Автор Тема: Мътна Вода  (Прочетено 25991 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен StReEtSplUnTeP

• Активен потребител
  • Публикации: 21
Мътна Вода
« : понеделник, 08 декември 2008 г., 20:34 ч. »
От няколко дена забелязвам ,че водата ми постепенно става все по-мътна и по-мътна.Реших ,че със чести смени по 10-15 % на ден ще се оправи ,но уви става все по-лошо.

За мен е или някакъв бактериален срив ,понеже имах рога и често сменях вода или е цъфтеж.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: Мътна Вода
« Отговор #1 : понеделник, 08 декември 2008 г., 20:44 ч. »
Това си е цъфтеж отвсякъде.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #2 : понеделник, 08 декември 2008 г., 21:49 ч. »
Смяна на вода определено няма да помогне. Виж, UV-стерилизатор мисля би свършил работа. Ако можеш да си намериш отнякъде временно, да го ползваш, докато си решиш проблема и после да го върнеш - може би е най-добре.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #3 : понеделник, 08 декември 2008 г., 21:54 ч. »
Цъфтежа на водата се стимулира от смяната на вода. Т.е. помогнал си му.

Аз се сещам за три варианта за преодоляване на проблема.

Вариант 1:
Пускаш един UV-C стерилизатор и за около 1-2 дни проблемът е решен.
Плюс: става лесно и сигурно.
Минус: стерилизатора струва не малко пари.

Вариант 2:
Спираш осветлението за около 3 дни и спираш да храниш рибите. През цялото време аквариума да е покрит с някакъв плътен тъмен плат.
Плюс: не струва никакви пари.
Минус: не е ясно за колко точно време ще спре цъфтежа. Рибите едва ли страдат, но растенията ще гладуват. Получава се леко състресение на биоравновесието.

Вариант 3: (посочен ми от Raven)
Махаш пълнежите на канистъра и слагаш един пакет памук. Твърди се, че за около 24 часа цъфтежът изчезва.
Плюс: не струва почти нищо.
Минус: свързано е с манипулация на канистъра, което понякога е трудоемко. Вероятно и филтъра ще трябва да се рестартира.

Избери си сам по кой начин да се пребориш.

Неактивен lutar

• Активен потребител
  • Публикации: 28
  • Нас. място: Варна
  • Рокерите са ми фенове...
    • www.varnadiscus.com
« Отговор #4 : сряда, 17 декември 2008 г., 10:45 ч. »
На мен на инфузорийка ми прилича....
пусни един барбус тетразона и ако утре е мъртвец значи съм на прав път, но лечението пак е UV.

Неактивен Bobi

• Активен потребител
« Отговор #5 : петък, 19 декември 2008 г., 23:25 ч. »
ихаааа. Ето това го търся от доста време - еуглена, перфектна за някой мъници жалко че не си от София. Със затъмнение и смяна едва ли ще се отървеш. Аз залагам на УВ лампа и памука. Един пакет ми се струва множко, но трябва да има досататъчно дебел пласт.   

Неактивен Bion

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
  • Нас. място: Sofia
« Отговор #6 : вторник, 13 януари 2009 г., 21:36 ч. »
значи поразрових се из интернет защото имам същия порблем
На монго места се препоръчва като безотказен начин да се извадят рибите от аквариума и да се сложат дафнии в аквариума като междувременно се затъмни за 4 дена.

Друг метод е да се вземе клонче от върба и да се сложи в чашка с вода докато пусне корени( корените на върбата са червени и приличат на водорасли сигурно сте виждали по реките)
След като вече има корени клончето се поставя в аквариума, незнайно защо но корените на върбата изсмукват много от хранителните вещества на водата, има минус- ако не уцелиш момента в който да извадиш клончето можеш да повредиш растенията в аквариума.

Тъй като в тоя сстуд Дафний не мога да намеря съм сложил едно клонче в чашка до прозореца. :P
Ще пиша за резултати

Неактивен zambo

• Активен потребител
  • Публикации: 219
  • Нас. място: Плевен
  • Анатоли Тодоров
« Отговор #7 : вторник, 13 януари 2009 г., 21:48 ч. »

има минус- ако не уцелиш момента в който да извадиш клончето можеш да повредиш растенията в аквариума.

Как ще се повредят точно. Може ли да поясниш .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. RED CHERRY + Cambarellus montezumae  
42 л. Cambarellus montezumae

Неактивен kamos

• Активен потребител
  • Публикации: 439
  • Нас. място: Несебър
  • Антон Ганчев
    • Linux blog
« Отговор #8 : сряда, 14 януари 2009 г., 10:44 ч. »
Четох я преди време тази статия на руски беше- общо казано клонката от бреза изсмуква от аквариума почти всичко и на практика нулира стойностите/нитрати, нитрити, фосфати/. Руснаците я даваха като пример за евтин биологически филтър с най-добро и бързо действие за борба с нежеланите водорасли в сладководните аквариуми. Доколкото си спомням трябваше клонката да се отстрани най-късно до три дни. 
Толкова и съм запомнил
Трябва да си въведа правило преди третото кафе да не пиша тук
Иначе ето я статията
http://aquascope.ru/modules/wfsection/article.php?articleid=17
.Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...           (Кочетов С.М.)

Неактивен galin

• Активен потребител
  • Публикации: 174
« Отговор #9 : вторник, 03 март 2009 г., 04:49 ч. »
имам 230 литра аквариум на ферпласт стартиран преди месец и половина но водата ми така и не стана кристално чиста . виждат се частици които постоянно плуват и изглегда мътна.сложил сам нитривек,а от два дена и акуариа клиар.чета за памук във филтара дали е удачно да пробвам и с него и каде точно да го поставя .филтъра е блу уеив07.в аквариума има 26 хелера 10 молинезии 12 червен нион 12 разбора 7 гупи и едно сомче

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 713
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #10 : вторник, 03 март 2009 г., 06:50 ч. »
68 риби преброих за 230 литра аквариум.Направо се чудя ти дали имаш вода!Остави си 12-15 риби и тогава да говорим.
В момента аквариума ти е претоварен с риби която определено не се славят с чистотата си.На колко време сменяш вода?Растения,филтрация?Опиши по подробно тези неща.По колко време светиш и т.н.Най-добре е да направиш една снимка да видим за какво става въпрос.

Неактивен Bobi

• Активен потребител
« Отговор #11 : вторник, 03 март 2009 г., 11:27 ч. »
... 26 хелера 10 молинезии 12 червен нион 12 разбора 7 гупи и едно сомче

ехааа - прав е malomir.
Според мен филтърчето ти е малко и няма да успява да насмогне. Не знам за памук, но ако сложиш кърпа за миене на чинии ще имаш значително по-чиста вода.
ето такава слагам аз

разбира се кърпата е чисто нова и след като я изрежа я изплаквам добре - па тогава я слагам.

