Автор Тема: И аз с LED!  (Прочетено 64133 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Отг: И аз с LED!
« Отговор #15 : сряда, 07 юли 2010 г., 23:34 ч. »
Да, съвместно с колегите от LEDPower разработваме аквариумно светодиодно осветление. Проектирани са шини, които ще играят ролята на радиатори и върху които ще се монтират мощните диоди. Останалото ще са експерименти. Нито аз, нито колегите имаме достатъчно опит за това какво точно е необходимо като комбинация за получаване на подходящ спектър за растения или за корали, но пък имаме достатъчно амбиция. :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #16 : сряда, 07 юли 2010 г., 23:39 ч. »
Линка е точен! Собственикът на ledpower.bg ни е близък приятел и от около половин година разработваме съвместно пазара на светодиодни продукти. В момента имаме няколко сериозни проекта - Вили като инженер, LedPower като вносител на материалите и аз с моята рекламна агенция. Пояснявам нещата, т.к. нито един от трима ни не може без другия и това сътрудничество води до краен продукт, който може да бъде предложен на хората.

Искам също да отбележа, че за последната половин година се набляга на тестването на продуктите, които са внос от Китай. От една страна трябва да получим добра цена, от друга страна пък да предложим продукт с високо качество, така че да можем спокойно да го предлагаме с голяма гаранция без притеснение от рекламации. Така че всичко, което се предлага от Вили, мен и LedPower е с високо качество и респективно изключително разумна цена. Вероятно някъде има и по-евтини продукти, но едва ли някой би гарантирал за тях. Дълго е за разказване, но в общи линии мисля, че се изяснява технологията за предлагане на светодиодни решения - дълъг период на тестване, проектиране, изпитания, след което се предлага цялостно решение, което да удовлетворява клиента като цена, качество и гаранции.

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
« Отговор #17 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 00:03 ч. »
В момента си играя с едно нано което също е с диоди.
Най-приятната комбинация за очите е 10 диода на 6000-7000 келвина,
3 сини и 3 червени.
За цихлидарите мога да кажа,че 10 бели с 6 сини е супер като спектър.
Още е много рано да кажа как ще се отрази на растенията.
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен jommy

• Активен потребител
  • Публикации: 34
  • Нас. място: София
« Отговор #18 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 00:13 ч. »
Аз видях това аквариумче в АкваСвят магазина малкото с диодните ленти - много добре беше станало.

Сори, че ще пиша в твоята тема, но имам следното въпросче като за нано аквариум въпросните сведодиодни ленти са 50 см. Те се чупят/режат и запояват или има и по-малки от 50 см?

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Огнян Пеев
« Отговор #19 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 00:19 ч. »
Аз си правя опити с панели от по 3 диода на една платка.
Можеш постоянно да си добавяш и махаш панелчета и за нано
за мен е екстра.
Те естествено нямат силата на по-големите си братя но за нано и за
експерименти със спектъра стават.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #20 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 00:23 ч. »
Аз видях това аквариумче в АкваСвят магазина малкото с диодните ленти - много добре беше станало.

Сори, че ще пиша в твоята тема, но имам следното въпросче като за нано аквариум въпросните сведодиодни ленти са 50 см. Те се чупят/режат и запояват или има и по-малки от 50 см?

Въпросните ленти могат да се режат и на 5 см. В аквариумчето на Аквасвят е вложена 1 м лента с 60 бр. диоди. Аз също съм любопитна как ще се развиват мъховете и растенията, първите впечатления са обнадеждаващи.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #21 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 09:00 ч. »
Аз почвам да препрочитам статиите за PAR ,лумен,лукс и т.н.
При ЛЕД-овете май ще трябват по-различни сметки от лумен на литър или още по-малко...ват на литър

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Огнян Пеев
« Отговор #22 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 09:08 ч. »
Това което ми прави впечатление е ,че диода някак има по-голяма пробивност.
Освен това цялата светлина отива в аквариума докато при пурите половината свети
нагоре.При добавяне на рефлектор се подобряват с някакви проценти но не е 100%
ефективно.
Аз лично след като видях колко атрактивен е аквариума с LED не бих си сложил друго осветление.
В крайна сметка след няколко опита ще го докарам на спектър така че да е добре за
мен и растенията.

