Автор Тема: Дискусите ми хвърлиха хайвер...  (Прочетено 3042 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен nickolaiii

• Активен потребител
  • Публикации: 25
  • Нас. място: Пловдив
Дискусите ми хвърлиха хайвер...
« : събота, 17 април 2010 г., 18:36 ч. »
Здравейте :) Преди няколко дена малборото ми снесе хайвер а пийжъна ми го е оплодия понеже днес са се излюпили малки коремчета с очи :))))) та въпроса ми е има ли някакъв шанс да оцелеят в общия ако го преградя с мрежа и родителите и малките да си стоят в едната половина, ще имат около 200 литра място за джъткане. Другия ми въпрос е колко често ще има хайвер хвърлен от малборото ми (12-13 санта диаметър е). Третия ми въпрос е колко често и как да храня родителите и след време малките.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
Отг: Дискусите ми хвърлиха хайвер...
« Отговор #1 : събота, 17 април 2010 г., 20:46 ч. »
Да, има шанс да оцелеят ако изолираш другите риби.
Хайвер може да ти хвърля и на 2-3 седмици за известен период, но след това ще спре. Зависи от условията. Честата смяна на вода ги стимулира обикновено.
Как да ги храниш - не знам. Вероятно ако искат и имат нужда родителите ще се хранят, а малките ще ядат от кожата на майката.

Забележка: Беше си пуснал темата в обсъждането на профила на дискусите. Не й е там мястото! Няма отношение към профила на рибите и затова я отделих в нова тема.

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #2 : събота, 17 април 2010 г., 22:00 ч. »
Около три дни след като се излюпят, личинките ще започнат да плуват и да се хранят от епидермиса на родителите. След още 5-7 дни те вече ще са достатъчно голями за да могат да се подхранват допълнително и с новоизлюпена артемия.  Отделянето на малките от чифта може да стане не по-рано от 10-11-ия ден след заплуването(за да сме сигурни, че вече всички могат самостоятелно да се хранят с артемия). Отделянето от чифта може да стане и доста по-късно.
Докато чифта се грижи за личинките и малките рибки е задължително нощем да има някакво дежурно осветление, за да не се разпилеят рибките из целия аквариум.
Трябва също така да прецениш дали филтъра ти не е прекалено мощен да засмука личинките.
Една млада женска е възможно да хвърля хайвер и през интервал от 7-8 дни.

Неактивен nickolaiii

• Активен потребител
« Отговор #3 : петък, 14 май 2010 г., 09:28 ч. »
Благодаря ви за изчерпателния отговор :) Първите 4 пъти когато имаше хаайвер бяха неуспешни поради причини като Боция, големи сомове, и силна филтрация :( Рибките които ми изядоха малките вече ги няма, вчера женската хвърли хайвер доста далече от филтъра :) а най-хубавото е че двойката са доминанти в аквариума а той се състои от 8 дискуса (5 малки с големина около 3-4 санта), 3 малки сомчета, 9 неона и 2 адски яки скариди. Успях да снимам клипче как женската хвърля хайвера и скоро ще сложа линк.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 639
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : петък, 14 май 2010 г., 09:55 ч. »
Във общ аквариум няма да оцелеят малките. Трябва да са в отделен.

Неактивен djer

• Активен потребител
  • Публикации: 340
« Отговор #5 : събота, 15 май 2010 г., 07:40 ч. »
Ако преградиш двойката с някаква мрежа, да няма достъп на други рибки имаш шанс късмет.

Неактивен nickolaiii

• Активен потребител
« Отговор #6 : неделя, 16 май 2010 г., 15:38 ч. »
стигнах до заключението че в общия няма да стане, с преграда или без не става, течението е силно понеже филтрацията е силна, малките се люпат и течението ги отнася а както има доста корени и растения и камъни, родителите не могат да ги гепнат :( скоро ще се пробвам да се лепна сам един аквариум около 100-150 литра и моля да ми кажете какво ще ми трябва, дали ще може да мина със вътрешен филтър като слагам вода от големия аква?

Неактивен djer

• Активен потребител
« Отговор #7 : неделя, 16 май 2010 г., 20:15 ч. »
Най добрия вариант е чифта отделно с вода с подходящи параметри и не силна филтрация.

Неактивен nickolaiii

• Активен потребител
« Отговор #8 : неделя, 16 май 2010 г., 22:53 ч. »
хммм това не заинтригува, мисля след сесията която ми идва да спретна едно аквариумче(развъдник) и да се пробвам, пък бате Райко ще е на помош, понеже бате Бойко каза че имал опит  :crazy: .  А развъдния аквариум колко трябва да е голям и с какви размери приблизително?

Неактивен djer

• Активен потребител
« Отговор #9 : неделя, 16 май 2010 г., 23:22 ч. »
Ако имаш предвид Райко от благоевград, със сигурнос ще те упътва правилно. Моиете развъдници са с раз. 50на 50 на 50.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.