Автор Тема: Първи аквариум - начинаещ  (Прочетено 1458 Пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглеждат тази тема.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 687
Отг: Първи аквариум - начинаещ
« Отговор #60 : четвъртък, 15 октомври 2020 г., 21:20 ч. »
Аз не бих слагал риби! Аквариума ти е много малък за рибите, които се гласиш да гледаш. Може, но след шест месеца. Филтрацията да заработи както трябва й трябва време. Не напразно се казва, рибите да се пускат на етапи, най вече в новостартирани аквариуми. Двата анциструса може да ги оставиш, но... Не се знае. Не пускай повече риби. Спри за двайсетина дена още , имайте търпение. Нямаш ли усещане, че правиш точно обратното на това, което те съветваме и което мислиш да правиш...

Неактивен Kristiqn Todorov

• Активен потребител
  • Публикации: 45
« Отговор #61 : петък, 16 октомври 2020 г., 19:23 ч. »
Да бе хора не съм казал че ще пусна утре 20 рибки просто питам значи за 10 барбуса и 2 анциструса не става аквата, освен неони които са ми безинтересни какво мога да гледам в тая локва? Филтера съм го упгрейднал колкото мога за сега оставам с него в магазина е 100лв нз колко филтрира или не пройзводителя си знае, събирам информация за да знам на къде да се насоча с рибките, тогава не е ли по добре 8 неона с 2 рамирезита по малко ли ще цапат от живородките или барбусите?

За филтера ще го чистя на 2 седмици пък ще видим просто кажете как да го чистя защото за сега не ми е ясно как точно да го "изплакна"

А относно рибките ще ги пускам на етапи стига а се спра на най подходящите за мен, в неделя ще сменям 30% как да изплакна филтера най добре ?

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #62 : петък, 16 октомври 2020 г., 20:39 ч. »
Вземете риби, които ви харесват на вас! Все пак вие ще си ги гледате. Просто отчитайте, какво ви се казва и се предържайте към това. Но желанието си е желание - крастата, трябва да се начеше. :)Демек, гледайте това, което искате, но  :D взимайте предвид това,което се казва. Основата е от значение. А тя на този етап е: създаване на среда подходяща за живот. Значи, следващи риби след 20 дни, поне и другите след още 20. Смяна на 30% вода ,като начало всяка седмица с престояла поне 5 дни.

• Активен потребител
« Отговор #63 : петък, 16 октомври 2020 г., 20:44 ч. »
Ок ще се придържам към последното мнение обаче сменям вода с престояла 1 денонощие, явно ще трябва да я точа по рано. А за филтера как да го почиствам ?

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #64 : петък, 16 октомври 2020 г., 20:49 ч. »
Водата е добре да отлежи  :D, както каза поне 5 дни. Филтриращата медия - това са гъбите и керамика се чистят с вода от аквариума! Обикновенно с тази, която се сменя - източната от аквариума. Кога да ги пистите... зависи: ако намалее дебита, се чисти по редовно. Ако няма проблеми, когато се сетите. Колкото по малко пипате, толкова по- добре! Но ако се налага, се чисти.

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 392
  • Нас. място: Хановер
« Отговор #65 : петък, 16 октомври 2020 г., 21:37 ч. »
Филтъра се чисти във водата която източваш при смяна-незнам в какво я източваш ...леген или кофа...Гъбите ги изплакваш във източената вода ,а керамиката когато сложиш съвсем леко.Не е нужно да переш гъбите  докато пунат чиста вода защото тогава вече си прекалил ;).Само едрите боклуци да паднат.На този филтър оригиналните гъби са ситни и се затлачват по-лесно така че и на всяка смяна да ги поизплакваш няма да навреди.Другото важно е да не ги оставяш на сухо и да не седи повече от няколко минути спрян филтъра.

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 383
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #66 : петък, 16 октомври 2020 г., 22:04 ч. »
Виж сега.Във всеки форум в който питаш,ще те посъветват за перфектния вариант.Ако питаш какъв обектив-ще ти препоръчат някой дето бил по-остър от другите,само дето като отидеш в магазина ти няма да видиш разлика.Ако питаш за автоматичен часовник ще ти кажат да си купиш примерно с механизъм 2824 , а не с powermatic 80 щото видиш ли паурматика имал някаква пластмасова част,да де ама тая част ше се изтърка след 50г,а ти ше си го хвърлил или продал дотогава или пък няма се изтърка.Или във форум на бмв ако питаш ше ти кажат да си купиш еди кой си модел щото се чупел малко по малко от друг-да де,ама и на късмет е работата,а и стил на шофиране.
С всичко това искам да ти обясня,че може и да не е толкова перфектно стартирането-разлика няма да видиш ако спазваш основните правила.20 дена си е достатъчно време да се пуснат рибите,още повече ако си слагал нитрифициращи бактерии или от предишен аквариум грунд,вода или филтър.10 барбуса ще са ок барабар с анциструсите и коридораси.Прави си седмична смяна с 30-40,че и с 50% ако искаш.Водата ти стига да стои 24 часа да се махне хлора.Аз слагам чешмяна директно от чешмата,но с дехлоратор.Имам риби дето едната струва колкото аквариума ти.Даже и хайвер хвърлят след смяна.Уважавам мненията на колегите,прави са,но може и по-айляшката да се кара.