п.п. След известно време бактериите ще разядат кърпата

Неактивен Bobi

• Активен потребител
« Отговор #12 : вторник, 03 март 2009 г., 11:28 ч. »
забравих да кажа че кърпата не замества пълнежа !!!. Просто добавяш един или два слоя около дунапрена

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #13 : вторник, 03 март 2009 г., 14:35 ч. »
Според мен 45 дни не е много време за избистряне на водата.
Зависи в каква последователност си предприел стъпките по стартиране.

Кога го напълни?
Кога пусна филтрацията и сложи нитривек?
Кога сложи растенията?
Кога пусна рибите?
Как си подредил пълнежите във филтъра?
От кого си купи аквариума?
Кога смени вода за пръв път?
Колко пъти си сменял вода и по колко досега?

Аквариаклиър не слагай въобще - не ти трябва.
Събраха ти се доста въпросчета. Айде отговори сега.

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #14 : сряда, 04 март 2009 г., 10:04 ч. »
Според мен 45 дни не е много време за избистряне на водата.
Зависи в каква последователност си предприел стъпките по стартиране.

Кога го напълни?
Кога пусна филтрацията и сложи нитривек?
Кога сложи растенията?
Кога пусна рибите?
Как си подредил пълнежите във филтъра?
От кого си купи аквариума?
Кога смени вода за пръв път?
Колко пъти си сменял вода и по колко досега?

Аквариаклиър не слагай въобще - не ти трябва.
Събраха ти се доста въпросчета. Айде отговори сега.

купих го он лаин ,филтрите си бяха подредени в кутията и не сам ги пипал,грешката ми тъи като нямах тарпение на вторият ден сложих растения и около 20 рибока,и започнах обилно хранене,кам комплекта имаше таблетки с бактерии и в началото сложих само тях,парвите 2 седмици несам сменял водата тя се поизбристи но от тогава се виждат тези малки плуващи частици,4 пати сам сменял водата на 5-7 дена .наистина ли е пренаселен.по таблици на 3 литра 1 рибка,а и полвината са дребни неонки и разбора,мисля да махна гупитата но още немога да намеря на кого да ги подаря.в един магазин даже ми казаха че не е толкова пален аквариума можело и още рибки да побере.аквариума е каиман110.един пат лекувах бели точки с костапир.а и някои от барзо растящите ми загинаха.в началото светих 12-14 часа а сега 10-12

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #15 : сряда, 04 март 2009 г., 11:44 ч. »
Не ги слушай продавачите, те така ще кажат, защото трябва да си продават стоката.
Не е чек много претоварен все още аквариума, вярно, хелерите са ти множко. Вероятно филтрацията не ти е добра, а си избързал и с пускането на рибите. А дали си мислил какво ще стане като започне да се размножава всичко това? Повярвай, за 2 месеца ще се напълни с риба. Вярно е и че ако не отделяш бебоците, популацията ще се саморегулира, т.е. една голяма част от малките ще бъдат изяждани.Разкарай по-скоро по-голямата част от хелерите (дребните рибки няма да ти създават проблеми) и сложи още растения - освен, че ще донесат баланс на аквариума, те ще служат и на малките рибки за укрития. Не знам за 3 литра на една рибка, знам за правило литър на 1 см риба, което означава - грубо казано - че можеш да населиш аквариума с 230 см риба  :D, т.е. ако рибките са по 3 см ще можеш да гледаш поне 70. Снимките, както си ни ги показал, са от различно време, вероятно за да се види как растенията загиват. За тях ти трябва добро осветление, а не казваш то какво е.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #16 : сряда, 04 март 2009 г., 12:31 ч. »
нитривек сложих на 3-4 седмица и сега слагам при всяка подмяна на водата по 10 мл.на 100 слагам и акватан вапреки че водата ми винаги отлежава седмица.зареждам си вода като я излея в аквариума пак я зареждаи и тя отлежава.

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #17 : сряда, 04 март 2009 г., 12:38 ч. »
ами за да не описвам всичко подробно може да видите cayman110 http://bg-pet.com/Fish/Aquariums/professional110.htm.днес си купих още растения .за сажеление истарвах момента и небеше останало кои знае какво.другата седмица пак ще получат.някои риби вече раждаха но отселя само една молинезиика.за това не се притеснявам ще подарявам ако станат много.пак хелерите ми са страст как да ги дам.

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #18 : сряда, 04 март 2009 г., 12:41 ч. »
а снимките ги пуснах различни за да видите какво се случва с водата

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #19 : сряда, 04 март 2009 г., 12:48 ч. »
растенията растяха много добре .но слагах препарат против алги ,после заради рибоците костапур,че и морска сол мисля че затова растенията ми загинаха

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #20 : сряда, 04 март 2009 г., 14:16 ч. »
Олеле... ти има ли нещо, дето не си го слагал!
Много те моля, не пускай едно след друго мнения, редактирай просто предишното, ако нещо си забравил.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен kardam681

• Активен потребител
  • Публикации: 82
« Отговор #21 : сряда, 04 март 2009 г., 14:58 ч. »
в един магазин даже ми казаха че не е толкова пален аквариума можело и още рибки да побере.

:clapping: :clapping: :clapping: :clapping:.......сериозен магазин!!!!

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #22 : сряда, 04 март 2009 г., 21:51 ч. »
сажелявам не знаех че е проблем .и все пак се надявам някои да ми даде някакво адекватно предложение .нещо сварзано със смяна на вода ,хранене,светене,препарати,филтри и тнт.

Неактивен kamos

• Активен потребител
  • Публикации: 439
  • Нас. място: Несебър
  • Антон Ганчев
    • Linux blog
« Отговор #23 : сряда, 04 март 2009 г., 22:13 ч. »
http://www.aquaportal.bg/forum/index.php/board,14.0.html
Все от някъде трябва да се почне.
Ако имаш въпроси питай.
.Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...           (Кочетов С.М.)

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #24 : четвъртък, 05 март 2009 г., 00:26 ч. »
сажелявам не знаех че е проблем .и все пак се надявам някои да ми даде някакво адекватно предложение .нещо сварзано със смяна на вода ,хранене,светене,препарати,филтри и тнт.

Не съжалявай! Всеки е почнал от някъде. Опитвай да се учиш от грешките си! Няма по-добро начало.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #25 : четвъртък, 05 март 2009 г., 03:49 ч. »
Гледам никой не се е сетил, но мен ме човърка...
Ти по колко вода сменяш на една смяна? Цялата или част от нея?

