Автор Тема: Профил на дискуси - обсъждане  (Прочетено 13791 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ivailopc

• Регистриран потребител
  • Публикации: 13
Профил на дискуси - обсъждане
« : неделя, 27 декември 2009 г., 21:33 ч. »
здравеите начинаещ съм и искам да разбера за дискусите с какви други риби могат да живеят  колко литров аквариум  и каква вода изискват  могали само два да гледам илитрябва да са повече  мерси предварително

Неактивен Daniel

• Dwarf Amazon Enthusiast
  • Заслужил потребител
  • Публикации: 149
  • Нас. място: София
  • Аквариум: Гола Вода
    • MEGADESIGN
Отг: Профил на дискуси - обсъждане
« Отговор #1 : неделя, 27 декември 2009 г., 21:43 ч. »

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 632
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #2 : понеделник, 28 декември 2009 г., 01:00 ч. »
До два дена ще има профили за дискусите и ще оставя линк тук.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Публикации: 437
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #3 : понеделник, 28 декември 2009 г., 06:15 ч. »
До два дена ще има профили за дискусите и ще оставя линк тук.

Нещо извън темата-като се прави описание и профил на дискус нека да влезат и категориите за описание там за да се има предвид и класификацията.

http://discus-skat.ru/index.php?option=com_easygallery&task=category&cid=5&Itemid=5
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : понеделник, 28 декември 2009 г., 14:29 ч. »
Първия профил е готов в общи линии, ще допълня още някой подробности.
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=362

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
« Отговор #5 : понеделник, 28 декември 2009 г., 14:42 ч. »
Само си поправете с какво се хранят,дискусите не са месоядни, а всеядни. Живата храна хич не е задължителна. Основно се хранят с разлагаща се материя(детрит) и доста растителна храна. Водните и сухоземни безгръбначни са сравнително малък процент от менюто особено на хекела. :drinks:

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #6 : вторник, 29 декември 2009 г., 02:08 ч. »
 Ок поправихме СИ го. Не знам дали е умишлено това ние и вие пак...Това, че дискусите са месоядни го чета в поне в няколко уважавани от мен сайта. Спирам да ги уважавам вече... Мир да има. Не мога да се сдържа и да не те питам ти твоите дискуси с детрит ли ги храниш? Моля те не приемай мнението ми като заяждане, знаеш че не съм такъв. Не знам как да тълкувам изречението: Основно се хранят....с разлагаща се материя(детрит) и т.н. Нека моля изясним това ако е възможно цивилизовано и без излишни нерви. Предварително благодаря и нека още веднъж подчертая дебело, че съм лаик по отношението на тези риби и за стъкмяването на добри профили искренно разчитам на вас-спецовете по въпроса.
 :drinks:

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #7 : вторник, 29 декември 2009 г., 02:19 ч. »
Ами те са си и месоядни, под всеядни и това се разбира. Просто на са ловци а мършояди. :drinks:
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #8 : вторник, 29 декември 2009 г., 02:31 ч. »
Няма проблеми Жоре. Моля разяснете ми на мен лаика, след като правите какво ли не на тези дискуси за да им наподобите натуралните им хабитати: корени, мека, кисела, топла вода,  RO системи и много т.н. какво толкова има да си ги храните с детрит, при условие, че това им е основна храна? Както се споменава по-горе?

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #9 : вторник, 29 декември 2009 г., 02:56 ч. »
Няма проблеми Жоре. Моля разяснете ми на мен лаика, след като правите какво ли не на тези дискуси за да им наподобите натуралните им хабитати: корени, мека, кисела, топла вода,  RO системи и много т.н. какво толкова има да си ги храните с детрит, при условие, че това им е основна храна? Както се споменава по-горе?

При мене има доста, така, че 100% си похапват и от него. Сега, друг е въпроса дали детрита в моя аквариум има нещо общо с този в естествените води-най-вевоятно не.. ;)
Все пак обаче искаме да имаме добре гледани и зрави риби. Това мисля е най-важното. Идеята е като се прави профил всичко да е изрядно като информация. Забележката не е направена с лош умисъл а за по-пълна и точна информация.
Дивите дискуси

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #10 : вторник, 29 декември 2009 г., 03:12 ч. »
Идеята е като се прави профил всичко да е изрядно като информация. Забележката не е направена с лош умисъл а за по-пълна и точна информация.

