Автор Тема: Мръсотия в аквариума - помощ  (Прочетено 4992 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
  • Публикации: 39
Мръсотия в аквариума - помощ
« : неделя, 03 ноември 2019 г., 18:40 ч. »
Здравейте, от около 2 месеца имам проблем с аквариум 180 литра, който е с около 40 рибки . Първо започна водата в горната част да е като мазна (забравих как се казваше проблема). След това вътре започнаха да плуват някакви бели неща. Ужасно много са. Като за капак имам и черна брада. 10 пъти съм говорил с аквариум бг, купувах какво ли не... нищо не помага.

Чистя аквариума на всеки 7 дни. Филтъра 1 път в месеца. Храня ги 1 път на ден. Светлината им е по 7 часа и половина пусната.

Всички растения са ми станали черни и кафеви. Мисля да махна всички и да сложа нови.

Някой може ли да помогне, че явно от магазина не знаят как...

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 771
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Мръсотия в аквариума - помощ
« Отговор #1 : понеделник, 04 ноември 2019 г., 06:34 ч. »
Колко литра е аквариума? Какви са рибите вътре? Направи една снимка, да видим за какво иде реч.

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 120
  • Нас. място: София
« Отговор #2 : понеделник, 04 ноември 2019 г., 08:53 ч. »
Как точно почистваш филтъра? С какво храниш рибите? Имаш насъбрана доста органика. Какви са растенията, осветлението, ториш ли, СО2?
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #3 : понеделник, 04 ноември 2019 г., 13:53 ч. »
Колко литра е аквариума? Какви са рибите вътре? Направи една снимка, да видим за какво иде реч.

Довечера ще снимам и ще кача. 180 литра. Рибите са:
- 10-тина неони
- 4 анцитруса
- 4 боция клоун
- 1 лабео
- 1 етроплус (не съм сигурен много за името)
- 3 скаларии
- 3 даниота
- 5 барбус деносини
- 8 тернеции

Как точно почистваш филтъра? С какво храниш рибите? Имаш насъбрана доста органика. Какви са растенията, осветлението, ториш ли, СО2?

Изхфърлям бялата вата и слагам нова, измивам топчетата, измивам едни като пружинки, измивам мъркучите и сглобявам всичко. Храня с гранули и едни като хапчета, които отиват на дъното и анцитрусите ги ядат. Слагам по 1 хапче и 1 щипка гранудли 1 път на ден. Растенията са: егерия, сагитария, ехинодорус и още едно като лимонче, но има и червенокафеви листа. Осветлението е 13.5 W LED и е пуснато по 7 часа и половина на ден. Не торя. Единствените неща, които слагам след като сменя водата са SeaChem Stability, SeaChem Clarity и aquaCare на Eheim.

Също ми от магазина ми дадоха нещо, което сложих във филтъра (едни малки бели камъчета, които сложих в дамски чорап) и ми казаха да ги оставя вътре 6 месеца, след това ги махам измивам ги с някаква киселина и мога пак да ги ползвам, но не им знам името.

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 120
  • Нас. място: София
« Отговор #4 : понеделник, 04 ноември 2019 г., 16:42 ч. »
Топчетата от такъв тип ли са - https://www.google.com/search?q=bio+balls&tbm=isch&rlz=1C1GCEB_enFR833FR833&hl=bg&ved=2ahUKEwj4oL-Z4NDlAhUKpLQKHYl9AysQBXoECAEQKA&biw=1148&bih=510 ?

А пружинката - https://www.eheim.com/en_GB/products/filter-media/mechpro_2L  ?

А камъчетата - https://www.google.com/search?q=seachem+matrix&rlz=1C1GCEB_enFR833FR833&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjQy7Tl4NDlAhUK0qYKHW8rCCQQ_AUIEigB&biw=1163&bih=525 ?

