото тези от този модел си греят!
Успех!

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 106
  • Нас. място: София
« Отговор #4 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 10:39 ч. »
Според данните, които си дал за белите, трябва да вървят на 2 до 2,4 волта. Вържи 5 диода последователно и всеки ще е на 2.4 волта или 5 последователно + резистор на 1,5ом/1в или 1,5ом/2в и да станат на 2.2 волта, което ще е по-добре за живота на ледовете. После всички групи от 5 можеш да ги вържеш успоредно, стига да имаш нужното захранване с минимум 10% аванс. Сложи им термо шлаух за изолация. Залепи ги с термо лепило за такива елементи или болтчета и термо паста, но задължително с вентилатор за охлаждане, тези греят много.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен small reef

• Регистриран потребител
« Отговор #5 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 13:18 ч. »
Ясно а захранването на три такива ленти от по 10 диода (разделени на две по пет) с какви параметри трябва да ? Или как да сметна какво да е то ако са една , две или три вързани за едно захранване .

Неактивен Борис

• Потребител
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #6 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 13:25 ч. »
Ясно а захранването на три такива ленти от по 10 диода (разделени на две по пет) с какви параметри трябва да ? Или как да сметна какво да е то ако са една , две или три вързани за едно захранване .

Колко ватови са диодите които ще слагаш на профил 1 или 3 ватови или в комбинация? Ако са в мобинация 1+3 вата ги сметни колко са общите ватове и след това ги умножи по 3 (ако мислиш да свързваш 3 профила с диоди), резултата които получиш захранването трябва да е с 20% по-голяма мощност, защото има вериятност да изгори то след време или ако много грее. Има захранвания 50, 100, 150, 200, 250 ватови. Много е важно от захранването да се пуска отделен кабел за всеки профил и по-възможност кабела да е със сечение минимум 0.75 или по-дебел!

Неактивен small reef

• Регистриран потребител
« Отговор #7 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 13:49 ч. »
Дано не изнаглявам но токовете не са ми сила.
Характеристиките на диодите са тези по горе в темета
Power: 1W~3W
DC Forward Voltage (VF): 2.0V-2.4Vdc
Като ще са наредени по пет в група за да са общо 12V , по две групи на лента .По същите характеристики всеки един е от един до три вата или макс 3 което значи че трябва да взема захранване с обща мощност 90W ако вържа всички шест групи паралелно към него. Или  3 по 30W ако искам всяка лента да е на отделно захранване . Има ли нещо с което да греша и има ли още някакви стойности с които да се съобразявам ?

Неактивен Борис

• Потребител
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #8 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 13:59 ч. »
Попитай Виолета от форума.  :wink1:

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 106
  • Нас. място: София
« Отговор #9 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 15:25 ч. »
30 диода по 3 вата са 90вата, значи ти трябва поне 100в захранване(те са кратни на 12 в повечето случаи, защото са 12 волтови). Но с толкова диоди и 3 ленти е лесно да си направиш 2 цикъла. Примерно 1 свети от 10ч. до 20ч., 2 светят от 11ч. до 19ч., което ще стане с 2х72в захранвания.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен small reef

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : четвъртък, 29 ноември 2018 г., 16:31 ч. »
Благодаря !

Неактивен Lan

• Активен потребител
  • Публикации: 150
« Отговор #11 : петък, 30 ноември 2018 г., 13:31 ч. »
          А защо сте се спрели на тази схема на захранване през баластни съпротивления? За мощни светодиоди тя не е ефективна, тъй като има големи загуби от разсейваната върху тях мощност. По-елегантното и същевременно по-простото решение за светодиоди с мощност 1 W и повече е захранване със стабилизиран ток (подходящите за целта устройства се наричат стабилизатори на ток или генератори на ток) – няма баластни резистори (няма и загуби), връзките са по-прости, токът през всички светодиоди е един и същ...
          Искам да ви обърна внимание на още една подробност – помислете за доброто закрепване на светодиодите. Или трябва да ги хванете с винтчета (което означава поне два отвора за светодиод и евентуално – нарязване на резби), или можете да ги залепите с лепило за метал – има едно подходящо на "Бизон", което лепи добре алуминий и има добра топлопроводимост.
          Успех!
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Неактивен small reef

• Регистриран потребител
« Отговор #12 : неделя, 02 декември 2018 г., 07:05 ч. »
Идея си нямах с какво се захващам . Все още съм на същото положение и като гледам как се очертава декември , няма да мога да им обърна внимание . Тази не ми харесва и ще остане така за резерва .

Неактивен small reef

• Регистриран потребител
« Отговор #13 : вторник, 22 януари 2019 г., 14:40 ч. »
Ето това се получи .Долната и средната са на един кръг а горната на друг . Не ги направих както трябва с ЛЕД драйвери , но до тук ми стигнаха силите . Диодите също се оказа че не отговарят на характеристиките -4бр. светят на 12V  а 5бр.не . Сега най-долната грее доста и не се охлажда достатъчно но най-вероятно ще сложа по още някакъв малък консуматор на двата кръга и не пипам повече.

Неактивен bizahariev

• Активен потребител
  • Публикации: 30
« Отговор #14 : вторник, 26 февруари 2019 г., 14:16 ч. »
здравейте мисля имам аквариум 60/45/40  изпращам линк на лед лампа от аиекспрес дали има смисъл да я взимам или да ме посъветвате нещо друго. Благодаря

https://www.aliexpress.com/item/Nicrew-ADE-Aquatic-Plant-LED-Lighting-Light-Aquarium-Aquario-Chihiros-7500K-12W-18W-24W-Ultra-thin/32794842901.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4e502e0ehegfpV

Неактивен Lightning_boy

• Регистриран потребител
  • Публикации: 13
« Отговор #15 : вторник, 26 февруари 2019 г., 17:29 ч. »
здравейте мисля имам аквариум 60/45/40  изпращам линк на лед лампа от аиекспрес дали има смисъл да я взимам или да ме посъветвате нещо друго. Благодаря

https://www.aliexpress.com/item/Nicrew-ADE-Aquatic-Plant-LED-Lighting-Light-Aquarium-Aquario-Chihiros-7500K-12W-18W-24W-Ultra-thin/32794842901.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.4e502e0ehegfpV

Така зададен въпроса, ако ми е все тая ще ти кажа - вземи я. Ако не ти трябва, не я вземай .. Но, ако трябва да сме коректни, е добре да кажеш каква ти е идеята и да започнеш отначало, за да може някой да ти даде читав съвет.
Иначе си е чист спам  :bb:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.