Автор Тема: Хидра - описание и начини за борба  (Прочетено 19732 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
Хидра - описание и начини за борба
« : вторник, 09 март 2010 г., 13:55 ч. »
ОПИСАНИЕ
  •        
    Хидрата е сложно двупластно сладководно животно. Тези организми са хищници, чиито род Hydra принадлежи към тип Мешести.
    Имат два слоя клетки - ектодерма и ендодерма. Между тях се намира мезоглеята - пихтиесто вещество. Хидрите се размножават асексуално - чрез пъпкуване. Хидрата е животно, което има способност да регенерира тъканите си. Достатъчна е 1/200 част от животното, която да се самоизгради до ново тяло. Този процес се нарича автотомия (аналогични способности имат сладководните червеипланария).
    Хидрата е хищник. Храносмилателната й система е съставена от стомашна празнина. Способна е да увеличи тялото си на дължина за да достигне храната. Улавя жертвите си с пипалата, след което ги придвижва към стомашната си празнина. Там се отделят храносмилателни ензими, които разграждат храната на по-прости частички, които се поемат от псевдоподите на епително мускулните клетки на вътрешният слой. Хидрата се движи много особено. Тя преобръща тялото си вертикално и по този начин си осигурява придвижване. Нервните клетки са пръснати сред епително-мускулните, свързват се чрез израстъците си и образуват мрежа. Този тип нервна система се нарича дифузна нервна система, известна още като мрежеста.
    Една от най-разпространените е зелената хидра. Достига до 30 мм дължина, но най-често е около 15 мм. Живее в сладки води, прикрепена към водни растения, но може и да се движи в търсене на храна като се премества. Тялото й е с приблизително цилиндрична форма и в различните стадии на развитие има между 4 и 12 пипала. На всяко пипало има индивидуални клетки (nematocysts), от които хидрата отделя вещество, парализиращо потенциалната плячка или враг (подобно на медузите). Интересното е, че тези клетки се използват само по веднъж. Резултатите от направени изследвания показват, че са нужни повече от 48 часа за появата на нови парализиращи клетки по тялото на хидрата.
    Хидрите не обичат да се движат. Правят го само, когато имат нужда от храна. Обикновено стоят закрепени към камъни и растения в плитчините, използвайки лепкаво вещество за задържането си. Често използват речните миди за придвижване, закрепяйки се към черупките им.

Хранене

Менюто на тези животни се състои от водни насекоми, ракообразни, плоски водни червеи, хайвер на риби, както и водораслото хлорела (специално при зелената хидра), което придава характерният цвят на жищника. Зелената хидра позволява на хлорелата да живее в тялото й. Водораслото използва това за собствена защита от околната среда, както и за набавяне на неорганични вещества, а се отблагодарява на приемника си, отделяйки кислород и захари. Симбиозата между хидрата и хлорелата се нарича мутуализъм - биологично взаимодействие, което е от полза и за двете страни, макар че могат да съществуват и самостоятелно в природата.
    Доказано е, че хидрата оцелява по-дълго време, когато е на светло макар и гладна, благодарение на кислорода отделен при фотосинтезата на хлорелата в тялото й.

Размножаване

В здравословна среда и при наличието на достатъчно храна, една възрастна хидра е в състояние да формира нова млада пъпка на всеки 3 – 4 дни. При всяка пъпка се образуват пипала и младото животно се отделя от тялото на възрастното. В естествената си среда хидрите се размножават в края на пролетта и началото на лятото. Това е свързано с обилната храна в този период на годината. Хидрата има голямо значение при борбата с разпространението на комарите. Тя е един от най-силните им естествени врагове.

