Автор Тема: Първи аквариум - начинаещ  (Прочетено 3113 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Kristiqn Todorov

• Активен потребител
  • Публикации: 61
Отг: Първи аквариум - начинаещ
« Отговор #105 : сряда, 11 ноември 2020 г., 20:15 ч. »
Колеги забелязах че след като почнах да светя по 9 часа на ден ( от 14:00 - 23:00) започнаха да се появяват зелени петна/точки по стъклата и не мога да ги махна, имам четка с гъба на RS Electrical която от едната страна е и с твърда гума но не мога да ги изтъркам от стъклата. Попаднах на мнения с дебитка карта ... ? Дали е удачно някой ако знае защо се образуват и как да ги махна да споделя, анцитрусите явно не ги ядът защото не забелязвам някое да изчезне

Осветлението е 8w
Днес намалих осветлението с 30 мин на 8 часа и 30 ( така ли да го оставя или да го върна на 9 часа?)
Имам ето това и слагам по 5мл при смяна на водата (на всеки 6 дни) Прочетох че в нови аквариуми се слага 2 пъти месечно но аз съм слагал за последните 3-4 смени всеки път(5ml), възможно ли е да са се образивали от него?
https://aquarium.bg/dajana-pet-proflor-proflor-dp522a-bg-2-2297

И 2-ро питане имам 6-7 охлюва хелена, които ги бях взел заради планорбиси сега вече нямам.Имам ли някакви ползи или минуси от тези охлюви в акварима? Знам че са хишни и не мога да гледам други охлюви с тях, ако ги махна мога ли да съчетая примерно мелания с ампулария? И какви ползи ще имам от тях в аквариума

Ако махна хелената и не добавям други растения в аквариума възможно ли е пак да дойдат от някъде планорбиси?

Неактивен didak

• Активен потребител
  • Публикации: 36
  • Нас. място: Варна
« Отговор #106 : четвъртък, 12 ноември 2020 г., 07:30 ч. »
Зелените точки по стъклата най-често се причиняват от ниски нива на фосфати и СО2. Чети и наблюдавай, за да постигнеш баланс. Ползваш смесен макро и микро тор, който не ти позволява на засилиш едните спрямо другите елементи, а и не видях да има Азот.
Ако махнеш хелената със сигурност пак ще имаш планорбиси, които обаче си имат и хубава страна - стават за индикатор за прехранване, ако храниш правилно ще бъдат много малко.

• Активен потребител
« Отговор #107 : четвъртък, 12 ноември 2020 г., 19:01 ч. »
Нямам система за CO2, тора да продалжавам ли да го слагам както пишат 2 пъти месечно?
Oт тези таблетки с CO2 ще има ли някакъв ефект дори и минимален?
https://aquarium.bg/aquili-co2-na-tabletki-20-tabletki-bg.html

Да върна ли осветлението тогава на 9 часа?
Колкото до ядене давам 1 път на ден и рибите го изяждат преди да падне на дъното за около 2-3 мин не мисля че прехранвам и пускам по 1-2 таблетки за дънни риби за хелената и анциструсите през 2-3 дни, най вероятно ще си остана с хелената на този етап

Да изстъркам ли стъклата с фоно карта или има по удачен метод?

Неактивен VALENCIA

• Регистриран потребител
  • Публикации: 17
  • Нас. място: София
« Отговор #108 : петък, 13 ноември 2020 г., 18:39 ч. »
Здрасти,този половин час по-малко светене няма да изиграе никаква роля за това дали ще се появяват зелените петна или не.Има хора,които светят и по 10,че и повече часове и аквариумите им не бълват от водорасли или налепи.Но все пак тук говорим за стабилни аквариуми на повече време,а не за наскоро стартирани.Лично аз светя по 8 часа,за колкото време подавам и CO2,като аквариума ми е на повече от година и половина и все пак се налага да отстранявам зелени точки веднъж на 2-3 седмици,но не е болка за умиране.Отстранявам ги изключително лесно с магнитна чистачка,която можеш да си вземеш от всеки магазин за акваристика.Относно таблетките.......ако имаш възможност си закупи нормална система за CO2 и не се занимавай с тия таблетки.По-добро от система с бутилка под налягане няма.Надявам се,че съм ти бил полезен.Успех.

