Автор Тема: правя си аквариум,моля за съвет  (Прочетено 10720 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен naso72

• Активен потребител
  • Публикации: 21
Отг: правя си аквариум,моля за съвет
« Отговор #30 : четвъртък, 13 май 2010 г., 07:04 ч. »
Да,прав си за размерите.Затова те вече са други.  950 / 950  са бедрата,страниците   
(ако така мога да ги нарека) са 150. А челното стъкло е вече 1000. Всичко е в милиметри. Стъклата вече са отрязани.Тези дни ще го лепя.Естествено,че ще има и
снимки. Не бих се лишил от вашата оценка за качество,изпълнение,проект ако щеш,
и т. н.
Наистина,много Ви благодаря за съветите и идеите,които споделяте тук - във форума.
И по точно за моята "простотийка",както се изрази един мой приятел - "толкова пари
за една простотийка".

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #31 : четвъртък, 13 май 2010 г., 07:58 ч. »
Не си прав за простотийката-ако не са те като начална идея,акваристиката едва ли щеше да е до това ниво ;)

Неактивен Dadko

• Активен потребител
  • Публикации: 145
  • Нас. място: София
« Отговор #32 : четвъртък, 13 май 2010 г., 16:38 ч. »
Ако си дал да ти режат вече стъклата- те съветвам да си провериш размерите, щото на мен нещо не ми излизат.
Тъй като писах в темата именно, защото се усъмних в размерите и нещо не се получаваше- реших да го направя пак.
Ако размера А е 1000мм, размера D е 950 мм, то размера C няма как да е 150 мм.
Малко геометрия:
B=A*0,70710688    (B=A*sin45o)
C+B=D

За твоите размери- излиза, че скосяването C трябва да е 242.9 мм, ако запазиш двете страници да са по 950мм, а фронталната- 1000.
Другия вариант е- 2х950, 2х150, а размера на фронталното стъкло- 1131.37мм.
Аквариум с тезиразмери на стъклата, които си дал да ти изрежат (2х950, 1х1000; 2х150 )- може да се получи, но ъгъла при върха на този скосен триъгълник няма да е 90о, а 80.6о
Или другия вариант- едната страница при скосяването да е 150мм, а другата- 350мм, така аквариума няма да е симетричен.
Може да има и друга схема, ама засега не се сещам.

На забележката на dafil , че е по- добре триъгълен аквариум, отколкото такъв със скосявания от по150 мм- ще кажа следното:
Така или иначе- според мен аквариума няма да се наблюдава през тези страници, защото за целта ще трябва да долепяш глава до стената. Бидейки разположен в ъгъл на стаята- той ще бъде съзерцаван предино от фронталната му страна.
Вярно, че при триъгълната форма това е хипотенузата на този триъгълник и тя е най-голямата страна, но мисля, че за изработката му има технологични пречки и недостатъци. Вероятно ръбовете ще трябва да се скосят, а от фирмата са му отговорили, че нямат технологична възможност. Пък може и да може да се лепне и без скосяване, знам ли- нека се произнесат хора, които са лепили аквариуми, аз още не съм лепил- това е само предположение.
Не, че не се правят и триъгълни аквариуми...
Като не знам какво да правя- правя каквото знам.

Неактивен naso72

• Активен потребител
« Отговор #33 : петък, 14 май 2010 г., 15:32 ч. »
ЧОВЕЧЕ,само като чета какво си писал - ако беше момиче (жена), - направо ми иде да те разцелувам. Сигурно цялата геометрия ти е в главата. Значи проверих си
размерите. И установих, че си АБСОЛЮТНО прав. Бедрата са  900 мм.   А страниците
(скосовете) са си 150 мм. Това е важно за мен. Челното стъкло още не е отрязано заради това прословуто скосяване на ъглите, но според мен ще е между 1030....1080мм. Айде моля те, сметни го - (като знаеш размерите на бедрата и  страниците),  А пък аз после трябва да съм луд, че да не ти повярвам.
Наистина, ХИЛЯДИ благодарности за проявения интерес към моя триъгълен аквариум.
        К Ъ М   В С И Ч К И  ! ! !

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #34 : петък, 14 май 2010 г., 16:15 ч. »
Той го е написал по-нагоре - 1131,37... - при размери на "бедрата" 950 и скосове по 150. Аплодисменти за Dadko :) Наистина можеш да му вярваш.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Dadko

• Активен потребител
« Отговор #35 : петък, 14 май 2010 г., 16:16 ч. »
Тя формулата не е сложна и би трябвало да можеш да го сметнеш сам, ама- какво ли не прави човек за една бира ;-)
 :drinks:
Размера наистина е в тези граници и е точно 1060,66 мм.
Имай впредвид, обаче, че това са размери без да се взимат впредвид дебелината на стъклата!!!
И- якои от размерите ще трябва да увеличиш с толкова милиметра, колко ти е дебело стъклото- местата съм отбелязал с кръгче и ти сам ще прецениш кой размер да мръднеш.

