Автор Тема: Нов аквариум 180 литра  (Прочетено 868 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
  • Публикации: 10
Нов аквариум 180 литра
« : петък, 07 юни 2019 г., 09:25 ч. »
Здравейте, от няколко седмици чета форума и дойде време да се регистрирам и аз :)

Закупих аквариум 180 литра на EHEIM, нагревател EHEIM JAGER и външен филтър EHEIM Ecco Pro 200. Аквариума го стартирах на 01.06, но на 02.06 източих цялата вода и го напълних отново, за да измия каманите, че нещо имаха много прах. На 04.06 сложих и няколко растения (ако трябва ще им потърся имената и ще ги напиша).

Мисля да закупувам скоро рибки и се чудя какво да взема. Искам да има и малки и големи (което знам, че е малко невъзможно).

За момента съм се спрял на:
- Скариди
- Лабео
- Барбус деносини
- Тернеция
- Неони
- Анцитрус
- Скалария
- Колиза

По принцип съм шаранджия и много исках да си взема Кои (китайските шарани), но ми казаха, че не е добре да са в аквариум.

Та ми трябват мнения дали тези са съвместими, с какви други мога да ги комбинирам, колко на брой трябва да има?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 6 596
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Нов аквариум 180 литра
« Отговор #1 : събота, 08 юни 2019 г., 02:59 ч. »
Здравей и добре дошъл тук.
За Кой рибки забрави в този литраж. Малък е аквариума. Скаларии и тернеции е едната комбинация. Барбуси и Колизии е другата вероятност. Лабео, само едно и то с барбусите. Лоша риба, гони другите. За 180 литра по 6-7 бройки скаларии и барбуси около 10-12 броя. Барбусите обичат да са в група. Питай ако има нещо неясно. Питай преди да пуснеш в аквариума, за да няма ядове после.
Поздрави!  :drinks:

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : събота, 08 юни 2019 г., 05:54 ч. »
Вчера взех два звездни анциструса и неделя мисля да взема неоните. Мислих да взема 2-3 скаларий. Знам, че са малко лошички. През 2 3 дни добре ли е да вкарвам нов вид?

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
« Отговор #3 : събота, 08 юни 2019 г., 13:13 ч. »
Сега си мисля дали е ок с тези риби да взема и две гупи (мъжка и женска)?

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : събота, 08 юни 2019 г., 17:55 ч. »
Гупи със скаларии и неони не е добра идея.

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
« Отговор #5 : вторник, 11 юни 2019 г., 09:40 ч. »
Малките растения започнаха да пожълтяват, от какво може да е?

Неактивен Камен

• Активен потребител
  • Публикации: 46
  • Нас. място: Пловдив
  • Аква-басист 2
« Отговор #6 : вторник, 11 юни 2019 г., 14:44 ч. »
Принципно всички растения имат период на линеене докато се климатизират с новата си среда на живот. А ти осигурил ли си им някакви хранителни вещества? Не си споменал и как си стартирал аквариума. Направи ли някакви стъпки за формирането на азотния цикъл?
Най-големият враг на акваристиката е Меракът!

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 92
  • Нас. място: София
« Отговор #7 : вторник, 11 юни 2019 г., 15:52 ч. »
Не се знае нито каква светлина има, нито какъв и колко е субстрата, нито какви са растенията, нито светоденя, как да отговорим какво им има на тези растения?
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
« Отговор #8 : сряда, 12 юни 2019 г., 13:52 ч. »
Извинявам се, но още не знам какво ви трябва... за да получа отговор. Та акавариума го стартирах с грунд от камъни. 6 килограма 2-4 мм и 12 килограма 6-8мм.

Сложих грунда, сложих вода, сложих растенията (ерегия, сагитария или офиопогон и ехинодорус). Изчаках да минат няколко дни и пуснах 2 рибки. Изчаках още няколко дни, взех вода и отидох в магазин да я тестват и да кажат дали е наред всичко за да взема други рибки. Казаха ми, че е добре водата (стандартна софийска вода...) и псунах още 2... и така днес имам около 35 рибки.

Светлината е ЛЕД 13.5 W. и я държа поне по 8 часа на ден пусната.

Не съм сигурен дали имат хранителни вещества, от кое се набавят?

Няколко пъти ги местих растенията от едно място на друго и не знам дали това не е попречило. Вчера сложих и дърво, което започна да образува някакъв мазен мъх по него, не знам и това дали е добре?

Неактивен Камен

• Активен потребител
  • Аква-басист 2
« Отговор #9 : четвъртък, 13 юни 2019 г., 12:43 ч. »
Местенето на растенията определено помага за удължаване на периода на приспособяване към новата среда. За растенията хората обикновено торят с течни торове и с таблетки под грунда за растенията, които се хранят основно през кореновата си система.
По другия ти въпрос, бих споделил, че аз предпочитам да пускам нови рибки през две седмици на новостартиран аквариум. Понякога не издържам толкова дълго, но се старая минимум 7 дни да има. Нитрифициращите бактерии са малко бавно развиващи се. Удвояват броя си за около 24 часа. Та идеята е да им се даде време да се умножат и да успяват да наваксат с преработката на отпадните вещества, които новите риби започват да отделят.

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : четвъртък, 13 юни 2019 г., 21:23 ч. »
Ами вече вкарах рибите.. дано не се прецака нещо.

Сега гледам водата отгоре има нещо станно, като олио във вода стои, мазно. От дървото ли е това? Понеже и цялото дърво стана бяло в един мъх и анцитрусите го ядат.

Неактивен Камен

• Активен потребител
  • Аква-басист 2
« Отговор #11 : петък, 14 юни 2019 г., 09:25 ч. »
Прочети за "Ципа на повърхността на водата": http://www.aquaportal.bg/forum/index.php?topic=150.0
За мъха по корените не се притеснявай. И той е колония от бактерии. Анциструсите ще се погрижат.

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
« Отговор #12 : петък, 14 юни 2019 г., 14:11 ч. »
Хм... ще пробвам това с лист-а. Филтъра ми чисти около 600 литра на час. Малко ли е това?

Как да разбера дали имам ниски нива на CO2? Нямам плуващи разтения, също и такива да са до върха на водата.

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #13 : събота, 15 юни 2019 г., 21:19 ч. »
Продават се тестери за со2. За филтража се прави литража на аквариума х 5/6 . Значи твоя е 180 литра, по 6 е равно на 1080 литра на час, твоя викаш е 600. Кажи-речи двойно по-слаб отколкото трябва.

Неактивен ribarnik.com

• Регистриран потребител
« Отговор #14 : събота, 15 юни 2019 г., 21:53 ч. »
Странно... аквариума беше с друг филтър и ми предложиха по-добър и взех него. Води се за 200 литра аквариум.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.