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #26 : четвъртък, 05 март 2009 г., 20:44 ч. »
между 20 и 30% 50-60 литра.всяка седмица.

Неактивен alex

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
« Отговор #27 : неделя, 22 март 2009 г., 17:55 ч. »
imam 2pompi na80 litra no vodata mi e matna.mnogo chesto dolivam v sedmicata po 2,3 lit.mnogo barzo se ispariava imam 40 ribeta 7 som4eta lampata e 15w

Забележка от модератора: Тук се пише САМО на кирилица. Извинения не се приемат.

Неактивен ради

• Активен потребител
  • Публикации: 27
  • Нас. място: Перник
« Отговор #28 : вторник, 31 март 2009 г., 21:39 ч. »
Здравейте,съвсем отскоро започнах да отглеждам аквариумни рибки и се включвам в темата за да попитам следното, така или иначе от написаното разбирам че и при мен има водата "цъфти",но в такъв момент нормално ли е рибите да са долепени до повърхността на водата сякаш не им достига въздух,за тази цел сложих две помпи на Акваел,с различна мощност,уж температурата им е добра,но вече две от рибките ми умряха,хвана ме паниката и сипах малко стабилизатор за вода,обаче ве знам как да подобря атмосферата.Забравих да напиша,че този проблем ми е с новият аквариум,който сложих от няма и една седмица и е уж "модерен",е ,доколкото ми позволяват възможностите,но е с лампа и т.н.Преди имах 30 л. и такива проблеми не съм имала.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #29 : сряда, 01 април 2009 г., 04:20 ч. »
Здравей Ради и добре дошла във форума.
Ще се помъча да ти отговоря,доколкото е възможно без да съм виждал аквариума но разбира се всичко е в сферата на догадките.
Това,че рибите стоят на повърхноста не е нормално.Обикновенно цъфналата вода не пречи на рибките да си водят нормален живот.
Няма да е лошо да пратиш една снимка да видим за какво става въпрос.Също така колко риби има,колко голям е аквариума,кога е пуснат.Дай някакви подробности.
Поздрави!

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #30 : сряда, 01 април 2009 г., 10:30 ч. »
Здравей,значи аквариумът ми е с вместимост 60 л.В момента имам общо 25 рибки,като 6 са малки - 4-данио и 2 малки сомчета, от тези които се лепят по стените.Освен това,че водата стана мътна,започна да се образува някакво тинесто нещо по стените,защото започнаха да позеленяват,температурата на водата е 26- Сградуса,имам 2 помпи в аквариума и двете са на Акваел,едната е за аквариум 30-60л.,а другата ако има някакво значение е Pet-mini,но тъй като нямаше кутия нямам идея за какъв литраж е.Самата вода позеленя.Снощи едната скалария умря,а в момента една рибка,не и знам още "породата" се е загнездила почти до повърхността на водата като се е облегнала във изкуственото водорасло,а на камъчетата за декорация също има някакво образование като мъх,които ги е покрил.От изчетеното във сайта снощи реших да им пусна мехурчета с едната помпа и днес няма да ги храня.Започват да плуват и към средата на аквариума,което е някакъв напредък.Няма да пускам и лампата днес и утре,пък да видим.Ще пусна снимка довечера,защото не съм от най-блестящите и способни компютърджийки,все пак съм блондинка :D

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #31 : сряда, 01 април 2009 г., 11:09 ч. »
Нападнали са те водорасли (мъхчето по камъните и зеленясването на стъклата). Аквариумът ти е претоварен с риби и всичките им екскременти се натрупват по дъното, което предполагам, че не сифонираш. Сигурен съм, че ако се направят тестове на водата, те ще покажат наличие на амоняк и нитрити, което от своя страна задушава рибите в аквариума. Не изчистваш проблема с аерация на водата. За да се подобри положението, трябва да направиш няколко неща. Първо, намали рибките. Второ, посади живи растения в аквариума. Трето, всеки път при смяна на водата се опитвай да сифонираш дъното. Четвърто, не прекалявай с храната и се опитай да свалиш температурата до 24 градуса (26 градуса не са вредни, но не ти и помагат). Пето, сменяй по 30% вода на 5-6 дни. Това са безплатните неща. Цъфтежът на водата от първата снимка в тази тема спря с помощта на UV-лампа (става по-бързо, но струва доста).
Успех!
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #32 : сряда, 01 април 2009 г., 21:56 ч. »
Благодаря за отговора,но ще попитам нещо,извинявам се предварително,че не знам,но какво означава да сифонирам дъното.Имам помпа и всяка седмица на 6-7 дни почиствам дъното,като до сега съм сменяла около 50-60% от водата в аквариума!
Още веднъж благодаря!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #33 : сряда, 01 април 2009 г., 22:06 ч. »
Казано накратко - вземаш една 500 мл бутилка от минерална вода, отрязваш й дъното, закрепваш горната част към маркуча и по този начин започваш да сменяш водата в аквариума. Отрязаното дъно позволява на засмукващата струя да вдигне част от грунда в бутилката. Камъчките се джуркат и отново падат на дъното, а мърсотията си отива с излизащата вода от аквариума директно в кофата. Нещо като прахосмукачка за аквариум.

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #34 : сряда, 01 април 2009 г., 22:19 ч. »
Благодаря за съветите,ще подаря златните риби и ще засадя зеленина/естествена/!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #35 : сряда, 01 април 2009 г., 22:57 ч. »
Не знаех, че имаш и принцеси. По-големи прасета от тях не съм виждал. Много цапат и нямат място в твоят аквариум, ако искаш да го опазиш чист.
Повече от 40% смяна на водата, също не е за препоръчване. По-добре е да сменяш малко по-често, но не повече от 30%, отколкото веднъж седмично 60%.
Дано съм ти помогнал.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #36 : четвъртък, 02 април 2009 г., 04:54 ч. »
Ради ето ти една видео демонстрация за сифонирането:

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #37 : четвъртък, 02 април 2009 г., 07:48 ч. »
Да бяхте й казали, че такива приспособления се продават, има ги в някои зоомагазини, има ги и на съботния пазар.
Ради, добре дошла при нас!
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #38 : четвъртък, 02 април 2009 г., 10:07 ч. »
Ради ето ти една видео демонстрация за сифонирането:

Да. Това е сифонирането, но няма да можеш да го правиш по тази начин, ако имаш посадени растения. Ще трябва да си доста по-внимателна и да ги заобикаляш. Вили е права. Има такива приспособления, които са фабрични и се продават по магазините. Има и специфични накрайници (триъгълни, квадратни) за да стигаш лесно до по-трудните места в аквариума.