И на мен ми се искаше да бъде направен профила от някой от вас, които разбирате Жоре. Тръгнах да го направя защото не видях каквото и желание някой  да помогне. Ок няма проблеми. Аз имам мерак и ентусиазъм и ще продължа да правя. просто не ме съдете строго. Всяка забележка ще бъде взимана в предвид и дано бъдем в услуга на бъдещите акваристи. Работим за създаването на една добра база данни, добре илюстрована и описана. Не става с усилията на един човек. И вече тук няма ние и вие. Приключвам по въпроса вече. Благодаря за забележките и ще се надявам на вашите бъдещи включвания.
 :drinks:

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #11 : вторник, 29 декември 2009 г., 05:02 ч. »
Искам само да добавя, че информацията в профилите за дискуси е от мен, Райко и Жорикс. Да, Жоро, ползвам линковете, които си ми дал.

Истината е, обаче, че в публикациите в интернет пише какво ли не. Твърде често има и противоречия. Така че няма как да ги избегнем и в нашите профили. Засега ще класифицираме дискусите в двата им основни класа, както беше прието доскоро, а третия Tarzoo или Tefe няма да приемаме като утвърден заради споровете по въпроса. Т.е. ще го пропуснем докато се изясни ситуацията.

По повод храненето - мойте дискуси категорично не ядат растителна храна. Може би са по-капризни. Райко да каже дали той е имал такива наблюдения. Ако се включи и Орлин ще съм напълно щастлив.

Боби (discus), имаш ли някакви снимки на твоите хекели, които би ни дал за профила в сайта? Снимките в профила не ми харесват особено, а се твърди, че червения хекел е една от най-красивите диви форми.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #12 : вторник, 29 декември 2009 г., 10:30 ч. »
За Tarzoo може да се спонене само. Тефе си го има като вид Symphysodon aequifasciata.
Категоризирайте дивите риби в двата класа така:

I. Symphysodon aequifasciata (Ortega & Vari, 1986)

1.Symphysodon aequifaciata aequifaciata (зелен дискус или Tefe) Pellegrin, 1904
   2.Symphysodon aequifaciata axelrodi (кафяв дискус) Schultz, 1960
   3.Symphysodon aequifaciata haraldi (син дискус) Schultz, 1960

II. Symphysodon discus (Heckel, 1840)

1.Symphysodon discus discus (Heckel или червен дискус)
   2.Symphysodon discus willischwartzi

За храната на дивите риби корекцията е вярна, хранят се с всичко, което намерят. Това много зависи от ройоните, в които живеят. Справката е от Блехер дискус.

В природата предпочитат жива храна – хранят се с ларви, червеи и други битомни организми, зоо - и фитопланктон, дори плодове във време на дъждовният сезон. По време на засушаването ядът предимно детрит/над 70% от диетата/.
При отглеждане в домашни условия приемат почти всичко-жива храна, заместители, микс от меса спирулина и т.н.
Моите ядът дори мелании и пиявици. :crazy:
Дивите дискуси

Неактивен panchopan

• Заслужил потребител
  • Публикации: 382
« Отговор #13 : вторник, 29 декември 2009 г., 10:42 ч. »
Заели сте се с невъзможна задача според мен.
Няма как да създадете толкова просторен профил на дискусите без да копирате цялата книга на Блехер например :-)
Което няма никакъв смисъл.

Пишете общите положения и толкоз.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #14 : вторник, 29 декември 2009 г., 10:57 ч. »
@Цецо далеч съм от идеята за заяждане, мога да препиша дословно какво пише Блехер за храненето но тва ще стане като съм си в къщи. По обективни причини не нося книгата постоянно със себе си. Пълен абсурд е да храним рибите си с въпросният детрит, просто незнам как бихме го получили за кратко време и без всичките бактерии дето се подвизават в амазонският регион. ТОва което може би наподобява въпросният детрит е парцалите(ние казваме че са колониални бактерии) които се образуват понякога във филтъра, мойте хекели го ядат. В общият случай всички които хранят с кайма съчетават месни и растителни продукти в нея. Едва ли някой храни рибите си с нещата които те ядат точно в природата, но е редно описанията да са именно за това.
@Стасе ще снимам по някое време, ще дам снимки.