Неактивен didak

• Активен потребител
  • Публикации: 36
« Отговор #109 : петък, 13 ноември 2020 г., 19:17 ч. »
Като цяло зеленясването на стъклата е до голяма степен нормално. Ако става видимо за седмица-две, не необходимо да вземаш специални мерки.
Може и с карта.
Доста използван начин за повишаване на СО2 е
препарата EasyCarbo. Но не е задължително да се занимаваш с СО-та. Трябва да почетеш и разбереш кога е необходимо да се добавя и дали конкретно в твоята аква има нужда.

• Активен потребител
« Отговор #110 : петък, 13 ноември 2020 г., 20:03 ч. »
Ами за система няма да имам възможност мен не ми пречи да ги изчистя от стъклата просто имам гумена четка с гъба купена от магазин за акваристика но с нея не става явно ще пробвам с карта, за торенето за сега няма да взимам и от таблетките но ще слагам от макро и микро елементите защото съм ги взел вече просто ще ги слагам както са ги описани 2 пъти на месец

Oтносно рибките децата и жената искат да си вземем още някоя рибка но май не е добра идея опитвам се да им обесня че сегашните тепърва ще растът а и има и живородки от които може да се спаси някоя ама те искат да стават нещата веднага и бързо

• Активен потребител
« Отговор #111 : петък, 13 ноември 2020 г., 21:57 ч. »
Забравих да напиша че жълтата молинезия се окопити и вече плува на всякъде и е първа за храна.Обаче сега имам проблем същият само че с мъжкият хелер, дано минат няколко дни и да се оправи, от 2 дни седи забит в ъгъла на филтера и излиза само за храна, не гони женската не показва заинтесованост от другите риби, днес забелязах че въпросната жълта молинезия като го види го подгонва и го натирва в ъгъла явно е стресиран от нея и го е страх ... странна работа

Четох в профила на хелера че на 1 мъжки се падат 4-5 женски, аз нямам възможност за толко риби но ако взема поне още 1 женска да са 2:1 много ли ще станат 13 рибки? 63 литра е аквата - 51-2 литра вода

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 6 760
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #112 : събота, 14 ноември 2020 г., 03:21 ч. »
Би трябвало да намалее агресията, като се разпредели. Пробвай.

• Активен потребител
« Отговор #113 : събота, 14 ноември 2020 г., 12:58 ч. »
Ами взех още 1 хелер днес женски, дано не са много рибките 13 за аквариума, така ги оставям поваче няма да взимам

Неактивен Shener

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
« Отговор #114 : неделя, 22 ноември 2020 г., 20:32 ч. »
Здравейте колеги . От скоро имам аквариум и усилено чета и следя форома . Здобих се с много полезна информация , но така не разбрах , как да различавам мъжка от женска молинезия. Бихме ли помогнали...

Неактивен Shener

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
« Отговор #115 : неделя, 22 ноември 2020 г., 21:00 ч. »
Това са двете молинезии , който имам . Съжителстват с 5 тернеции и 3 хелера . Един мъжки на два женски.

• Активен потребител
« Отговор #116 : вторник, 24 ноември 2020 г., 21:43 ч. »
От снимките които виждам мисля че черната ти е женска а жълтата ти е мъжка

П.П Колеги тръгна ми водорасло черна брада, главно по криптокорината на какво се дължи и какви мерки да взема?
Спрял съм микро и макро елементите светя по 8,30 часа на ден 8w. Днес смених 20 литра вода вместо 15

• Активен потребител
« Отговор #117 : петък, 27 ноември 2020 г., 18:43 ч. »
Има ли някакъв препарат ефективен срещу брадата?

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 393
    • Моите аквариуми
« Отговор #118 : петък, 27 ноември 2020 г., 18:49 ч. »
Има-глутаралдехид

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 395
  • Нас. място: Хановер