Автор Тема: Скромен опит при направа на аквариум с размери 2500/450/550 мм.  (Прочетено 37911 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
Отг: Скромен опит при направа на аквариум с размери 2500/450/550 мм.
« Отговор #30 : събота, 27 декември 2008 г., 22:58 ч. »
Ники, първо слагам челното стъкло на червената плоскост, после ще залепя дъното, а след това двете страници. За накрая ще остане гърбът. Всъщност няма значение кое ще е гръб, кое ще е лице. Междувременно трябва да се направи и подсилването по цялата дължина в горната част. Да. Ще пускам снимки, дори и да бъркам.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен borislav

• Активен потребител
  • Публикации: 120
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #31 : събота, 27 декември 2008 г., 23:23 ч. »
Браво градски, добре изпипваш нещата.Като гледам и сериозна филтрация си подготвил,какво мислиш да гледаш в аквариума?

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #32 : неделя, 28 декември 2008 г., 00:50 ч. »
Благодаря, Борка! Радвам се, че си тук!
Основно Атерини :-) www.rainbowfishbg.com.
За филтрацията разбрах едно нещо - ако имаш достатъчно обем на биологичната, ако добавиш и малко течение, ако имаш и достатъчно растения - можеш да почистваш филтрите веднъж на 4 месеца. Говоря за моите риби и моите условия. Не го приемaйте за аксиома.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен kraltchev

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 158
« Отговор #33 : неделя, 28 декември 2008 г., 02:21 ч. »
Кратуне,

За филтрацията съм подготвил една тема.  Страхотна информация.  Не само невероятно интересна, но и точно чистенето май се свежда буквално до нула.  Отгоре на всичко и водата се пречиства до толкова че прилича на филтрирана през диатомен филтър.

Специалния материал който е нужен го има в Европа и като гледам имаш средства да го поръчаш.  Не мога да кажа че е скъп, особено като се имат предвид преимуществата.  Като напиша ще видиш.

--Николай

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #34 : неделя, 28 декември 2008 г., 02:36 ч. »
Ники, винаги съм смятал, че имаш какво ново да ни кажеш. Чакам с нетърпение статията.

Неактивен angelarii

• Активен потребител
  • Публикации: 44
  • Нас. място: Плевен
  • Живко
« Отговор #35 : вторник, 30 декември 2008 г., 09:31 ч. »
Само да те подсетя нещо.
При лепенето, като слагаш второто панорамно стъкло, предвиди дървени спънки, които да сложиш между двете панорамни стъкла. Ако не сложиш такива стъклото ще провисне в средата и залепването няма да е под ъгъл 90 градуса. При изправянето на аквариума стъклото ще се изправи и ще предизвика побеляване на силикона.

Другият вариант е да залепиш предварително скарата от спънките, като ползваш за шаблон дъното. При лепенето ползваш скарата като пета стена. Така ще се подпре горното панорамно стъкло и няма да провисне. Аз така правя.

Успех!!!

Ентусиазмът ти е ненормален. Аз никога не бих направил такава конструкция. Повече, защото ме мързи. Бих разчитал на плота.
Има и друга причина за това. Забелязал съм, че стъкларите рядко спазват идеално размерите и особено ъглите на рязане. Ако стъклата не са отрязани с точен 90 градусов ъгъл, а шаблона, който си произвел е идеален, ще има проблеми.
Никой не се е родил научен.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #36 : вторник, 30 декември 2008 г., 12:03 ч. »
Стъкларите може и да не спазват ъглите, но аз разчитам на машиннотот рязане. Стъклата за изрязани с абсолютно точни размери (не съм им мерил само диагоналите). Имам си отделни две плоскости, които ще сложа в аквариума при лепенето на петото стъкло, както и спомагателните ъгли, които използвам при закрепване на страничните стъкла към панорамното стъкло. Ако сте забравили как изглеждат, ще ви ги покажа малко по-късно днес. Само време ми трябва, ентусиазъм не ми липсва.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #37 : сряда, 31 декември 2008 г., 04:44 ч. »
Добре, че не забравих. Щях да се изложа. Ето и снимката на ъгълчетата:

Улеите са точно 13 мм широки. Ще ми потрябват в събота.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #38 : неделя, 11 януари 2009 г., 17:00 ч. »
И така. Успях да намеря време тази неделя и с двама приятели започнахме лепенето на аквариума.
Първото, което стана ясно е, че нямам място за лепене директно в офиса върху готовия плот. Това наложи да пренесем матрицата в съседна стая и директно на пода. Направихме наново нивелацията и започнахме подготовката.