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
  • Публикации: 173
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #15 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:08 ч. »
Здравейте и от мен неможах да разбера защо говорим конкретно за диви форми и за дивата психология на дискуса?!
Колко процента от хората който гледат дискуси в България гледат диви дискуси да не говоря за Хекели.Вярно е че този процент се вдигна защото много хора от Западна Европа така наречените развити страни като и най-вече Германия почнаха да ги внасят и развъждат.
Моето мнение може да се направи профил на Дискуса с критерий и начини за отглеждане у дома.В този прекрасен форум има доста информация споделяна точно от нас тези който гледаме дискуси спокоино може да направим една изчерпателна до някаде статия публикувана в профила на нашият любимец Дискуса  ;)

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #16 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:09 ч. »
Ето инфо за редките случаи на размножаване на диви хекели в аквариум.

http://discus-skat.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=3
Дивите дискуси

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
« Отговор #17 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:13 ч. »
Така като гледам май единият партньор е Куарипера :tongue2:

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #18 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:18 ч. »
Здравейте и от мен неможах да разбера защо говорим конкретно за диви форми и за дивата психология на дискуса?!
Колко процента от хората който гледат дискуси в България гледат диви дискуси да не говоря за Хекели.Вярно е че този процент се вдигна защото много хора от Западна Европа така наречените развити страни като и най-вече Германия почнаха да ги внасят и развъждат.
Моето мнение може да се направи профил на Дискуса с критерий и начини за отглеждане у дома.В този прекрасен форум има доста информация споделяна точно от нас тези който гледаме дискуси спокоино може да направим една изчерпателна до някаде статия публикувана в профила на нашият любимец Дискуса  ;)

Защото още не си изтрезнял, тежки празници какво да се прави. :P
Профилът заради който стана полемиката е именно за дискус хекел. :drinks:
А относно дивите форми не си прав, преди 5 години хората които гледаха дискуси и пишеха по форумите, са може би толкова колкото сме в момента тези с диваците.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #19 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:23 ч. »

[url=http://discus-skat.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=3]http://discus-skat.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=3[/url]

Жорка не са толкоз редки бре, зависи и с какво се сравнява. Вярно е че е доста по-трудно ама не е невъзможно, просто не са толкоз комерсиални рибите.

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
« Отговор #20 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:26 ч. »
Вярно е  :burp: .
Еми след като товя е полемиката на въпроса ти си най-запознат с тези красавци и трябва да ни разясниш някой работи.
Да преди 5 години тъкмо почнах да гледам дискуси искам да кажа , че не бяха толкова нашумели и не се развъждаха толкова масово , не споря защото лично аз се итерисувам от други разновидности не че бих отказал Хекелчета  :yahoo: :wink1:

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
« Отговор #21 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:27 ч. »
Ами айде давайте един чивт Хекели да ги мятаме ;) ще да ги направим комерсялни :ok:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #22 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:31 ч. »
А може би е имало нужда точно от това. До сега се опитвахме сами да направим всичко при съставянето на профилите. Издирваме информацията, сравняваме, превеждаме, онагледяваме със снимки и видео - хоп, готов профил. Вярно е, че под всеки профил има място за коментари, но практиката показва, че почти никой не използва тази опция. А я вижте какво стана сега. Във форума се включиха и хората с опит в отглеждането на дискуси. Именно от това има нужда. Кратко обсъждане на информацията в профила и то преди да е качена на сайта. Да се коригират неточностите, ако ги има, да се допълни с каквото може (личен опит и снимков материал), а после да се публикува официално в сайта.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #23 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:35 ч. »
Така като гледам май единият партньор е Куарипера :tongue2:

Руснака е пробвал двойки с различни партньори и накрая е събрал Heckel/м/ с S.aequifasciatus/ж/.

