Автор Тема: Мръсотия в аквариума - помощ  (Прочетено 928 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
  • Публикации: 26
Отг: Мръсотия в аквариума - помощ
« Отговор #30 : петък, 08 ноември 2019 г., 15:11 ч. »
Днес ще ми е първата смяна след съветите тук. Няма да слагам повече химия. Няма да мия филтъра, само ще му сменям бялата вата. Не разбрах тази гъба къде се слага. Каква е гъбата?

Филтъра бил за 200 литров аквариум, моя е 180. Превърта 600 литра на час. ТОва ми казаха от магазина. Не ми се маха... 250 лв дадох за него и ...

Сега ще отида да взема грунд, да го вдигна до 4-5 см. Има ли значение какъв грунд взимам? Голям, малък, пясък?

Неактивен lamb4o

• Активен потребител
  • Публикации: 94
  • Нас. място: Варна
« Отговор #31 : петък, 08 ноември 2019 г., 16:20 ч. »
Когато сложиш гъба примерно ето такава:
https://aquarium.bg/bioximichna-filt-r-g-ba-rs-280k-bg.html?search=%D0%B3%D1%8A%D0%B1%D0%B0&description=true
или това
https://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=internal_filters&product=Filter_Sponge_3_size&n=1
второто директно се нахлузва на накрайника който засмуква вода от аквариума.
Тогава няма нужда да оставяш ватата във филтъра(преполагам под ватата има синя едропореста гъба, нея си я остави).

За грунда ако вземеш различен от настоящия ще стане голямо мазало, така че според мен лично вземи от същия. Малко по едър е, но щом ти харесва.
Ти си прецени как искаш да ти изглежда аквариума, във форума има доста споделени снимки на аквариумите на колеги, поразгледай.
Също отдели време да прочетеш ето това:
http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=1&id=119
и
http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=49&id=144
и
http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=32&id=136
след което търпение и без прибързване.
...And we're all allowed to dream Of the next time we touch..........

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 345
    • Моите аквариуми
« Отговор #32 : петък, 08 ноември 2019 г., 17:41 ч. »
Бялата вата я изхвърли и не я слагай повече.Явно си от София-отиди в аквариум.бг и си вземи https://www.amazon.co.uk/Eheim-Ecco-Foam-filter-Pads/dp/B007JLLBQ0 и сложи едната синя гъба на мястото на бялата вата.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #33 : петък, 08 ноември 2019 г., 17:44 ч. »
Ако вече си отварял еко прото,остави бялата вата до следващото задръстване на филтъра  и тогава я хвърли в казана.И смениш ли тая бяла вата,си чисти филтъра на година,две,три.То с тея риби може и още по-рядко :)

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #34 : неделя, 24 ноември 2019 г., 09:08 ч. »
Здравейте отново, вече почти месец правя всичко както казахте и положението е същото, дори 2 риби умряха... Не съм пипал филтъра, не съм пипал грунда, само вода сменям. Вътре е голяма мръсотия.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 580
« Отговор #35 : неделя, 24 ноември 2019 г., 10:55 ч. »
Значи няма завъртян азотен цикъл , аквариума. Риби и от много неща може да умрат, но при теб най вероятно е това. Как стартира аквариума?

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #36 : неделя, 24 ноември 2019 г., 11:02 ч. »
Когато го закупих ли? 1 седмица стоя само с вода, грунд и растения. После сложих 2 рибки. Пак стоя 1 седмица. И така малко по малко слагах рибки.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #37 : неделя, 24 ноември 2019 г., 11:08 ч. »
Не е добре така. Трябва след 40 дни, да се слагат риби в аквариума и то не всички на веднъж. Може за старт, да ползваш една малка и корава рибка, но само толкова! Ще се редуцира аквариума сам. Може, да си махнеш рибите и да изчакаш цикъла да се завърти или ако намериш много голямо количество отнякъде медия работила дълго време въвздрав аквариум и да я поставиш в твоят филтр. Така ще има по добър резултат.

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #38 : четвъртък, 28 ноември 2019 г., 11:36 ч. »
Аквариума го имам от 7-8 месеца. Нямам къде да сложа 40-тина риби...

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #39 : четвъртък, 28 ноември 2019 г., 13:25 ч. »
Най добре си измери нивата на амоний и нитрити, тогава пиши. Така ще знаем със сигурност, но ползвай точен тест. Риба и от друго може да умре... такаче не го мисли, но ако продължат смъртните случаи , не ок.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #40 : четвъртък, 28 ноември 2019 г., 16:37 ч. »
Качи снимки на дъното и аквариума да я видим тая мръсотия.Че за един мръсотия,за друг блести от чистота.Отделно може да викаш мръсотия на водораслите и т.н. Филтъра принципно е слаб за 200л,макар че за твоите риби,които не цапат много би трябвало да е ок.Но пък дебита му не е много и може и да имаш мъртви зони.Аз лично никога не съм имал аквариум над 100л с по-малко от два външни филтъра.
Ако ти се дават пари може да си купиш още един външен филтър или вътрешен .Вътрешен втора употреба има евтини и хубави,външен само нов или от някой член на форума,че да не отиде паркета :)

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #41 : четвъртък, 28 ноември 2019 г., 16:41 ч. »
Загледах се сега на снимката на грунда дето си качил-ми за мен е перфе,не виждам лайна събрани или остатъци от храна или пък разложени растения.Имаш водорасли и поне от тая снимка мога да заключа ,че ти е чист аквариума,но има някакъв дисбаланс или органика заради черната брада.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #42 : четвъртък, 28 ноември 2019 г., 18:24 ч. »
Я кажи, кои риби са умрелите? Ако са уродливите тернеции, екстра, оттарвал си се. :D
Абе от снимка... диагнози, трудна работа. Аз пък го виждам, аквариума, като не зациклен. Много ми е мъгляв, но без да измерим , само гадаем. :)

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #43 : петък, 29 ноември 2019 г., 19:38 ч. »
Да тернеции са. Мръсотията не е по дъното а във водата. Плуват ужасно много бели точици и аквариума побелява от тях, но не са кислород. Скоро ще тествам пак водата да видя какво ще излезе.

Неактивен lamb4o

• Активен потребител
  • Публикации: 94
« Отговор #44 : сряда, 04 декември 2019 г., 16:53 ч. »
Доколкото разбрах аз лично мога да направя следния извод. Имаш проблем с азотния цикъл както вече разбрахме, растенията нещо не вървят и ти се образува много органика която ровещите по дъното боции постоянно вдигат(имам в предвид белите плуващи неща).
Когато сменяш вода обираш ли гниещите листа на растенията, ако има такива?
Започнат ли листата на растенията да избледняват и да стават на дупки ги махай, ако не ги махнеш следва стадий на разпадане който образува органиката която ти се "развява" из аквариума понеже едрите дънни риби в вдигат постоянно.
...And we're all allowed to dream Of the next time we touch..........

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.