Автор Тема: Нещо се обърка...?  (Прочетено 137 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен skycat

• Регистриран потребител
  • Публикации: 1
Нещо се обърка...?
« : вторник, 08 октомври 2019 г., 19:14 ч. »
Здравейте,
Да започна с малко предистория
Имам следната конфигурация от около 11 месеца:
Аквариум EHEIM Aquastar 96 L, стъкло 6мм, Осветление 1x18 W (T8), Допълнително LED лента Fyto - 1M (Червени и сини диоди), нагревател Eheim 100W, Канистър Fluval 206

В аквариума имам 10 цветни тетри, 3 мраморни трихогастера, 4 хелера, 2 САЕта, 3 неонки, 1 сомче Анцитрус, 1 скарида Амано и 1 охлюв Хелена, понеже в началото имах бум на европейски физи и така си реших проблема с тях :)
Растенията, които имам - Микрозорум, Анубиас бартери, малко явански мъх, няколко стръка ротала и лудвигия и 3-4 нимфея лотус (лилия) .

Преди време си купих някакви измислени тест лентички от големия брат Китай, според които 5те параметъра, които мереше бяха в норма - GH 25mg/l, Nitratе - 10 mg/l, Nitrite - 0 mg/l, carbonate - 80 mg/l и pH - 6.8
След първначалните тестове преди 3-4 месеца, всичко беше наред и не съм мерил повече показателите.

Вода сменям всяка седмица по около 20% (20 литра), като доливам чешмяна престояла вода (налята предишната вечер и оставена да престои минимум 12 часа.) Мнооого рядко ми се случва да пропусна някоя събота (когато пътувам за повече от седмица), но никога не се е случвало да не сменям повече от 14 дена вода.

Сега за проблема:
На 03.10 - четвъртък, ми умря единия охлюв Неритина. Случвало се е да пада и друг път от стъклото, но на следващия ден се размърдва и хваща пак света :) Така направих отново - оставих го през нощта на дъното без да го закачам. На следващата вечер (04.10) като се прибрах от работа, до него лежеше и една хелерка - мъртва.. Веднага ги изрвадих и двете телца и се сетих за тестовете. Останах потресен от резултата:
GH - 425mg/l, Nitrate 10 mg/l, Nitrite - 0 mg/l, Carbonate- 40 mg/l, pH 6.0 - първия показател мнооого нагоре, другите 2 в нормата, а последните 2 - под минимума.
Веднага смених 20% вода и започнах да наблюдавам аквариума. На следващата вечер - пак тест - пак същите показатели. Започнах през ден да сменям по 20% от водата, този път с филтрирана и да правя тестове.
От 2 дена и другата ми Неритина е паднала на дъното - още е жив, показва се мъничко, стои няколко минути, но не се опитва да се обърне, после се прибира пак обратно. На поредната смяна на водата вчера му помогнах да се обърне.. Днес пак го гледам - не се движи, стои на едно място - пак се показва мъничко и се прибира.. Вероятно и той бере душа..
Притеснено ми е какво се случва и не знам какво да направя.
Според един колега, с който работя, може да имам някаква мактерия, която да ги мъчи и ми предлага да сложа няколко капки гранофорин във водата и да избия всички бактерии (като след това да си добавя пак бактерия след 3 дена, понеже вероянто ще избия и всичко в канистъра), но все пак не знам как мога да си балансирам GH и pH...
Според мен растенията ми имат нужда и от други вещества, но преди време слагах течна тор и нещо друго подобно, купувано от магазин, но нищо не се получи и го спрях като приключиха шишенцата.. но това беше отдавна.. последните 3 месеца не съм слагал нищо ново в аквариума освен храната която редовно променям.. но не вярвам да е от нея.

Ще се радвам на съвети.
Благодаря

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 560
Отг: Нещо се обърка...?
« Отговор #1 : вторник, 08 октомври 2019 г., 21:04 ч. »
http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&cat=42&id=0

Разгледай статиите в ляво.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 632
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #2 : събота, 12 октомври 2019 г., 18:31 ч. »
Всъщност имаш мъртва хелерка и една неритина. За мен това не е някакъв повод за паника. Тези тестове са "мижай да те лажем". Имат срок на годност, ако мине не им вярвай много. Имаш ли други жертви оттогава? Рибите са малко множко за този аквариум, нали знаеш?

Неактивен tomatomov197

• Активен потребител
  • Публикации: 578
  • Нас. място: Варна
« Отговор #3 : неделя, 13 октомври 2019 г., 18:48 ч. »
  Вместо да се чудиш , занеси малко вода в някой магазин да ти я тестват .  Не убивай никакви бактерии , никога!  Трихогастерите не са за такъв аквариум, но не е чак фатално.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.