Автор Тема: Скромен опит при направа на аквариум с размери 2500/450/550 мм.  (Прочетено 38263 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен panchopan

• Заслужил потребител
  • Публикации: 382
Отг: Скромен опит при направа на аквариум с размери 2500/450/550 мм.
« Отговор #45 : понеделник, 12 януари 2009 г., 09:50 ч. »
Кратуне това скеле нали няма да го изхвърлите?
Щото съм намислил и аз един такъв аквариум да направя за офиса.

Дава ли се под наем или какво ?
:)
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #46 : понеделник, 12 януари 2009 г., 10:09 ч. »

Вили, не се респектирай, а дай да мислим за осветление и капак!  :P

Когато кажеш :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #47 : понеделник, 12 януари 2009 г., 12:20 ч. »
Панчо, мога да го разглобя и да ти го пратя да си свършиш работа, но ще е най-евтино с ЖП-транспорт. Нямам намерение да го изхвърлям. Най-вероятно ще потрябва и на Цецо, когато започне да си прави публичните аквариуми. Така, че ще трябва да се върне обратно при мен. Както решиш.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #48 : неделя, 18 януари 2009 г., 18:07 ч. »
Неделя е. Имам време за продължението....

Взех си помощници и един талисман:

Казва се Пешко и обръщението помежду ни вече е "колегаааа".

Остана ни да залепим петата последна стена на аквариума. Облепихме с хартиено тиксо гърбът.

Закрепихме тези стопери на средните три подпори на шаблона. Тяхната роля е да задържат стъклото, което има намерение да се изхлузи под собствената си тежест надолу.

Направихме една суха тренировка и наложихме второто панорамно стъкло на сухо (без силикон). Зейна огромният недостатък от два милиметра по диагонал в горната гръбна част на аквариума. Аз прежалих отклонението и намазахме слой силикон по челните ръбове.

Отново дебел слой за презастраховка.
Оранжевата плоскост е напречна подпора за изправяне на панорамното стъкло по дължина. За това ме предупреди и Живко (Angelarij), изпълнявам препоръките  :up:. Всъщност плоскостите са две.

Без много да му мислим, лепнахме стъклото:

Свалихме хартиеното тиксо и оставихме кламерите до утре.

Нямаме мехури по шевовете. Нямаме излишен силикон за почистване. И аз бях доволен.
Най-доволен беше Пешко. Изяде един голям TWIX, изпи една минерална вода, Взе си един йогурт за вкъщи и хапна бонибон за десерт. Зададе десетки въпроси и на доста от тях не получи отговор. Обеща ми да дойде и през седмицата, когато ще лепя допълнителните укрепвания. Следва още малко продължение ...
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен Благой

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: София, Lulin Sity
« Отговор #49 : неделя, 18 януари 2009 г., 22:25 ч. »
Добре свършена работа. Петко добре сте го почерпили, само за "черния овен" нищо не се споменава. :drinks:

70l, 2x18W

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #50 : неделя, 18 януари 2009 г., 22:31 ч. »
Къде го видя и ти  :burp:
То пък Диян само да го беше свързал по някакъв начин с Пешко  :punish2:
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #51 : неделя, 18 януари 2009 г., 23:18 ч. »
Благой, нарочно оставих пас фото-загадка. Печелиш поощрителната награда отвсякъде.
Вили, ако се вгледаш в дъното на втората снимка, ще видиш бутилка Black ram. Тя няма нищо общо с Пешката и доста се чудих дали да я зачистя. Оставих я като един вид заигравка с вас. Благой ме разконспирира още с първия коментар.

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
  • Публикации: 173
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #52 : неделя, 18 януари 2009 г., 23:28 ч. »
Искам само да те попитам как ще оребряваш,ще слагаш ли ленти по ъглите ?? :ok: :highfive:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #53 : неделя, 18 януари 2009 г., 23:35 ч. »
Ще има ъглови оребрения по всички околни ръбове. Ще има подсилване на основните ръбове със силикон, ще има и надлъжни и напречни оребрявания във високата част на панорамните стъкла. Скоро ще ги публикувам.