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #39 : събота, 04 април 2009 г., 22:12 ч. »
Здравейте,страшно много благодаря за демонстрацията,защото и аз имам подобен уред,ама го използвах до миналата седмица по малко странен /като сравнявам в момента/начин :-[,направо проявих способности,а пък докато се тръшнах,че съм пренаселила аквариума,рибите ми проявиха скоростно отношение и намаляха с цели три,защото по необясними за мен причини една златна,една скалария и една дето не и знам породата,бяха зловещо изядени от събратята си,макар,че си живеят заедно от доста време.Тези които останаха от двойките ще ги дам на един зоомагазин,поне да са заедно със свои.Иначе ми е жал да стоят по самички все пак.
Много Ви благодаря за съветите,и ще продължавам да питам,дано не ви досаждам  :-[ :pray: :up:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #40 : неделя, 05 април 2009 г., 00:31 ч. »
На никого не досаждаш. Питай!

Неактивен tishovsx

• Активен потребител
  • Публикации: 543
  • It's my passion and my agony!
« Отговор #41 : понеделник, 06 април 2009 г., 16:27 ч. »
@Ради, намали малко от рибоците, че са ти много в тоя танк, и ги храни по веднъж на ден и то по малко, щото иначе ще си сифонираш всяка седмица  ;)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

><((((º>`•.¸¸.•><((((º>´¯`•><((((º>
.¸¸.><((((º>•.¸. , . .•><((((º>.¸¸.

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #42 : понеделник, 06 април 2009 г., 18:27 ч. »
Здравейте,подариха ни една двойка,ама не знам какви са,та тази двойка са хищни,и май ще ги махна,защото броя на мистериозно изчезналите риби от аквариума ми се увеличава с всеки ден ???

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #43 : вторник, 07 април 2009 г., 02:39 ч. »
Без снимка няма как да ти помогнем.Снимай и да ги видим тези зверове.

Неактивен StReEtSplUnTeP

• Активен потребител
« Отговор #44 : вторник, 07 април 2009 г., 12:04 ч. »
Ако се прави сифонирането по този начин (като на клипа) няма ли да се нае*е целият цикъл?
или поне бактериите в грунда?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #45 : вторник, 07 април 2009 г., 15:03 ч. »
А ти можеш ли да сифонираш цялото дъно? Растения нали имаш? Няма страшно - ще останат достатъчно бактерии. :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #46 : сряда, 08 април 2009 г., 23:59 ч. »
След сифонирането слагаш препоръчителната доза от 10 мл Сера нитривек на 100 л вода и нямаш проблеми.

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #47 : четвъртък, 09 април 2009 г., 08:05 ч. »
не знам дали сте обърнали внимание но на сера био нитривек дозата която дават е 10 мл. на 25 литра вода ,не както преди 10 мл. на 100литра вода на стария нитривек.И аз незнам колко точно да слагам.до сега слагах 25 мл. за 230 литра,а сега слагам вече 50 мл.иначе е много добър препарат.Между другото специални благодарности на Стас и другите които ми помогнаха с моята мътна вода.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #48 : петък, 10 април 2009 г., 00:03 ч. »
Винаги сме насреща!
Аз се изненадвам за промяната в дозировката.
Липсва ни контакта със Сера в този форум, но нека Aquasaur опита да провери какъв в случая с нитривека. Ще го помоля.

Неактивен galin

• Активен потребител
« Отговор #49 : неделя, 12 април 2009 г., 02:22 ч. »
Ако наистина някои може да каже препоръчителна доза ще съм благодарен ,защото аз си слагам био нитривека при всяка смяна на водата.А въпроса ми е, може ли да пропускам по някога да кажем през един път да слагам от него.Аквариума ми е стартиран преди два месеца и половина.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #50 : неделя, 12 април 2009 г., 04:57 ч. »
Не мисля,че ще има кой знае какъв проблем произхождащ от липсата на нитравек при смяна на водата.
(Само и единствено мое мнение.Не го налагам на никой)

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #51 : неделя, 12 април 2009 г., 10:29 ч. »
Цецо е прав. Няма да има проблем.
Аз го слагам профилактично за подобряване на биологичната филтрация, но и да пропуснеш едва ли ще се отрази. Е, ако сменяш половината вода наистина е добре да слагаш.

Неактивен stony1

• Активен потребител
  • Публикации: 55
  • Нас. място: Бургас/Варна
  • Long Live Rock"n'Roll
« Отговор #52 : събота, 30 май 2009 г., 17:45 ч. »
Здравейте,съвсем отскоро започнах да отглеждам аквариумни рибки и се включвам в темата за да попитам следното, така или иначе от написаното разбирам че и при мен има водата "цъфти",но в такъв момент нормално ли е рибите да са долепени до повърхността на водата сякаш не им достига въздух,за тази цел сложих две помпи на Акваел,с различна мощност,уж температурата им е добра,но вече две от рибките ми умряха,хвана ме паниката и сипах малко стабилизатор за вода,обаче ве знам как да подобря атмосферата.Забравих да напиша,че този проблем ми е с новият аквариум,който сложих от няма и една седмица и е уж "модерен",е ,доколкото ми позволяват възможностите,но е с лампа и т.н.Преди имах 30 л. и такива проблеми не съм имала.

Аз малко късно се включвам по темата, но при описания случай засилването на аерацията не решава проблема. Такова е поведението на рибите при високи нива на нитритите в аквариума.
Не съм с две леви ръце.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #53 : неделя, 31 май 2009 г., 00:00 ч. »
От нитрати точно не е такова поведението!
По-скоро би могло да бъде от нитрити - има разлика между двете вещества в тяхната токсичност.

Неактивен stony1

• Активен потребител
  • Long Live Rock"n'Roll
« Отговор #54 : неделя, 31 май 2009 г., 00:15 ч. »
Опс изавинявам се за грешката. Вече е коригирано, но се сещам,че има и друга вероятност:
Отравяне

- Затруднено дишане и поемане на въздух от повърхността на водата.
    Причина: отравяне с храна, с въглероден двуокис, с метали или недостик на кислород.
Не съм с две леви ръце.

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #55 : понеделник, 01 юни 2009 г., 13:42 ч. »
Изпобзвам само храни на Тетра,Сера,преди и на една ф-ма Даяна или нещо такова,защото ми казаха,че е добра откъм някакви вещества,но тя много цапа водата и сега много рядко им я давам-веднъж в седмицата,иначе се опитвам да им разнообразявам менюто. Храня ги по веднъж на ден.Един ден от седмицата не слагам храна,така ми препоръчаха от зоомагазина в който пазарувам,не знам дали е правилно обаче :hmm:

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #56 : понеделник, 01 юни 2009 г., 14:35 ч. »
Dajana Pet, ако е - не бих казал, че цапа водата. Напротив!