Жорка не са толкоз редки бре, зависи и с какво се сравнява. Вярно е че едоста по-трудно ама не е невъзможно, просто не са толкоз комерсиалнирибите.

Абе дивотия си е - всеки ден да правиш вода на 20мкС/см. :tongue2:
Дивите дискуси

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
« Отговор #24 : вторник, 29 декември 2009 г., 12:40 ч. »
Руснака е пробвал двойки с различни партньори и накрая е събрал Heckel/м/ с S.aequifasciatus/ж/.

Аз съм че за тези Хекели Жоре че са много инати и трудно се събирали в аквариумни условия и до колкото знам хвърлят хайвер веднъж годишно, но ето че руснака е намерел една пътечка в развитието им .

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #25 : сряда, 30 декември 2009 г., 01:19 ч. »
Първия профил е за хекели, но ще работим и по другите.

Добре, че е Цецо, защото на мен никак не ми е ясно как се правят профилите на рибите. Аз пиша в разказна форма, а той се справя супер с профилите.

По повод гледането на другите разновидности - ако човек умее да гледа хекели, то със сигурност ще се справи и с другите видове. ;)

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 127
  • Нас. място: Сoфия
    • discusite.com
« Отговор #26 : сряда, 30 декември 2009 г., 05:33 ч. »

[url=http://discus-skat.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=3]http://discus-skat.ru/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=3[/url]

Това не е размножаване на хекели. Този дискус е много труден и слабопроизводителен. Не знам дали си давате сметка, че 8-12 mS е почти дестилирана вода. А при рН<5 е почти невъзможно да се изгради здрав скелет. Получаването на поколение дори от 20бр е рядкост.
 В случая обаче е комбиниран с кафяв (все тая от коя река) ,които са най-лесни (сините са по-производителни) и най-добри родители.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #27 : сряда, 30 декември 2009 г., 09:33 ч. »

Абе дивотия си е - всеки ден да правиш вода на 20мкС/см. :tongue2:

Чел съм статията някалко пъти.

Дивите дискуси

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #28 : сряда, 30 декември 2009 г., 09:52 ч. »
За Хекел дискусите знам, че са размножавани в доста голям по размери аквариум- 900 литра. Аквариума е бил свързан в обща система с друг размножителен аквариум(с по-лесни за размножаване дискуси). Феромоните от тези дискуси са стимулирали Хекелите да хвърлят хайвер.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #29 : сряда, 30 декември 2009 г., 12:07 ч. »
Боби (discus), имаш ли някакви снимки на твоите хекели, които би ни дал за профила в сайта? Снимките в профила не ми харесват особено, а се твърди, че червения хекел е една от най-красивите диви форми.

Blueface HeckelCross
Дивите дискуси

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #30 : четвъртък, 31 декември 2009 г., 11:07 ч. »
Моля хвърлете едно око на следния профил:
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=363
 Ще се радвам на вашите забележки. Благодаря предварително.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #31 : четвъртък, 31 декември 2009 г., 15:20 ч. »
Жоро, тази последната снимка - не е като за профил. Едвам се забелязват рибите на нея. Дайте между другото да търсим хубави снимки на всякакви, че ще трябват за профилите. Ще сменяме съществуващите, ако намерим по-добри.

Орлине, я кажи сега за тия бели дискуси, snow white и бял диаманд - каква е разликата? Не мога да ги разгранича никак.

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
    • discusite.com
« Отговор #32 : петък, 01 януари 2010 г., 20:47 ч. »
Белият е мутация на кафяв дискус от 2002, ако не греша. От там нататък комбинации и имена много.