P.S. Не ми е никаква геометрия в главата, просто нещата ги чертая на компютъра с CAD програма ... Формулите бяха, за да може да си го сметнеш и без някакъв софтуер...
Та- както вече писах- пия бира  :burp: , целувки не приемам, ама- Никак.

Към Вили:
Размера е променен от 950 на 900. Ама- формулата няма промяна, де ;-)

Неактивен Dadko

• Активен потребител
« Отговор #36 : петък, 14 май 2010 г., 16:35 ч. »
Дай още малко инфо, преди да поръчаш да ти режат стъклата,
като например колко е дебело стъклото и какви размери стъкла вече си поръчал.
Взимайки впредвид дебелината на стъклото- и начина на долепяне на вертикалните стъкла едно към друго- ще е различен и размера на фронталното стъкло.
Пак повтарям- всички размери досега са БЕЗ дасе взима впредвид дебелината и без да се отчита начина на долепяне на стъклата едно към друго.
Щото- ако дебелината на стъклото е например 10 мм- редно е едната страница да ти е 900 мм, а другата 910мм, а не да се допират в ръбче, както на една от картинките ми по- горе (а)
тези няколко милиметра (дебелината на стъклото)- са достатъчни нещата да не се получат

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #37 : петък, 14 май 2010 г., 16:56 ч. »
Размера е променен от 950 на 900. Ама- формулата няма промяна, де ;-)

Заслужаваш си бирата, аз съм чела малко по диагонала. :)
А формулата е на Питагор.  :highfive:
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен naso72

• Активен потребител
« Отговор #38 : петък, 14 май 2010 г., 17:26 ч. »
ДА, наистина е проста работа - ама човек не може да помни всичко от училище...
Още повече, колко пъти в живота на човек ще му е нужно да пресмята
ъгли, диагонали и т. н.
Наистина ТИ благодаря много...  Сега на въпроса :
Всичко е точно. Взел съм впредвид дебелината на стъклото (10 мм.), там където се срещат стъклата под прав ъгъл.
Единствено челното стъкло и страниците ще се допират по вътрещните си ръбове
(виж снимката с ъгъла от 2-ра страница на темата).
 А на "ВИОЛЕТА" - ПОЗДРАВИ !!   

За бирата - имаш я !  Ще изпием "по една" на морето...
Поздрави от Бургас.

Неактивен Dadko

• Активен потребител
« Отговор #39 : събота, 15 май 2010 г., 10:39 ч. »
Относно изказването за "простотийката"- аз пък съм замислил друга простотийка, след като видях една снимка от едно изложение в Сингапур.
Но- тъй проекта ще стъпи на доста $$$  ( и аквариума и самия шкаф) а пък финансовите приоритети са други- засега всичко е само на етап идея и проучване. Намерих фирма за огъване на стъклото, но все пак самата изработка на аквариума няма да е проста...

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #40 : събота, 15 май 2010 г., 11:48 ч. »
Защо си усложняваш живота излишно ???
правиш си паралилепипед аквариум,страниците на шкафа се изрязват по подходящ начин , за да застъпват стъклото,повдигаш на онова място грунда и си готов.
Сигурен съм, че и на снимката е така ;)

Неактивен Dadko

• Активен потребител
« Отговор #41 : събота, 15 май 2010 г., 11:55 ч. »
Така щеше да е, ако фронталното стъкло е равнинно. Ама то не е. Вгледай се в горната част на снимката и ще видиш, че стъклото е криво . Няма как нивото на водата да го накарат да заеме тази форма. И- предната страница на шкафа- съответно също трябва да е криволинейна.
Колкото за дъното- да, съгласен съм, че може да не се усложняват нещата прекалено и дъното да си е водоравно. Щото- две криволинейни стъкла-след огъване как ще се изрежат и напаснат- идея си нямам...

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #42 : събота, 15 май 2010 г., 16:08 ч. »
прав си :)

Неактивен Devilppp1

• Активен потребител
  • Публикации: 37
  • Нас. място: Варна
« Отговор #43 : понеделник, 17 май 2010 г., 09:20 ч. »
Здравейте!
Най накрая го пуснах този аквариум,но не мога да се отърва от помътняването на аквариума.Получава се един бял филм във водата вероятно е варовик от камъните.В магазините ми предложиха някакви химикали,но почти няма промяна.Решил съм да го изпразвам и да ги сменям тези камъчета,но ще е голяма играчка,защото някои съм ги лепил. Искам да попитам, какво да ползвам/има ли въобще такива химикали/ и дали има смисъл да си играя или направо да запрятам ръкавите и да го изпразвам.

Неактивен Devilppp1

• Активен потребител
  • Публикации: 37
  • Нас. място: Варна
« Отговор #44 : понеделник, 17 май 2010 г., 09:38 ч. »
 :dontknow:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.