Автор Тема: Диви дискуси  (Прочетено 8110 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
  • Публикации: 718
  • Нас. място: Варна
    • LOTR chess set
Диви дискуси
« : сряда, 30 юни 2010 г., 11:16 ч. »
Може ли да ми разясните малко видовете диви дискуси, основни характеристики, цветове и по какво се различават.

Някъде четох, че има 3 вида. Но пък има много различни снимки. Както и никъде не видях да се споменават като вид курипера, а поне от Жоркис,тук съм разбрал, че неговите са диви и са такива - явно са някакъв подвид. Например всички тези диви ли са:http://www.1afische.com/site/shop/index.html?fische_diskus_-_fische.htm?
Доколко тези, които се продават като диви са диви хванати или са поколения на диви, без да са селектирани и са запазили характеристиките си?
Сред това което се развъжда у нас има ли дива oкраска?
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Публикации: 437
  • Нас. място: София
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
Отг: Диви дискуси
« Отговор #1 : сряда, 30 юни 2010 г., 13:39 ч. »
Влез в профила на дискусите/ http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=363    http://www.aquaportal.bg/forum/amerikanski-cihlidi/symphysodon-(diskus) /, там е описано подробно.
Класифицират се с 2 вида и 5 подвида устойчиви форми. Всичко друго е смес от тези видове.
В повечето сайтове рибите се определят от района или водоема, в който са уловетни. Това характеризира/не на 100%/ вида дискус. Примерно, когато става въпрос за Курипера, както е в моя случай, става въпрос за риби или техни поколения уловени в ез. Куипея или р. Куруа. Този вид е кафяв дискус, но с много изразени червени пигментационни клетки по кожата. Като вид рибите може да са от един вид, но в разричните райони, в коита живеят разриват различни варианти на оцветяване. В някои случаи дори оцветяването не е критерий, тогава се броят редове люспи по тялото и други фактори, които разграничават един вид от друг.
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 592
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #3 : сряда, 30 юни 2010 г., 19:46 ч. »
Мерси, след линковете и поясненията ми се изясниха нещата.
Само не разбрах рибите, които се продават какви са - местно развъдени или диво уловени и отглеждат ли се диви украски в България.
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #4 : сряда, 30 юни 2010 г., 20:09 ч. »
Мерси, след линковете и поясненията ми се изясниха нещата.
Само не разбрах рибите, които се продават какви са - местно развъдени или диво уловени и отглеждат ли се диви украски в България.

В България няма развъдени диви дискуси все още. Моите специално са Ф1, това е първо поколение от диви родители, което значи, че са типичен цветови вариант на кафяв дискус от даден район.

http://www.google.bg/images?q=curipera&oe=utf-8&rls=org.mozilla:bg:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=bg&tab=wi

Рибите са внос от Германия.
Има няколко човека тук, които гледат истински диви риби уловени в реката. Редките риби, става въпрос за риби, които трайно носят генетични особенности на даден вид са много скъпи и посмъртно не могат да стигнат до България по простата причина , че експортните фирми изнасящи риби от Бразилия работят с доказани търговци и развъдчици и не знаят дори къде се намирме на картата...
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен djer

• Активен потребител
  • Публикации: 340
« Отговор #5 : сряда, 30 юни 2010 г., 20:50 ч. »
Преди около 10-на години се сдобих с истински диви риби от Германия и един от мъжките даде поколение с моя женска. Младите  риби не бяха много , около 50 бр. и всички оставих за мен. Станаха невероятни, но за зла моя участ ги пипна нещо на което не реагирах навреме и се сбогувах стях, а бяха се оформили около 20 чифта.Такива кафеви дискуси и досега не съм виждал, за тях много колеги казваха, че ще си вземат от мен и ще си махнат  техните, но уви така е писано. Истински диви риби могат да се внесат и тук но наистина са солени и то доста, а рисковете още повече.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #6 : сряда, 30 юни 2010 г., 21:10 ч. »
Истински диви риби според мен е даже по-добре да не се внасят. С цел опазване на околната среда, както и ако са развъдени в акварум ще са по-адаптирани.
Сега само можем да се надяваме вие, които имате диви дискуси да ги поразмножите и пуснете на пазара. Ф3-4-5 сигурно пак ще са толкова хубави.

