Автор Тема: Мъртво сомче  (Прочетено 219 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен OSSQUAD

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
Мъртво сомче
« : събота, 23 май 2020 г., 10:44 ч. »
Здравейте банда!

Нови сме аз и приятелката ми в хобито, преди 2 седмици стартирхме аквариум, преди 1 взехме първите любимци, 1 бета и 2 даньо(простете ако името не е вярно) 3,4 дни след това взехме 1 бяло сомче(не албинос, а ни казаха че е друг вид) и още 2 даньо, на другия ден сомчето беше умряло...
А днес като станах едното най-дребно даньо беше се заклещило в помпата и също беше умряло...

Моля, дайте съвет къде бъркам?
Аквариума беше стартиран с бактерия, помпи и нагревател. Има и 3 растения, сложих 1 метър лед лента за осветление Аквариума е 45х25х20см.Водата я поддържаме към 25 градуса заради бетата.

Благодаря предварително!
Поздрави!!!
Какви риби според Вас биха същителствали с нашите рибки.

Неактивен vicky

• Активен потребител
  • Публикации: 75
  • Ooops!
Отг: Мъртво сомче
« Отговор #1 : събота, 23 май 2020 г., 11:44 ч. »
Нямате азотен цикъл. Храненето генерира отровни съединения. Бактериите не помагат при аквариум с обилно хранене преди да се е установила стабилна колония. Бетата агресивна ли е? Бактериите какви са? Вода сменяте ли? Използвате ли дехлоринатор?

Неактивен OSSQUAD

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : събота, 23 май 2020 г., 13:12 ч. »
Бетата не е агресивна, много спокойна бих казал според това което съм чел, водата вчера я смених около 5 л от нея, като Сменената я бях преварил за към 15 мин, бактерията е Stability, иначе има акита по грунда, цветята и окрасите. Нямаме дехлоринатор.
Ще намалим храненето, кажете ориентир грамаж?
Как да за бързаме колонизирането на бактерията!?
Единия от новите даньота е малко по-агресивен към останалите от колоната, забелязах не цялостта на една от рибите на опашкиата.
Не.и дава да кача снимка на аквариума, предполагам от размера ѝ..

Неактивен vicky

• Активен потребител
  • Ooops!
« Отговор #3 : събота, 23 май 2020 г., 14:46 ч. »
Вземете си дехлоринатор, като например Tetra Aquasafe.
100 ml струва към 6лв и стига за 9-10 месеца за вашия аквариум. Няма нужда да преварявате. Храната дневно е 1-2% от теглото на рибите. Във вашия слуай около 0,2 грама  :D... една много мала щипчица с два пръста. Няма как да ускорите бактериите. Сменете още 5л днес или утре и после минавате на нормални седмични смени. След 5-10 дни цикъла ще е готов. Водата при смяната трябва да е със същата температура, като аквариумната. Слагайте дехлоринатор само в нея, не в целия обем.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 713
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : събота, 23 май 2020 г., 23:21 ч. »
Една седмица и вече риби има вътре. После - къде бъркаме...?
Еми не се слагат риби веднага. Справка тук:
http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=1&id=119
http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=1&id=96
http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=1&id=113

Четете хора.

Неактивен OSSQUAD

• Регистриран потребител
« Отговор #5 : петък, 29 май 2020 г., 06:44 ч. »
Здравейте хора!

Мисля, че проблема е установен.Почистихме старателно аквариумната вода, сложихме нужните препаратаи, със стара вода на няколко дни.Наистина е нужно много подготовка, особенно когато не са ясни процесите вътре в стъклото... Всеки ден почиствам капака и ръбовете до водата, видях и че са започнали да се образуват малки бели водорасли по стъклото.Вие как правите почистването от вътрешната страна, гледах някакви магнитни гъбички? Нужно ли е периодично да се измива грунда и каманите?
 Разгледах помпи, тип външно закрепени, който имат съд за поставяне на керамичните "майки", по добре ли ще е?
Според мен сме ги прехранвали...

Може ли да ми кажете как мога да подхраня растенията в аквариума? Има пожълтели листа, а някой ги късам дори.Торта ОК ли е, или има и други методи.

Благодаря за насоките !!!
Пздрави !

Неактивен vicky

• Активен потребител
  • Ooops!
« Отговор #6 : петък, 29 май 2020 г., 11:14 ч. »
Не сменяйте никога цялата вода. Сменяйте 1/3 седмично. Не мийте грунд и камъни никога. Не слагайте тор за растения. Не перете филтърната гъба. Оставете аквариума на мира още поне няколко седмици, за да се стабилизира азотния цикъл. Бялото по стъклата, ако е в горния край на аквариума над водата е варовик. Стърже се с обезмаслено бръснарско ножче. За 20 литра аквариум всеки вътрешен филтър ще е достатъчен, дори най-обикновена гъба включена към помпа за въздух. Вие имате вътрешен филтър - напълно достатъчен. Трябва ви само търпение, умерено хранене и седмична смяна на част от водата.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.