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #57 : вторник, 02 юни 2009 г., 21:41 ч. »
Стас,току що разгледах аквариумите ти и  :clapping: са много красиви,а относно храната,половината е тази за която пишеш,а другата е някаква смес от зоомагазина и тя не е опакована-просто е в кутийка,но май рибите ми много не я харесват.Защото моите са с характер и разпознават или поне аз си въобразявам кутийте за храна, ;)

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #58 : вторник, 02 юни 2009 г., 22:13 ч. »
Ами да, те най-много харесват живата храна, но е неудобно... Особено ако има съпротива вкъщи.
Аз отчитам като огромен успех, че жена ми се съгласи да държим тубифекс в хладилника и даже да храни рибите с него! А за храната - избери си тази, която харесват и им давай от нея. Люспите са добра храна. При мен в растителния аквариум е основна. Само не храни повече от 1 път на ден. Не е проблем, ако някой път пропуснат. Даже е желателно да определиш един ден от седмицата за гладуване на рибите. Само за дискусите не е много препоръчително.

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #59 : четвъртък, 04 юни 2009 г., 21:29 ч. »
Извинявай,но наистина ли рибите растат по-бързо с "тубифекс",защото страдам от комплекс относно две скаларчета :)

Неактивен stony1

• Активен потребител
  • Long Live Rock"n'Roll
« Отговор #60 : четвъртък, 04 юни 2009 г., 22:59 ч. »
Какво им има на скалариите?
Не съм с две леви ръце.

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #61 : петък, 05 юни 2009 г., 02:54 ч. »
Мисля,че се отдалечаваме от първоначалната тема,но ще почистя след като преценя,че е прочет отговора ми.Да наистина растат по-бързо с тубифекс.При това значително.Друг е въпроса до какво води преждевременното развитие на рибата.За продаване е ок.За живота и в бъдеще не мисля.Нядявам се разбирате какво имам в предвид.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #62 : петък, 05 юни 2009 г., 10:17 ч. »
Като че ли живата храна е най-естествената храна за рибите.
В природата няма люспи и гранули.
Затова вероятно в природата рибите стават значително по-големи на размери, отколкото в аквариум. Е, размера на водоема също е от значение, но и храната също. А там оцеляват и най-здравите.

Неактивен ради

• Активен потребител
« Отговор #63 : събота, 06 юни 2009 г., 08:46 ч. »
Имам две двойки скаларии,едната от които пораснаха много,без жива храна,а другите останаха дребнички.Но сега ми изкочи друг проблем,вчера като се прибрах установих,че единият ми трихогастер е останал без опашка,а нямам обяснение как е станало,защото изглежда сякаш някак е откъсната,сега плува,но мястото където е била опашката-към края на тялото започва да става тъмна,какво да го правя,а пък в същото време виждам,че е жизнен и апетита не е намалял,трябва ли да го отделям :hmm:

Неактивен ivelina

• Регистриран потребител
  • Публикации: 6
« Отговор #64 : вторник, 11 август 2009 г., 12:16 ч. »
Здравейте! Искам да попитам нещо по оригиналната тема :) От скоро ми се появи голям проблем с цъфтежа на водата. Предварително искам да кажа, че не гледам рибки, а две червенобузи костенурки на около 5 годиншна възраст. Лятото акватерариума е на терасата и до 12 часа на обяд в него пече пряка слънчева светлина. Знам, че това може да е основната причина за цъфтежа, но е полезно за костенурките да се напичат на слънце през лятото, а не само на лампа. Освен това, цъфтежа ми се появи към средата на юли, а акватерариумът ми е на терасата от към края на май и преди това нямаше този проблем.

Ще опиша най-общо условията, като се надявам това да помогне някой от вас да ми даде съвет:
-55 литра
-температура 23-26 градуса
-филтър акваел мини (от 30 до 60л)
-светя им с нормална ел.крушка 40W и то само, когато времето е мрачно, за да могат да се препичат
-храня костенурките през ден като обирам неизядената храна след тях

Водата, която виждате отдолу на снимките се получи за 4 дни! Пресуших целия акватерариум в петък (07 август) с надежда водораслите да изчезнат и да нямам този проблем при новата вода. Напълних го наново с вода, сложих Sera Aquatan 13мл, Sera Nitrivec 20 мл, както и успях да напъхам няколко топчета Siporax във филтъра, който иначе не е приспособен за биофилтрация. Пуснах филтъра да работи и добавих костенурките след около 16 часа във водата. Още на втория ден забелязах леко замътване. Днес сме вторник (11 август) и вече почти нищо не се вижда във водата  :sadnew:.

Също да ви кажа преди да сменя водата бях оставила цъфтежа около 2-3 седмици да си вирее без да сменям никаква вода, за да видя какво ще стане. Нямаше никаква миризма, както и никакви налепи по повърхностите.  :dontknow:

Проблемът е, че в петък заминавам на море за 1 седмица и няма да мога да направя номерът със затъмняването, тъй като навсякъде чета, че това отнема около 4 дни. Нямам възможност  да сложа и UV-стерилизатор.

Исках да ви питам някой от вас използвал ли в Sera Algovec и мислите ли, че ще има ефект при моя проблем.

Моля ви, ако някой знае как мога да се справя с проблема за кратко време, пък било то и временно нека сподели. Като се върна от морето вече мисля да затъмня и да видя какъв ще е ефектът.

p.s. това, което се вижда на предното стъкло не е налеп, а отражението на мозайката от пода на терасата :)

Неактивен stony1

• Активен потребител
  • Long Live Rock"n'Roll
« Отговор #65 : вторник, 11 август 2009 г., 12:31 ч. »
Не съм специалист по отглеждането на костенурки, но не е проблем да оставиш водата така и да и обърнеш повече внимание след като се върнеш от море. Не изглежда добре, а и никой не желае да има аквариум с такава вода, пък бил той и за костенурки, но в естествената си среда, тези животни далеч не се радват на прозрачна и чиста вода.
Не съм с две леви ръце.

Неактивен petkob

• Активен потребител
  • Публикации: 46
« Отговор #66 : вторник, 11 август 2009 г., 13:44 ч. »
По-добре, че нямаш UV лампа. Тя е добра срещу паразити, при водорасли в аквариума може само да навреди.

Съгласен съм със stony1, че няма нищо спешно.