• Активен потребител
« Отговор #67 : петък, 16 октомври 2020 г., 22:05 ч. »
ОК разбрах просто изплаквам в кофата с водата от акваирума, ами за момента не знам на 3 седмици е не ми се вижда да е намаля дебита, на тази смяна няма да пипам но на другата ще го позичистя колкото може пък за рибките ще видим за сега ще си седи с 2та сома

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 383
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #68 : петък, 16 октомври 2020 г., 22:32 ч. »
Е то сега няма риби,как да се изцапа филтъра,че да му падне дебита????

• Активен потребител
« Отговор #69 : събота, 17 октомври 2020 г., 08:02 ч. »
Не знам от растенията ли не знам и аз но гъбата имаше мазниочи по нея беше си позапушена сега има 2 сома и охлювите, ще отида сега до пазара на подуене да се разходя да разгледам че ми е интересно и съм зарибен :P

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #70 : събота, 17 октомври 2020 г., 09:09 ч. »
Карай го по ларш, да. Аси разбирам те ама, филтрацията ти не е като неговата, нали? Тва неговото е... водна духалка. :) Малка, много малка гъба и сега не зная с допълнителната кошница колко керамика ще има, като обем. За това казвам, да чака - да се стартира като пъри път.
Kristiqn Todorov, зарибен е добре! ;)

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 392
  • Нас. място: Хановер
« Отговор #71 : събота, 17 октомври 2020 г., 09:31 ч. »
Огледах още веднъж снимката на аквариума и имам идея за течението на аквариума ти. Махни дюзата която е за допълнително вкарване на въздух на филтъра-не ти трябва ,а само прави филтъра шумен.Насочи главата на филтъра под ъгъл 45 градуса към късото стъкло на което .Така ще имаш кръгово въртене на водата без мъртви зони  а и няма да ти се ветреят китките на заден план ;).
Не е нужно да бързаш все още с рибките докато не си изясниш за себе си какви да са -така ще избегнеш чудененто "Ами сега тия рибки на кого да ги давам".Кофти е че няма голям избор на рибки около тебе,ама ако в София няма то къде...?За съжаление аз няма как да те ориентирам от къде да търсиш....,но ще изкочат след като имаш търпение.

• Активен потребител
« Отговор #72 : събота, 17 октомври 2020 г., 11:55 ч. »
На подуене има доста видове рибки все ще си харесам иначе филтера има и флейта с която мога да го кача на горе и да сложа да движи повърхностна на водата обаче така няма да ми аерира водата а помпа за въздух нямам.... а сега с дифузера вкарва кислород, допълнителната кошничка побра 150грама медия(бели перлени топчета) гъбите са 2 една по голяма и 1 по малка ще ги чистя веднъж месечно пък ще видим как ще е.

• Активен потребител
« Отговор #73 : неделя, 18 октомври 2020 г., 11:55 ч. »
Иначе колеги това нещо би ли ми вършило поваче работа от моя филтер и ако е по добре защо е двойно по ефтин

https://aquarium.bg/vansen-filtar-sun-sun-603b-jt603b-bg-2-3809

Ако случайно го закупа не ми е ясно на какъв принцип работи смисал нямам място покрай аквариума да го сложа (най вероятно вътре в шкафа трябва някак си да го приспособя но тия маркучи и другите дранкулки ме бъркат не знам кое за какво е, пък и заради капакът ми май не мога да ги приспособя към аквариума, гледах клипове в интернет инсталиран е все на аквариуми без капаци.

И друг вариант който ми каза колегата niki_o в момента го обмислям да сложа флейтата на филтера и да го кача на горе (за да може флейтата да движи повърхноста) така ще се освободи от доло пространство за още една кошничка(упгреид към сегашният филтер) и да може да сложа още медия или още една гъба, а пък въздух мисля да закупа помпичка AquaEL Miniboost 100 какво ще кажете?Като допълнителната кошничка с медия или с 2ра гъба ще е по добре?

https://aquarium.bg/Air-pump-AquaEL-Miniboost-100-bg

Този вариант ми е по удачен понеже сън сън филтера май няма да мога да ги приспособя в аквариума.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #74 : неделя, 18 октомври 2020 г., 16:20 ч. »
Защото на вашият му плащате марката, за това е по -скъп. Аз имам такова за 50л. акваруимче и се справя. Това е външен филтър и както си го представяте стои под аквариума. Но този за да работи по-добре е хубаво да не е на пода, а да кажем на 10-20см. под акваруима. Най - добре на нивото на аквариума.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.