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
  • Публикации: 173
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #54 : неделя, 18 януари 2009 г., 23:38 ч. »
Ахам,щях да ти казвам че силикона който ползваш е добър поне аз съм доволен от него 350 литра без проблем съм залепил с него а този който ми го препорача каза че е лепил 900 литров смятам че няма смисъл да се притесняваш.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #55 : понеделник, 19 януари 2009 г., 00:04 ч. »
Благой, нарочно оставих пас фото-загадка. Печелиш поощрителната награда отвсякъде.
Вили, ако се вгледаш в дъното на втората снимка, ще видиш бутилка Black ram. Тя няма нищо общо с Пешката и доста се чудих дали да я зачистя. Оставих я като един вид заигравка с вас. Благой ме разконспирира още с първия коментар.

Видях я и аз бутилката, ама след като каза Благой... Орлов поглед, ей!
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Благой

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: София, Lulin Sity
« Отговор #56 : понеделник, 19 януари 2009 г., 09:37 ч. »
Няма скрито покрито :), все пак трябва да се попива всичко от "скромния" опит при лепене на аквариум.

70l, 2x18W

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #57 : сряда, 28 януари 2009 г., 17:12 ч. »
Предната неделя се изложих. Взех карта, която не беше разпозната от малкия фотоапарат и затова няма да ви показвам в детайли лепенето на оребряването. Днес щракнах няколко снимки в завършен вид, колкото да добиете представа докъде стигнахме с лепенето.

Всички околни ръбове са подсилени с по едно допълнително стъкло с дебелина 10 мм и ширина 40 мм. Облепихме ръбовете с хартиено тиксо, омазахме със силикон. Първо челната страна на реброто - силикона директно върху панорамното стъкло, а широката част омазахме директно на реброто. Притискам първо към дъното и челото, а после плавно изтласквам с натиск силикона от широката страна на подсилващото стъкло.

После пуснахме по един слой силикон в двата дълги основни ръба (отново бяхме облепили с тиксо и накрая зачистихме с шпатулка):

Докато не беше желирал силикона, намазах широката страна на двете напречни ребра предназначени за укрепване на дъното и ги лепнах, като с притискане изкарах излишното лепило.

Останаха четири надлъжни укрепвания по дължина в горната част на панорамните стъкла и две напречни между тях.
След като се втвърдят и те идва ред на най-сложната част - пренасянето от едната стая в другата. От последния етап ме е страх най-много.

Неактивен Pecata

• Активен потребител
  • Публикации: 58
    • AquaMakerBg
« Отговор #58 : сряда, 28 януари 2009 г., 23:09 ч. »
С тези широки ребра,само си загрозил целият аквариум.Ако ми беше казал,щях да ти изпратя доста по финни,примерно 10/15мм от десятка или 8/12 от осмица.По дъното ребрата също са излишни,имаш идеално права основа.Поне отгоре сложи 10/25мм десятка надлъжни и две напречни широки не повече от 10см.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #59 : сряда, 28 януари 2009 г., 23:26 ч. »
Пеца, благодаря за предложението! Да знаеш, че ще се възползвам някой ден. На дъното сложих оребряване заради дължината на аквариума. Във високата част ще сложа вече изрязаните с които разполагам, защото и те няма да се виждат. Околните широки лайстни също няма да се виждат. Аквариумът заема цялата видима дължина на стената срещу мен в офиса. От двете страни ще има всмукателни тръби и флейти на филтрите. За да скрия тях, ще използвам високи растения. Без да искам ще се скрият и оребряванията. Това е причината да не търся естетика. Просто го правя за точно определено място. Ти се съобразяваш с далеч по-универсални изисквания. Благодаря за съветите и да не забравиш, че някога ще ти се обадя за помощ!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.