Борба с хидрите в аквариума

Най-популярният метод е свързан с рязката промяна на условията в аквариума. Почти всички хидри не понасяттемпература над 30-32 °С, както и нейното осоляване (250 грама готварска сол на100 литра аквариумна вода). Тези параметри на водата би трябвало да се понасят лесно от повечето тропически риби, но задължително при засилена аерация.
  • Hunting Strategy of a Freshwater Hydra
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
  • Нас. място: София
Отг: Хидра - описание и начини за борба
« Отговор #1 : вторник, 09 март 2010 г., 14:23 ч. »
Не знам може ли да "цапам" в темата :-[ ама да си кажа - Зелена хидра ми се появи в стария аквариум с дискуси,където температурата е 30 гр..че даже и повече. Беше плъзнала по корените,камъните,стъклата..така и не разбрах защо..вероятно е имало много храна :grin: Задържа се около 2-3 седмици някъде и изчезна така внезапно,както се и появи. :eyes:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #2 : вторник, 09 март 2010 г., 14:28 ч. »
Не цапаш темата, а напротив. Точно затова я пускам и във форума. Не винаги информацията в мрежата е коректна. Няма да питам дали си осолявала водата, защото съм почти сигурен, че не си го правила. Пише, че не понасят високите температури, но и не се казва точно над колко градуса изчезват. Може и това да е оказало влияние при теб.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #3 : вторник, 09 март 2010 г., 14:33 ч. »
Сол със абсолютна сигурност не съм слагала :grin: принципно готвя на печката :grin:
Температурата не им се отрази. По-скоро им се изчерпа храната според мен.

Неактивен DanyGod

• Активен потребител
  • Публикации: 545
  • Нас. място: Варна
  • Divolino.com
    • Divolino.com
« Отговор #4 : вторник, 09 март 2010 г., 15:32 ч. »
Много гнусно изглежда това нещо. До сега не съм се сблъсквало с него, а дано и не ми се случва  :grin: А с какво може да се вкара в аквариума? Предполагам с храна някоя замразена или ...
Divolino.com

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #5 : вторник, 09 март 2010 г., 15:39 ч. »
От друг аквариум, в който ги има. Някои от хидрите са двуполови, други са хермафродити, а тази се размножава с пъпкуване. По принцип могат да се разнесат и чрез яйца, но няма да е от зелената хидра. Новообразуваното животно е съвсем миниатюрно. Може да си дойде прикрепено към растение от заразен аквариум. Също, както и планарията.

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #6 : вторник, 09 март 2010 г., 16:01 ч. »
те са толкова миниатюрни,че ако не се вгледаш - няма и да разбереш ,че ги има.  :)

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #7 : вторник, 09 март 2010 г., 16:03 ч. »
Сега ми попадна и една статия на д-р Чарлз Харисън, който твърди, че най-лесният начин да се справиш с хидрите е двукратно добавяне на 37% разтвор на форлмалдехид (формалинът е воден разтвор на 37 до 56% формалдехид, стабилизиран с 10-30% метанол) при дозировка от 3 капки на галон (1 галон ~ 3,8 л) в съчетание с няколко частични смени на вода. Правил е експерименти в аквариуми с кили рибки, растения (не уточнява какви) и всякакви сладководни охлюви. Според него растенията и рибите понасят добре това третиране.
Не съм компетентен и дано не ми се налага да провеждам подобно лечение. Който знае повече, нека сподели.

Неактивен DanyGod

• Активен потребител
  • Публикации: 545
  • Divolino.com
    • Divolino.com
« Отговор #8 : вторник, 09 март 2010 г., 16:20 ч. »
е как миниатюрни? В статията видях среден рамер 15мм, а това си е сантиметър и половина.  :eyes:
Divolino.com

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #9 : вторник, 09 март 2010 г., 16:32 ч. »
е как миниатюрни? В статията видях среден рамер 15мм, а това си е сантиметър и половина.  :eyes:

Миниатюрни са младите гадове.