Подложихме вестници за да е по-лесно да зачистим излишния силикон, който ще излезе при лепенето, а и за да не залепнат стъклата директно за плоскостите на шаблона.
И започнахме със суха тренировка. Поставихме лицевото стъкло, изравнихме го по дължина, подложихме дъното, поставихме и двете странични стъкла, като за целта използвахме скрепяващите ъгли.

Виждате, че отклонението при събирането на стъклата в ъгъла е минимално. На практика е по-малко от един милиметър.

Тази разлика идва от дебелината на един кламер, който се поставя между всеки две слепващи повърхности. Това ще е дебелината на лепилния слой. По един кламер има поставен във всеки ъгъл и между всеки две слепващи се стъкла.
Всяко стъкло беше предварително облепено с хартиено тиксо по ъглите. Целта е да се премахне излишния силикон след залепването.

Започнахме лепенето с този силикон.

На опаковката пише, че е бутилиран в България, но е произведен в Белгия. Дано да не съм уцелил гредата с подбора!

Нанесохме плътен дебел слой силикон:

Правя го умишлено. Знам, че няма да ми е нужно толкова много, но предпочитам да изплюе излишъка, отколкото да ми останат въздушни мехури по шевовете.

После почистихме изтласкания силикон, а след това разлепихме и хартиеното тиксо, докато не е втвърдил слепката.

Замерихме разстоянието между двата най-нестабилни ъгъла - точно 2476 милиметра.

А след залепването измерихме и диагоналите.

Отклонение 2 милиметра за дължина от 2500 милиметра. Повече от приличен резултат.

Шевът стана перфектен.

Оставихме установката да се втвърди силикона, а следващата седмица ще залепим последната пета страна, както и напречното укрепване във високата част.

Следва продължение...

Неактивен kraltchev

• Aquaportal експерт
« Отговор #39 : неделя, 11 януари 2009 г., 18:00 ч. »
Кратуне,

Много интересно, снимки и всичко.

На предпоследната снимка там дето показваш красивия силиконен шев се вижда един кламер.  Излгежда като да не е изваден измежду стъклата.  Това може ли да обясниш?

Питам защото тук наи-голямата фирма за правене на аквариуми по едно време слагаше кръгчета от пластмаса за да поддържа растоянието между стъклата.  Кръгчетата просто оставаха включени в силикона.  Предполагам че "номера с кламера" не е така както го мисля.

--Николай

Неактивен kraltchev

• Aquaportal експерт
« Отговор #40 : неделя, 11 януари 2009 г., 18:10 ч. »
И още един тъп въпрос:

Как точно лепваш страничните стъкла?  Тоест как става движението?  Диагонално приближаване, допиране на силикона до едното стъкло и след това леко приплъзване или как?

--Николай

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #41 : неделя, 11 януари 2009 г., 18:21 ч. »
Ники, кламера ще го извадя след 24 часа. Кламерите са поставени на места, които в последствие ще бъдат подсилени с допълнителен шев, както и с допълнителни стъклени лайстни. На практика ще е невъзможно да пробие вода през мястото, където е стоял кламера. От друга страна, нищо не пречи да си остане вграден, а само да му изрежа излишната част.  

Страничните стъкла ги доближавам от ъгъла между дъното и лицевото стъкло и притискам към външната част. Нарочно сложих повечко силикон, за да ми позволи допълнително наместване в последните милиметри на притискането.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #42 : неделя, 11 януари 2009 г., 22:02 ч. »
Респектирана съм. Ако на това му се вика скромен опит... не знам как ще изглежда не чак толкова скромният!
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Pecata

• Активен потребител
  • Публикации: 58
    • AquaMakerBg
« Отговор #43 : неделя, 11 януари 2009 г., 22:33 ч. »
От друга страна, нищо не пречи да си остане вграден, а само да му изрежа излишната част.  

Задължително го махни.Ако е по мека материя,може и да остане.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #44 : неделя, 11 януари 2009 г., 23:11 ч. »
Задължително го махни.Ако е по мека материя,може и да остане.

Пеца, кламерите смятам да ги махна. Ако останат и ако се случи земетръс, може и да навредят на шевовете. Утре ще снимам в каква поза са останали.

Вили, не се респектирай, а дай да мислим за осветление и капак!  :P

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.