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
  • Публикации: 1 574
  • Нас. място: гр.София
    • Аква свят
« Отговор #23 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 12:49 ч. »
Въпросните ленти могат да се режат и на 5 см. В аквариумчето на Аквасвят е вложена 1 м лента с 60 бр. диоди. Аз също съм любопитна как ще се развиват мъховете и растенията, първите впечатления са обнадеждаващи.

Как се развиват ли? Само да кажа, че който види яванския мъх - иска от него и резултата е опоскан корен, но започна наново да расте със страшна сила ( за явански мъх де ). :) Има едно стръкче Фитония, което е добре, но то също не е от бързо развиващите се китки. Скоро ще пробвам и някой друг вид растение, но още не съм решила какво да е.  :wink1:

Неактивен DanyGod

• Активен потребител
  • Публикации: 545
  • Нас. място: Варна
  • Divolino.com
    • Divolino.com
« Отговор #24 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 13:54 ч. »
Това само със студено бялата лента ли е, т.е. онова 20л. аквариумче, което беше в една друга тема, или има добавени и цветове?
Divolino.com

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
    • Аква свят
« Отговор #25 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 13:59 ч. »
За него става въпрос - да.
http://www.aquaportal.bg/forum/osvetlenie/vlagoizolirano-diodno-osvetlenie/
За сега няма добавени други цветове. :)

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
    • Аква свят
« Отговор #26 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 14:30 ч. »
Е, не ми трябваше много време да го измисля и боцнах няколко стръкчета Mayaca fluviatilis  :grin:, сега ще чакам развитието.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #27 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 21:42 ч. »
Уфф-прегледах и...скъпо ми идва за сега ЛЕД осветлението :-[

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #28 : четвъртък, 08 юли 2010 г., 22:22 ч. »
Ами... не знам какво точно си смятал. Оги има 9 диода по 3W на цена по 4,75 и 2 захранвания... можеше да е едно, но той искаше да пробва и най-напред взе само 6 диода и захранване за тях, после добавяхме. Двете захранвания са около 40 лв - груба преценка. Вярно е, че има намерение да добави и цвят, той ще каже какъв и колко. Но основното ще е това.

Има още нещо, което е малко неявна информация, но аз ще препоръчвам настоятелно варианта със светодиоди 1W 120-140 lm - http://www.ledpower.bg/product_info.php?products_id=21001358
Най-добрите 3-ватови диоди - http://www.ledpower.bg/product_info.php?products_id=21001364 са на същата цена, но светлинният им поток е 180 lm. Така ако искаме например да постигнем общо 3600 lm, ще са ни необходими 20 бр. диоди 3W или 30 бр. диоди 1W. С по-маломощните диоди ще имаме по-голяма първоначална инвестиция, но за сметка на това вместо 60W консумирана мощност ще имаме 30. Наистина при непрекъснато увеличаващите се цени на електроенергията това изобщо не е за пренебрегване.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #29 : петък, 09 юли 2010 г., 09:10 ч. »
Вили,в момента "уж"светя с ~13000лм.Дори и с рефлектори,да кажем,че полезни са 13000х0.75=9750лм/може и аз да греша като сравнявам по този начин :)/
Това са 69бр х1В....=330лв,само за диоди.С радиатори,захранване,лещи за оптимизиране на светл.поток....едва ли ще се класирам за под 420-450лв.Сегашното осветление ми струваше около 150лв
Изобщо не смея да отричам диодите,но засега наистина ми идват скъпи :-[

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.