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
    • discusite.com
« Отговор #33 : петък, 01 януари 2010 г., 20:57 ч. »
Като цяло смятам, че тази  класификация на дискуси на базата на диви разновидности би била актуална  преди 30 -35 год. Която и книга да вземеш, който и сайт да отвориш - има я.
 Далеч по-сложна задача е класифицирането на дискуса днес. При изобилие от мутации и хибридизации.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #34 : петък, 01 януари 2010 г., 21:14 ч. »
Да, така е. Затова и толкова време се мотахме и в крайна сметка решихме да остане старата класификация от 1960-та година. Винаги можем да редактираме профилите и да добавим нещо ново, стига да има някаква яснота. Аз лично не мога да се справя. Ако се съберем някой ден и да решим заедно какво да пишем - ще е много полезно. Бих ви поканил при мен в офиса, стига да има желание и най-вече да имате време за подобно нещо.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #35 : петък, 01 януари 2010 г., 21:44 ч. »
Класификацията на дивите форми не мисля че е толкова спорна, селекционните са ясни, но не мисля че това пък е кой знае какъв проблем. Селекционните форми ще стават все повече за да се угоди на пазара.

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #36 : събота, 02 януари 2010 г., 00:33 ч. »
Аз също мисля, че като става дума за класификация на видовете е логично да имаме впредвид дивите дискуси.   Селекционните форми са друг въпрос.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #37 : събота, 02 януари 2010 г., 05:00 ч. »
Като цяло смятам, че тази  класификация на дискуси на базата на диви разновидности би била актуална  преди 30 -35 год. Която и книга да вземеш, който и сайт да отвориш - има я.
 Далеч по-сложна задача е класифицирането на дискуса днес. При изобилие от мутации и хибридизации.

Това далеч не е края. Трябваше да се започне от някъде. А откъде ако не от началото, а именно от основните диви разновидности. Скоро ще дойдат и селективните форми, които да допълваме с течение на времето.

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
    • discusite.com
« Отговор #38 : събота, 02 януари 2010 г., 08:02 ч. »
Аз също мисля, че като става дума за класификация на видовете е логично да имаме впредвид дивите дискуси.   Селекционните форми са друг въпрос.

Да направим една аналогия. Как би изглеждала класификацията на златнитв риби?

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #39 : събота, 02 януари 2010 г., 09:50 ч. »

Орлине прав си до някъде, но поради променящите се условия в самият амазонски регион е възможно и там да се появят нови хибриди, които вероятно трудно ще бъдат идентифицирани от какво са се получили.Какво остава за хибридните форми като знаем онез малките човечета из Азия на какво са способни за някоя друга пара.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #40 : събота, 02 януари 2010 г., 12:29 ч. »
Дускусите си имат класификационни категории и класове. Те хората отдавна са го измислили това.  Нищо ново не се прави а само се описва.

http://discus-skat.ru/index.php?option=com_easygallery&task=category&cid=5&Itemid=5

Орлин също може да допълни ако нещо не е наред или липсва.

Дивите дискуси

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #41 : събота, 02 януари 2010 г., 18:45 ч. »

Би изглеждала така:  Carassius auratus auratus (т.е. род- Carassius;   вид- auratus;   подвид- auratus).   Всичко останало са селекционни форми на този вид.

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
    • discusite.com
« Отговор #42 : събота, 02 януари 2010 г., 22:34 ч. »
Дускусите си имат класификационни категории и класове. Те хората отдавна са го измислили това.  Нищо ново не се прави,  а само се описва.

За съжаление хората го мислят, но не са го измислили. На този етап няма единна класификация. Има само мнения по въпроса.
Този руски вариант е от  Дуисбург 2006, мисля.
При участието ни през 2004  категориите бяха други.
В поканата за 2010 отново има промяна.

Моето мнение?

Към днешна дата дивите риби се отличават по района, най-често реката, в която са уловени. Сантарем, Тефе, Курипера, Манакапуро и т.н. Като цяло Х.Блехер е немец по произход, но отрасъл в Бразилия. Предполагам, че за дивите форми може да му се има доверие.

Трябва да се има предвид, че цвета и шарката не са видопределящи белези. Такива са брой люспи, брой лъчи на плавниците, брой ивици. При това положение единствено хекела се различава малко от всички останали.

Кафявия дискус дава началото на повечето дюс дискуси: червени и жълти. Alenquer, Sanmerah, Red Virgin, Red Rose, Red cover и какво ли още не.