Явно трябва да ограничиш светенето (предимно продължителността, не интензитета), но не знам костенурките какви изисквания имат.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
  • Публикации: 718
    • LOTR chess set
« Отговор #67 : вторник, 11 август 2009 г., 13:48 ч. »
Споделям мнението на Стони. Никакъв проблем не е за костенурките, може да си карат така много. И при мен е същата ситуация, аквариумът е под прозореца - постоянно е на слъчева светлина и съответно цъфна. Мислех да взема UV филтър но засега се отказах. Почна да ми харесва - по естествено е. И сега подготвям да й направя един хубав биотоп - южнокаролинско блато :)
Само един съвет - помисли за смяна на аквариума. 55л за 2  5г.костенурки е малко. Скоро съвсем ще пораснат и ще им е тясно.
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Неактивен ivelina

• Регистриран потребител
« Отговор #68 : вторник, 11 август 2009 г., 16:46 ч. »
Благодаря за мненията!

Зная, че това са блатни животни и не им пречи да е мътна водата, но все пак аз искам да си ги наблюдавам и да им се радвам, а от тази вода не виждам дори дали са си изяли храната   :hmm: . Моля, ако някой има идея как да преодолея проблема без да внасям акватерариума вътре, нека даде съвет.

Борко, имам някаква идея колко трябва да е голяма къщурката на костенурките и засега това им стига. Въпреки че са на 5 години те са сравнително дребни и не растат бързо. Голямата е 12 см дължина на корубата, малката е 9. Но нека не променяме темата, имам нужда само от съвет за цъфтежа на водата засега.

Благодаря!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #69 : вторник, 11 август 2009 г., 16:55 ч. »
Ако изключим химическите методи за борба с цъфтежа, бих определил награда за този, който даде подходящ съвет в тази загадка. Условията са следните:
1. Няма да има UV-C филтър;
2. Няма да бъде затъмняван;
3. Няма да бъде прибран на сянка;
4. Трябва да има резултат за срок по-къс от 4 дни;
5. Няма да има понижение на температурата на водата.

Аз се предавам безславно!

Неактивен ivelina

• Регистриран потребител
« Отговор #70 : вторник, 11 август 2009 г., 17:25 ч. »
Кратун, а какви са химическите методи и защо трябва да ги изключваме? По-горе бях попитала дали някой е използвал Сера Алговек, ти имаш ли някакъв опит в тази област? Бих се радвала да го спорелиш...

Неактивен petkob

• Активен потребител
« Отговор #71 : вторник, 11 август 2009 г., 18:45 ч. »
Кратун, а какви са химическите методи и защо трябва да ги изключваме? По-горе бях попитала дали някой е използвал Сера Алговек, ти имаш ли някакъв опит в тази област? Бих се радвала да го спорелиш...

По същата причина, поради която не замитаме боклука под килима, когато искаме да изчистим. Зелените водорасли са ти направили добро - извлекли са от водата съединения и метали, които са токсични за водните обитатели. Когато ги убиеш, всички отрови отново влизат във водата. Тя изглежда вече по-чиста, защото е прозрачна, но всъщност е много по-вредна.

Дотук обясних защо не одобрявам UV лампата. Химикалите са още по-лош вариант, понеже към горните прибавяш допълнителни отрови и вместо да решаваш проблема го задълбочаваш.

Зелените водорасли са нежелани заради загрозяването на водата, но те са полезни още и с това, че идват, за да те предупредят, че има някакъв дисбаланс, с който трябва да се справиш. Премахването на носителя на лошите вести никога не е било полезно решение.

Неактивен ivelina

• Регистриран потребител
« Отговор #72 : вторник, 11 август 2009 г., 18:59 ч. »
Ясно...Благодаря, петкоб. Т.е. казваш не трябва да ги убивам чрез UV или химия. До колкото разбрах от всички мнения досега, единственият вариант е да затъмня акватерариума за известно време. Трябва ли да изваждам костенурките, докато е тъмно? Разбирам, че не трябва да пускам никаква храна през това време във водата, нали така? А след като изчакам 4 дни как трябва да изглежда водата, за да разбера, че проблема е решен? Предполагам, че не трябва да я сменям след тези 4 дни, за да се задържи постигнатото състояние?

Петкоб, как да разбера какъв е дисбалансът, който тормози водата, да измервам равнището на различните елементи ли? Ако успея да задържа всички елементи в норма, мислите ли, че ще мога да поддържам добро състояние на водата, дори и на терасата?

Съжалявам, ако на някого съм досадила, но много искам проблема да ми се изясни  :-[

Неактивен petkob

• Активен потребител
« Отговор #73 : вторник, 11 август 2009 г., 19:22 ч. »
Не мисля, че на някого си досадила, форумът е затова.  :)

От това, което е казал Кратун, наистина аз бих се замислил за някакво затъмняване и понижаване на температурата.

Като казах баланс всъщност имах предвид баланс в залесен аквариум. В аквариум без растения, където можеш да извадиш и обитателите, мисля че не е проблем да правиш пълни смени на водата при необходимост и така да се избавяш от водораслите.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
  • Публикации: 718
    • LOTR chess set
« Отговор #74 : вторник, 11 август 2009 г., 20:56 ч. »
Каквото и да направиш сега няма да решиш проблема с цъфтежа, ако аквариумът е на светло. Дори и за няколко дена със затъмнение или каквото решиш оправиш водата, другата седмица пак ще цъфне. Затова ти предложих просто да го приемеш :)
Трябва да питаш как се справят хората, които имат градинско езерце. Ако не се лъжа те ползват някаква химия.
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Неактивен Daniel

• Dwarf Amazon Enthusiast
  • Заслужил потребител
  • Публикации: 149
  • Аквариум: Гола Вода
    • MEGADESIGN
« Отговор #75 : вторник, 11 август 2009 г., 21:17 ч. »
Другия варянт е да преместиш костенурките в някакъв съд който да е подходящ за тях, след това да затъмниш аквариума за известно време докато не се избистри. Може мътилката да се получава и от много не изядена храна.

Неактивен ivelina

• Регистриран потребител
« Отговор #76 : вторник, 11 август 2009 г., 22:44 ч. »
Благодаря на всички за съветите. Засега ще оставя положението така. Като се върна от отпуска ще пробвам със затъмняването и ще пиша какъв е резултатът :) Весело лято на всички!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #77 : вторник, 11 август 2009 г., 23:08 ч. »
Аха! И цяла отпуска ще си имаш малко блато вкъщи! :)

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Публикации: 163
  • Нас. място: Troyan, Bulgaria, Europe, Earth
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
« Отговор #78 : сряда, 12 август 2009 г., 02:22 ч. »
Загадката може да бъде решена само за 10 минути.Сменяме водата на 100%.