Неактивен Wetdream

• Активен потребител -
  • Публикации: 173
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #7 : сряда, 30 юни 2010 г., 21:25 ч. »
Има изграден проект за развъждане на диви риби в България скоро той ще бъде усъществен.Нали ЖОре :dance3:

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #8 : четвъртък, 01 юли 2010 г., 00:07 ч. »
Заслужава си да се направи такъв проект, поне заради самата акваристика. Аз продължавам да твърдя, че дискуса не е лесна за гледане риба. На мен лично ми коства много усилия. А дивите форми наистина са много красиви с естествените си цветове.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #9 : четвъртък, 01 юли 2010 г., 08:19 ч. »
Wetdream, ще се радвам ако успеете да развъдите.
А аз точно, защото са трудни риби засега не се наемам да ги гледам. Оня ден Силвия се опита да ме навива да си вземем дискуси и малко се поколебах, но не съм готов за толкова грижи. Евентулано докато отгледате български диваци може да кандисам :).

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
« Отговор #10 : четвъртък, 01 юли 2010 г., 08:29 ч. »
Не всички диви риби се размножават успешно в аквариум. Типичен пример са хекелите  :D . Има данни за размножаване, но казват че е твърде трудно и нерентабилно спрямо другите диви форми. В този ред на мисли всеки хекел който се купува си е дива риба.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #11 : четвъртък, 01 юли 2010 г., 10:56 ч. »
А може ли да ми обясните защо е трудно да се развъждат дискуси с дива украска. Какато при скалариите въпреки всичките селекции все се появяват такива с дива украска. Не може ли и при дискусите, от обикновен чифт да се селектират дивите цветовет? Или ако е развъден някой див, неговите поколения (не само Ф1-2, но и Ф11-12) няма ли да са пак с подобни цветове?

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #12 : четвъртък, 01 юли 2010 г., 13:53 ч. »
Боби говори специално за Хекел дискус. Тези дискуси дори и поколения на диви риби пак много трудно се развъждат в аквариум.
1. Изискват много големи обеми за развъдни аквариуми
2. Водата е с пХ 4-5 - почти дестирирана, по-малко от 10 микросименса
3. Хвърлят хайвер един път в годината.
Чувал съм за редки случаи на развъждане в аквариум при спазване на горните условия и стимулиране на рибите с феромони от друг развъден аквариум.
Има един руснак, който много узпешно развъжда хекели, развъжда двойката в 400л и в друг пак 400л подготвя водата за смяна. Та дефакно излиза, че развъжда в почти 1 кубик вода.
Дивите дискуси

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #13 : четвъртък, 01 юли 2010 г., 18:13 ч. »
да, разбрах че Боби говори за Хекел. Но защо другите диви украски са толкова скъпи. Няма ли риби, които да са многократно развъждани в аквариум, но да са запазени дивите цветове. Тогава цената им не би трябвало да е много по-различна от един дискус леопардова кожа например.

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
« Отговор #14 : петък, 02 юли 2010 г., 10:41 ч. »
Едва ли е проблем да се размножават диви риби, изключвайки хекелите. Дивите видове не са толкова комерсиални(шарени), изключвам няколко държави като Германия,Япония и може би САЩ, където има пазар за дивите риби. За да се развива даден бизнес трябват печалби от продажби, за това онези на изток дето се занимават с дискуси бълват едно голямо цветово разнообразие, и са сред първите(да не кажа и еднолични първенци) по продажби.
Като еднозначен отговор мога да кажа-няма достатъчно търсене, хората предпочитат да ловят диви риби от реката и да продават. Няма масово аквариумно развъждане за да се наводни пазара и цените да паднат. Хубавите и качествени селективни форми не са никак по евтини мисля.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.