Колкото и богохулно да звучи тюркоазът, който властва повече от 20 год в аквариумите и който дори разделят на три: stripped, red и solid не би трябвало да бъде разглеждан като отделен подвид. В крайна сметка той не представлява нищо повече от селекция и хибридизация между зелен и син дискус. Аз бих го оставил именно като един общ вариант на двата вида.

Истинската революция в дискостроенето започва през 1990 с появята на нова мутация: pigeon blood. Появява се в Тайланд и за неин автор се води Кити Панети, макар че историята е малко по-сложна. Рибите са принципно различни от всичко познато до този момент. Включително нямат ивици, което е видова отлика. Malboro, Red Melon, Velvet и още десетки други са просто и чисто селекция.

Съвсем скоро след това се появява  нова мутация. Diamond blue не само че няма черти, но няма и абсолютно никаква шарка по себе си. Този ген обаче е рецесивен и напълно се губи при хибридизация. При това положение разновидностите са малко. Ocean green например. Рибата е доста калпава като кръв и често дава физически дефекти.

Следващата мутация се появява през 1997. Snake skin има 11-17 вертикални ивици вместо видоопределящите 9. Хибридизацията му е много подобна на тюркоаза. А след откриването на точкови диви риби в Тефе, става основа на толкова популярните Red spotted. На този етап се очертава двата варианта да бъдат обединени именно под това име. Разновидностите също са безброй: Eruption, Scarlet, Bubble и много други

Поредната мутация е някъде от 2002 год. Появява се Snow White. И отново следват десетки хибридизации: Red&White, White&yellow, Nebula и т.н.

Ако отворите резултатите от последната Aquarama ще останете смаяни от чистотата на цветовете. Заслугата за това е изцяло на последната значима мутация - албиносите. Но подобно на една мутация от 80-те год - Ghost мисля, че не я очаква особено успешно самостоятелно съществуване. А само много полезен генетичен материал при селектирането на всички останали.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #43 : неделя, 03 януари 2010 г., 19:51 ч. »
В общи линии май са същите, само са обединени според мен. Голяма разлика няма.

The Discus Show 2009 - Show Classes.

Show Classes

The classes for this years show are as follows:

* Class 1 - Solid Colour - e.g. Blue Diamond, Marlboro, Cobalt
    * Class 2 - Striped/Striated - e.g. Turquoise, Snakeskin, Brilliant Turquoise
    * Class 3 - Patterned - e.g. - Checkerboard, Pigeon Blood, Ring Leopard
    * Class 4 - Spotted - e.g. Leopard, Leopard Snakeskin, Penang Eruption
    * Class 5 - Open - e.g. Albinos, Red Whites
    * Class 6 - Wild Caught - e.g. Heckel, Blue, Brown, Green

The class will be determined by the discus' predominant characteristics and may be re-classified on benching.
Дивите дискуси

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #44 : неделя, 03 януари 2010 г., 23:50 ч. »
Хора, чакайте малко!
Класовете за участие в конкурс са едно, а тук говорим за биологична класификация.
Мен хич ме няма в тази материя, но поне усещам, че от класификация на биологична единица се отклонихме към посока класове за участие в конкурси. Двете неща ми се струва, че не се припокриват.

Ето, например в клас 6, цитиран от Жоро, фигурират всички диви... Не това търсим ми се струва.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #45 : понеделник, 04 януари 2010 г., 00:12 ч. »
Ако става въпрос само за диви видове и класификации Х. Блехер обединява син и кафяв дискус, но така както е направен профилът в момента според мен е в коректен вариант.
Класовете, хибридизацията и мутациите на гени са съвсем друго "ниещо"!
Макар, че гените им са еднакви/или почти/ до толкова в милипроценти май никой не e сигурен-Symphysodon discus и Symphysodon aequifasciatus са два различни вида/породи или раси по-скоро/.
Това са хибридните им форми:
-semi royal discus
-hechel  cross
Дивите дискуси

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #46 : понеделник, 04 януари 2010 г., 00:45 ч. »
В интерес на истината Х. Блехер е известен с някои свои крайни твърдения и има доста противници на своите теории.

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #47 : понеделник, 04 януари 2010 г., 01:50 ч. »

......Трябва да се има предвид, че цвета и шарката не са видопределящи белези. Такива са брой люспи, брой лъчи на плавниците, брой ивици.........