Неактивен Divane

• Активен потребител
« Отговор #10 : вторник, 09 март 2010 г., 17:31 ч. »
Формалин бих добавила ако ще запазвам някоя любима рибка след смъртта й..за спомен. :crazy: :crazy: :crazy:

Дани, 15мм ,ама по-тънко от косъм.. пак казвам..ако не се вгледаш - няма да ги забележиш. :)

Неактивен Torsade

• Активен потребител
  • Публикации: 246
  • Нас. място: Люлин
« Отговор #11 : вторник, 09 март 2010 г., 19:58 ч. »
Медта би трябвало да ги убие, но не знам още какви бели може да направи.
Охлювът не ни е враг!

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #12 : четвъртък, 11 март 2010 г., 20:36 ч. »
За хидри и планарии си има специализирани препарати - JBL Schnecktol примерно. Малкото усложнение е, че разказват играта и на всички охлюви, но в аквариум, заразен с хидри или планарии, това едва ли е най-важното. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен gwtt

• Регистриран потребител
  • Публикации: 1
« Отговор #13 : четвъртък, 08 април 2010 г., 19:33 ч. »
Руснаците предлагат готин и сравнително безопасен метод за борба с хидрата, взима се 9 Волта батерия, може и 12 Волта за голям аквариум. Към двата полюса се закрепят два медни проводника, като частта им която ще потопите в аквариума трябва да се оголи. Внимавайте да не укъсите крайката на проводниците или батерията, може да стане дори пожар или батерията да гръмне. Така оголените крайка ще потапят в двата края на аквариума и се държат до 1-2 минути, правят се 3-4 сеанса за няколко дни. След седмица може да повторите, гарантира се убиването на всички хидри. Не се притеснявайте за рибите, за времето на лечението 1-2 минути е възможно да станат по-нервни, след 30 секунди свикват. Лечението е абсолютно безопасно, не го прилагайте в аквариуми с малки.

Неактивен velislav.zarev

• Активен потребител
  • Публикации: 29
  • Нас. място: Sofia
« Отговор #14 : четвъртък, 08 април 2010 г., 19:41 ч. »
Аз не знам какво толко и се плашите на таз хидра  :crazy: почти всяка една аквариумна рибка би закусила с нея (изключвам личинките и расбори джуджета).

Неактивен djer

• Активен потребител
  • Публикации: 340
« Отговор #15 : неделя, 27 юни 2010 г., 19:03 ч. »
Преди години внесох растения от  Малайзия и ми се появиха хидри. За 3 часа ги убих с р-р на меден сулфат в съвсем ниски дози, които не пречат на риби и растения, но тушират охлюви.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #16 : неделя, 27 юни 2010 г., 19:08 ч. »
И всякакви ракообразни ще тушира.

Неактивен Geri

• Активен потребител
  • Публикации: 800
  • Нас. място: Несебър
« Отговор #17 : неделя, 27 юни 2010 г., 23:16 ч. »
Това пък сефте го чувам :eyes:
500l Paludarium               
350l S.A. - Rio Nanay          
330l S.A. - Blue Diamond Discus

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #18 : понеделник, 28 юни 2010 г., 15:20 ч. »
Това пък сефте го чувам :eyes:

мдаа-раци и скариди не харесват мед,ама хич

Неактивен Нелогична

• Активен потребител
  • Публикации: 151
« Отговор #19 : петък, 22 февруари 2013 г., 15:22 ч. »
Такава гадост ми се появи при скаридките. При мен хидрата е бяла. Не мога да третирам с мед заради скаридките, ако увелича температурата ще изпукат, а солта не знам как ще им понесе.
Някакви идеи защо се появи тази гад? Не съм внасяла нищо ново в скаридарника, освен няколко скаридки, но не вярвам да е била по тях.
И какво да правя? За сега се боря с хидрите механично, оглеждам внимателно със силна лупа и където видя такава гад я смачквам с пинсета.
Който ме харесва, определено знае защо. Който не ме харесва със сигурност не знае защо, или ако знае то задължително не е свързано с мен.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.