Неактивен ivelina

• Регистриран потребител
« Отговор #79 : сряда, 12 август 2009 г., 03:42 ч. »
UncleJohn, както съм написала по-горе това вече го пробвах, дори смених гъбата на филтъра, за да няма по нея останали водорасли, които да продължат да се размножават след това. Резултат - нулев

Неактивен UncleJohn

• Активен потребител
  • Публикации: 163
  • Нас. място: Troyan, Bulgaria, Europe, Earth
  • Диф балкански трол
    • Троянски новини
« Отговор #80 : сряда, 12 август 2009 г., 11:31 ч. »
Сменя се водата редовно. Аз гледах почти 5 лета две такива прасета. Колко литра е това 'блато', и какво те притеснява да сменяш водата по-редовно?

Неактивен kassavetov

• Регистриран потребител
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #81 : четвъртък, 20 август 2009 г., 09:53 ч. »
Здравейте. Имам следния проблем. Аквариума ми е около 100л, на една година е и имам около 15 риби, без златни.
Чистя го всяка седмица със сифона, смяна на вода около 30л и т.н.
Наскоро ми умряха 3 риби за една седмица и реших да го изчистя основно. Извадих рибоците заедно с около 20л вода, излъсках яко акв., измих грунда сериозно, всички аксесоари-филтри, нагреватели и др. Върнах всичко обратно заедно с тези 20л от старата вода. Това стана вечерта, лампата не е светела, всичко ок.
На сутринта-ужас, мътна вода(в бял нюанс), смрад, рибите засега са ок.
Какво става?

Неактивен petkob

• Активен потребител
« Отговор #82 : четвъртък, 20 август 2009 г., 10:03 ч. »
Рестартирал си го и се е превърнал в току-що пуснат аквариум. Избил си нитрифициращите бактерии, като си измил филтрите. В грунда също има известно количество, но в твоя вече няма след сериозното измиване. В самата вода няма достатъчно количество от тях.

Спри да ги храниш няколко дни, а след това една седмица веднъж дневно по малко храна само. На глад ще издържат много по-лесно отколкото на отровите във водата.

Ако имаш възможност сложи във водата или във филтъра някакви бактерии за бързо зацикляне. Друга възможност е да махнеш рибите или част от тях в друг аквариум, докато този зацикли.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #83 : четвъртък, 20 август 2009 г., 10:18 ч. »
...но преди това се замисли за първопричината на трите умрели рибки ;)
нищо не казваш за филтрацията.ако е недостатъчна,през изминалата година са се натрупали отрови, които сега си отстранил,но....
дали няма да се случи отново :hmm:

Неактивен kassavetov

• Регистриран потребител
« Отговор #84 : четвъртък, 20 август 2009 г., 16:26 ч. »
От къде да ги взема тези бактерии? Продават ли се?

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #85 : четвъртък, 20 август 2009 г., 17:10 ч. »
тц   ;)
като за начало напиши в търсачката на  форума "азотен цикъл"
успех :up:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #86 : четвъртък, 20 август 2009 г., 19:56 ч. »
Продават се стартиращи пакети.

Неактивен geri_kova4eva

• Регистриран потребител
  • Нас. място: Габрово
« Отговор #87 : събота, 14 ноември 2009 г., 01:03 ч. »
Здравейте, аз се занимавам с рибки от много скоро. Но явно и аз имам проблеми с цъфтежа на водата .Рових се да видя как се справяте вие и какви съвети давате.Значи моят аквариум е 65 литра нямам растения естествени. Имам 4 Златни рибки един Телескоп, един Трихогастер, две сомчета и три Данио. Водата е мътна с кафеникаво- жълтеникъв оттенък. До сега не е сменяна изцяло. Всяка седмица по 1/3 от нея сменям. Слагам Метиленово синьо и малко сол но това малко, много малко няколко кристалчета.Рибките ми всякаш не плуват в мътна вода, държът се нормално хранят се нормално 1 път на ден без Петък. НО ВОДАТА СИ Е МЪТНА!!!! Утре ще ви кача снимки че трябва да освобождавам памет и ще видите за какво става на дума. Мисля да пробвам това с памука засега, а и трябва да ви кажа, че аквариумът е изложен на доста светлина. Как мислите Вие?! Благодаря ви че ви има и споделяте опита си :clapping:

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #88 : събота, 14 ноември 2009 г., 05:11 ч. »
Гери здравей и добре дошла при нас. Лошо е, че първият ти пост е за някакъв проблем но все се почва от някъде. Викаш водата ти е мътна. Ок, ти с какво филтрираш? Нищо не си написала за това а пък съгласи се, че е важно особенно ако имаш проблеми с хигиената. По твоите думи имаш 9 риби в 65 литра. Аквариума ти твърде малък дори само за четирите Златни риби. Трябва да знаеш, че Златни се гледат само със Златни. Даниото и Трихогастерите изискват по-висока тропическа температура на водата - около 25 градуса докато Златните се чувстват добре на около 20-22 максимум. Едните риби се радват на добре залесен аквариум, което няма как да стане при наличието на познай кое? Златните ествествено.  Така, че ще трябва да решиш кое оставяш. Не, че няма да живеят заедно. Просто няма да им е комфортно а нали все пак искаме на нашите любимци да им е удобно? Няма да е лошо да напишеш откъде си в твоя профил за да видим дали не може някой да то помогне с УВ лампа за няколко дена ако наистина е цъфтеж на водата. Запомни че водата не се сменя цялата а само по 1/3 всяка седмица. В твоя случай понеже ти е по- натоварен аквариума ти препоръчвам 2 пъти по 20 % седмично. Но все пак кажи с какво филтрираш и ако можеш да пуснеш някаква снимка да видим, ще е чудесно. И за каква силна светлина говориш? За директна слънчева или светиш дълго в аквариума. Напиши и какво ти е осветлението и по колко светиш на ден.
Поздрави!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #89 : събота, 14 ноември 2009 г., 07:02 ч. »
Много добър отговор от Маломир.
Аз да добавя - с тази директна светлина ще имаш проблеми и в бъдеще.
А иначе цъфтежа може да се оправи и посредством затъмняване на аквариума за 3 денонощия.
Пълното затъмняване става като се покрие аквариума с някакво одеало да речем.