Ако са това нещата, изхвърли първите 2 и си купи повече от 3-тото или подобна на него медия.
Слагаш прекалено много химия, не ти трябва всичко това. Ако под "измивам" имаш предвид под чешмата, ти си убиваш бактериите, колкото и да са малко, с всяко чистене на филтъра. Светлината ти е слаба, растенията страдат и оттам и не могат да се справят с лошата филтрация. При смяна на водата, каква вода слагаш - направо от чешмата с/без третиране, престояла, филтрирана през нещо?
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 714
« Отговор #5 : понеделник, 04 ноември 2019 г., 18:36 ч. »
Каква е филтрацията, също е добре да споменеш?

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #6 : понеделник, 04 ноември 2019 г., 21:39 ч. »
Нищо не е като товя от снимките. Топчетата не са такива.Едни бели са и са като камъни, но леки, не са пластмасови. Мия всичко на чешмата със студена вода. Водата от чешмата я слагам директно в аквариума.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #7 : вторник, 05 ноември 2019 г., 07:44 ч. »
За това и имате проблеми. Медията се мие само с аквариума вода! Така и не разбрах, каква е филтърацята? Също, голяма грешка е да слагате вода директно от водопровода! Трябва да престои седмица и чак след това да я ползвате при смяна на вода... И спрете химията!

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #8 : вторник, 05 ноември 2019 г., 12:02 ч. »
Хм... това не ми го бяха казали. Ще го пробвам. Под химията какво имате предвид?

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #9 : вторник, 05 ноември 2019 г., 12:57 ч. »
На Сейчем и на Ехайм, сте написал, че след смяна ползвате техни продукти. Няма смисъл, както се и разбира от темата ви...
 И пак не разбрах, каква ви е филтрацийката! Какъв е филтъра???

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #10 : вторник, 05 ноември 2019 г., 13:05 ч. »
Това е филтъра: https://aquarium.bg/filtri/v-nshni-filtri/v-nshen-filt-r-eheim-ecco-pro-200-bg.html. Нещо, което забравих да кажа е, че винаги симфонирам. Това грешка ли е?

Не знам в какво да сложа 60-90 литра вода за да отлежи 1 седмица... Това aquaCare уж е за това, да оправя водата, когато е директно от чешмата.

Светлината беше на по 8 часа на ден и започна да става зелен камъка и стъклото. Сега на 7.30 нямам такъв проблем. За слаба това ли се има предвид?

Вчера махнах всички растения, които бяха кафеви, черни, с дупки и тн. Оставих малко от тях. Да купя ли нови или да ги оставя така?

Прикачвам снимки, преди да пемахна растенията.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #11 : вторник, 05 ноември 2019 г., 14:34 ч. »
Кога е стартиран аквариума? Грунда е едър! Колко Санта е височината на грунда? Вода, аз в бидон я държа и от там направо с помпа в аквариума. Торите ли с макро елементи? Растенията имат нужда от адаптация. Този период е ... различен, по якогаможе и месеци да трае. Не изхвърляйте нищо!

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #12 : вторник, 05 ноември 2019 г., 18:10 ч. »
Вече ги махнах растенията. Стартиран е преди 6 7 месеца. Да грунда е едър, около 2 3 см е. Не торя.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #13 : вторник, 05 ноември 2019 г., 18:25 ч. »
Най вероятно, дали от адаптация, дали от не работеща филтрация, растенията не са ок и затова умират. За да се разбере, трябва да знаем имали азотни съединения или амонячни в аквариума. Това става, през измерване на водата с тест за нитрат и амоний. Като последния, не съм сигурен дали ви е нужен, все пак аквариума е на 6-7 месеца и би следвало да е завъртян цикъла. Но за нитрат ще е нужен. И чак след като знаем има ли и колко, може да се кажи по точно какво да промените за да имате красиви и здрави растения. Обаче на тези с по- фини коренчета грунда ще им пречи и няма да са ок. Търсете не претенциозни растения и всичко ще си дойде на мястото. И тест за фосфати ще е нужен.

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #14 : вторник, 05 ноември 2019 г., 19:54 ч. »
Преди 1 2 седмици занесох вода в магазина, тестваха я и казаха, че е ок. Малко повече била окислена, но не било проблем.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.