Имам чувството, че сам си противоречиш. Хем твърдиш,че цвета и шарката не са видоопределящи белези, а в същото време броя ивици е видоопределящ(а те са компонент от шарката). :)

Иначе съм напълно съгласен,че броят на люспите по продължението на страничната линия и броят на лъчите на плавниците са видоопределящи признаци.

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
    • discusite.com
« Отговор #48 : понеделник, 04 януари 2010 г., 12:50 ч. »
Тези ивици не са нито цвят, нито шарка. Те са основната отлика на Хекела. Те са основна отлика и при Snake skin - повече са. При Pigeon blood, Diamond blue и Бял изобщо липсват. Според човека с най-скъпите дискуси в света, Манфред Гьобел, това са глухи и слепи риби, и той отказва да ги класифицира при дискусите.
Всъщност ивиците са наистина орган за комуникация.

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
« Отговор #49 : понеделник, 04 януари 2010 г., 16:18 ч. »
Този Манфред Гьобел е егати расиста!  :hmm:
 :P

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 116
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #50 : понеделник, 04 януари 2010 г., 22:37 ч. »
Аз пък се кефя че държи на естественото :P ;)

Неактивен panchopan

• Заслужил потребител
  • Публикации: 382
« Отговор #51 : понеделник, 04 януари 2010 г., 23:01 ч. »
Абе вие съвсем се отплеснахте.
Казах ви аз че сте се захванали с мисията невъзможна ... и безсмислена.
:-)
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #52 : вторник, 05 януари 2010 г., 02:03 ч. »
Аз не го намирам за излишно. Все някога ще се оформи окончателен профил. Ще оставим и коментарите по темата. Дано да е полезно за всички, които се захванат с отглеждането на дискуси.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #53 : вторник, 05 януари 2010 г., 13:48 ч. »
Колеги, и според мен изпадате в ненужни за този форум подробности.
След като на световно ниво няма единна класификация, само се губи енергия и време за по-полезни неща за форума. Според мен темата бива да отлежи!
 :burp:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #54 : вторник, 05 януари 2010 г., 15:38 ч. »
изпадате в ненужни за този форум подробности.

:burp:

Док, стига бе! Дай боже повече такива "ненужни подробности" , които са точно за този форум.
Лично на мен този разговор ми е безкрайно интересен. Научих много, сигурен съм и други.

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #55 : вторник, 05 януари 2010 г., 16:50 ч. »
Недей, ще зае..ш ... и ще минеш на дискуси накрая.
Щот съм се парил, да те предупредя! :tongue2:
Колко му трябва на човек...
За полезните неща няма спор, ама се поизчерпа.
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #56 : събота, 09 януари 2010 г., 18:51 ч. »
Никой нищо не спомена за Symphysodon tarzoo - третата разновидност, отречена от Блехер, но която категорично се различава генетично от останалите според Свен Кюландер.

Ето малко информация, която съм превел:

Symphysodon tarzoo
Този вид дискуси се отличават цветово от останалите диви разновидности по наличието на червени петна по аналната перка и по тялото. Вида за пръв път е описан от Лайънс през 1959 г., който е споменал за червените петна, но доказателствените екземпляри не са били запазени и тогава новия вид не е бил приет. През последните няколко години възниква спор между водещия таксономист по цихлидите Свен Кюландер и Хайко Блехер по отношение на това, кой е третия вид дискуси. Според Кюландер това е tarzoo, базирано на генетични разлики с другите два вида. Tarzoo също обитава западното поречие на Амазонка. Според Блехер третия вид е haraldi, а tarzoo е просто една разновидност на aequifasciata, която преди е наричана Tefe discus. Заега не може да се даде ясно становище кой е прав, т.к. генетичните изследвания и спорове продължават.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #57 : четвъртък, 04 февруари 2010 г., 09:45 ч. »
Ето малко данни за параметрите на водата в южноамериканските хабитати по райони и реки:

http://www.biotopaquarium.de/wasserwerte/wasserwerteliste.htm
Дивите дискуси

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.