Неактивен geri_kova4eva

• Регистриран потребител
« Отговор #90 : събота, 14 ноември 2009 г., 12:29 ч. »
Здравейте, аз се занимавам с рибки от много скоро. Но явно и аз имам проблеми с цъфтежа на водата .Рових се да видя как се справяте вие и какви съвети давате.Значи моят аквариум е 65 литра нямам растения естествени. Имам 4 Златни рибки един Телескоп, един Трихогастер, две сомчета и три Данио. Водата е мътна с кафеникаво- жълтеникъв оттенък. До сега не е сменяна изцяло. Всяка седмица по 1/3 от нея сменям. Слагам Метиленово синьо и малко сол но това малко, много малко няколко кристалчета.Рибките ми всякаш не плуват в мътна вода, държът се нормално хранят се нормално 1 път на ден без Петък. НО ВОДАТА СИ Е МЪТНА!!!! Утре ще ви кача снимки че трябва да освобождавам памет и ще видите за какво става на дума. Мисля да пробвам това с памука засега, а и трябва да ви кажа, че аквариумът е изложен на доста светлина. Как мислите Вие?! Благодаря ви че ви има и споделяте опита си :clapping:
Вижте момчета за какво става въпрос. Светлината е от прозореца иначе светя по 3-4 часа с лампа вечер. А пренаселеността стана, защото взех уж временно да гледам Трихогастера Телескопа и двете златни докъто приятелката ми беше на почивка и така си останаха вечно мои, но няма да ги дам, та аз ги обичам дори имена си имат.Дано успея да се справя с мътилката, днес ще сложа памук. Иначе са добре рибенцата ми засега. Благодаря ви Маломир и Стас ще го затъмя за няколко дни, ами през това време да си ги храня нали! И Стас невероятни снимки на твоите рибета, завиждам ти малко, благородно разбира се, айде момчета благодаря ви отново!!!

Дано се справя, че ми е е жал ако страдат и те :pray:

Неактивен geri_kova4eva

• Регистриран потребител
« Отговор #91 : събота, 14 ноември 2009 г., 15:36 ч. »
ето ви още

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #92 : събота, 14 ноември 2009 г., 20:16 ч. »
Определено е цъфтеж. UV-стерилизатор и затъмняване на аквариума. Ако сложиш UV ще се справиш за две денонощия максимум. Виж тук - http://www.aquaportal.bg/site/prob_details.php?Problem=8
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #93 : събота, 14 ноември 2009 г., 20:22 ч. »
Снощи съчинявах отговор поне половин час. Ако сега и отговориш на всички въпроси които те попитах...

Неактивен vempe

• Активен потребител
  • Публикации: 50
  • Нас. място: Видин
« Отговор #94 : сряда, 07 декември 2011 г., 00:14 ч. »
Колеги номера с памука става ли с вътрешен филтър?

Неактивен miro_evrov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
« Отговор #95 : четвъртък, 23 януари 2020 г., 21:14 ч. »
Доста стара тема намерих с търсачката, но все пак мисля това е мястото... Аквариума ми е на около половин година, 125 л. Ferplast с вътрешна филтрация. В него има 6 американски цихлида (от най-дребните са мисля) с размер около 5 - 6 сантиметра, 3 сома и един полиптерус. Преди около 3-4 седмици ми направи впечатление, че камъните зеленясват по-бързо от обикновенно. При последната смяна водата (обичайно сменям около 25-30 литра и добавям 10 гр. акватан и 15-тина гр. нитривек + соли по дозировка заради меката вода) сякаш водата не се избистри след нитривека. Сега като я гледам просто в нея има като малки бели боклучета навсякаде. Лампата и работи около 8 часа дневно. Положението при мен не е толкова страшно като на снимките по-горе, но е неприятно. Никога не чистя всички части на филтъра заедно и не съм сменял цялата вода. Температурата е около 26 - 27 градуса.
Моля за съвети каква може да е грешката и какво да предприема.
ПС: Рибите изглеждат в добра кондиция и нямат проблем с дишането.
ПС2: В аквариума няма естествени водорасли.

Неактивен miro_evrov

• Регистриран потребител
« Отговор #96 : събота, 25 януари 2020 г., 10:22 ч. »
Поради нетърпението ми реших да сложа някакъв препарат с надеждата, че ще има подобрение. Понеже не исках да слагам много агресивен препарат като Sera algovec се спрях на sera phosvec. Вера го сложих и днес каточели нещата са доста по-добре.
По-късно мисля да сменя част от водата със сифониране и да измия поне финната гъба на филтъра (понеже тая мътилка сега е предимно по дъното и във финната гъба)...
Но това доколкото схващам е временно решение и или ще трябва при следващия бум да друсам пак рибите или да тръгна в друга посока. С времето като помислих вероятно проблема се е получил заради слънцето (зимата е по-ниско и сутрин за около час има греене в аквариума пряко или почти пряко).

По тази причина така и така мислех да взема външен филтър, за да махна този огромен филтър от аквариума и да освободя повече място на рибоците съм се спрял на следните два вианта и моля за съвети дали избора ми е добър (доколкото разбрах е важно за намаляване на водораслите да има uv-c):
- JBL Cristal Prodi e902 с външно UV-C
- Sera Fil Bioactive 250 с вградено UV-C

Гледах също и вариант с китаец, но те в цената са без филтърен материал. Като се купи и той цената му става почти като на фирмен и за мен няма смисъл.

Та в крайна сметка въпроса е дали това ще помогне за бъдещата борба с водораслите и дали тази лампа трябва да работи постоянно или се пуска през някакво време. Естествено трябва да намеря някакво решение за слънцето за следващите 1 - 2 месеца...  ;)

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #97 : четвъртък, 30 януари 2020 г., 01:39 ч. »
Има простичък принцип:
Когато не растат растенията, растат водораслите. В твоя случаи нямаш растения. Какво очакваш? Разчиташ на баланс, който няма как да стане. 125 литра с вътрешен филтър. Малко и крайно недостатъчна филтрация за цихлиди. Резултата е видим.
Час слънчева светлина едва ли ще попречи на баланса в аквариума Ви. По-скоро обратното.
Външен филтър е добро решение. UV няма да да е кой знае какво решение за вашия случаи.
Ако го има ок де.

Неактивен miro_evrov

• Регистриран потребител
« Отговор #98 : четвъртък, 30 януари 2020 г., 08:36 ч. »
В крайна сметка поръчак JBL 902 и взех една лампа sus sun 11w. Ще пиша за резултата след тях.
Към момента след смяна всеки ден на 30-тина литра + намаляване на температурата от 27 на 24 градуса + намаляване на светенето + намаляване на храната аквариума се изчисти. Останаха само малки плуващи зелени водорасли около 1/5 милиметър. По интересното е че камъчетата от грунда (и те бяха взели да зеленясват) станаха лъскави както когато ги сложих.
До няколко дни чакам външния филтър и ги слагам веднага да работят заедно.

Ако някой има опит с JBL 902 моля да каже дали фабричния пълнеж на филтъра е добър или да сменя нещо. Също бих могъл да преместя от вътрешния, но той ще е малко най-вероятно...

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.