Автор Тема: И аз с LED!  (Прочетено 64131 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Отг: И аз с LED!
« Отговор #30 : петък, 09 юли 2010 г., 10:52 ч. »
Знам какво имаш предвид, но мисля, че скоро ще стане ясно, че ще смятаме по друг начин. Не трябва да забравяме, че енергийната ефективност (к.п.д.) на лампите Т5 с електронно запалване - най-висока за клас луминесцентно осветление - не надхвърля 22%, а тази на светодиодите със светлинен добив над 100 lm/W достига 80, 90... та до 95%. Значи като сравняваме със старото осветление смело можем да делим на 2, на 3, а може би и на 4. Разбира се, тепърва ще експериментираме и трупаме опит. Но щом го правят на запад - значи имат реални резултати. Защо да не опитаме и ние? :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #31 : петък, 09 юли 2010 г., 10:59 ч. »
Само така :D :clapping:
Вие ще казвате за ЛЕД-овете,а аз ще споделям за ксенона-мисля,че и той не е за подценяване/пуста криза-все не остават средства за експерименти и ми се спира проекта/

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
  • Нас. място: София
« Отговор #32 : петък, 09 юли 2010 г., 12:01 ч. »
Много афиф ми изглеждат показаните диоди, пък и никакъв datasheet не е приложен с някакви характеристики. Аз съм с Cree и резултата ми харесва.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #33 : петък, 09 юли 2010 г., 13:52 ч. »
И защо афиф? Само защото не са Cree? :)
Нали знаеш къде се произвеждат компонентите на големите компании?
Параметрите на тези диоди са проверени, проведени са изпитания и от 7-8 фирми производителки е избрана една с най-добрата продукция. В случая имаме компромис за страна производител за сметка на добра цена - не виждам нищо лошо в това.

Между другото подведох се с тези к.п.д.-та и моля да ме извините, нещо сметката ми е крива. :)
Но за 2 пъти по-голяма ефективност определено можем да говорим.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #34 : петък, 09 юли 2010 г., 14:03 ч. »
Вили не казвам че за нищо не стават, ама аз лично не бих си купил нищо без да имам информация за него. Не е въпроса в марката , а в липсата на инфо. Така търговия се прави само в БГ. Несериозно е да продаваш(не ти, а въпросната фирма) диодите като домати.Ако е толкова голяма тайна, то тогава да продават само готови блокове които ги връзваш само към захранване и светват.
Това имам пред вид надявам се не звучи като заяждане.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #35 : петък, 09 юли 2010 г., 14:51 ч. »
Боби, няма никаква тайна. Интересно ми е коя българска фирма предоставя повече информация за подобни продукти. Каква информация ти трябва, кажи, ще я издирим. Тези продукти се внасят отскоро, сайтът не колегите също е нов - успяха буквално за 1-2 седмици да наблъскат цялата информация там, за да е достъпна... В сравнение с Cree няма pdf, който да чакаш да се зарежда. :)
Това последното беше шега.
Голяма част от информацията, която предоставя Cree, е строго специализирана и това е част от техническата им документация. Сайтът на LEDPower е сайт на вносители, не на производители. Нужната информация е там, включително най-важните технически данни. А доколко Cree са производители... по-горе писах нещо за големите фирми. :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #36 : петък, 09 юли 2010 г., 15:08 ч. »
Надявам се не да не се приема като реклама.
http://www.ledsupply.com/
Тези също са чисти търговци, има си datasheet за всички диоди, управленията buckpuck също си имат нужната информация. Това имам пред вид. Това че е отскоро не е никакво оправдание. След като се предлагат компоненти, трябва да има въпросното инфо, за да може човек ако реши да купува да може да избере, а не да води една дълга коренспонденция и да обяснява какво иска точно да сглобява. :)

п.с. Точно за Cree не си права, но не това е темата в момента.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #37 : петък, 09 юли 2010 г., 16:05 ч. »
... а не да води една дълга коренспонденция и да обяснява какво иска точно да сглобява. :)

От времето, през което съм се занимавала с осветление, убеждението ми е, че хората при всички случаи се нуждаят от консултация, независимо дали става въпрос за офис, битово, промишлено, аквариумно или LED-осветление. Такива като теб, които знаят точно какво им трябва... аз май не съм срещала. Не каза какво липсва в сайта на LEDPower, това, което ти показа, е отново информацията на Cree. Къде се произвеждат продуктите на Cree - наистина не е предмет на тази тема.
Да не би просто да се ядосваш, че си инвестирал 2-3... 4 пъти повече?  :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #38 : петък, 09 юли 2010 г., 18:38 ч. »
Да започна отзад напред, никога не съжалявам за дадена инвестиция, доста съм ровил преди да взема дадено решение. Това което съм го направил е започнато доста отдавна като курса на долара беше друг. ;)
http://www.ledpower.bg/product_info.php?products_id=21001358
аз тук виждам неясна информация, мога ли да пусна диода на 700мА, а на 1А.
какво ще рече <55 градуса.
Дори на теб ти трябва доста повече от дадената информация, за да можеш да сглобиш нещо. Вместо неясната табличка отстрани, сложете въпросните datasheets. Всички компоненти в електрониката се продават така.Диода си е точно такова жУвотно. ;)

п.с. Ако мислиш че пак не съм конкретен, да те питам че се сетих. Върви една тъпа реклама за инверторни климатици които с 1 кВ ел.консумирана мощност изкарвали 6 кВ отопление(мисля беше,то няма голямо значение де) дали е истина, или има 10 неосъществими условия. :)

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #39 : петък, 09 юли 2010 г., 21:45 ч. »
Да започна отзад напред, никога не съжалявам за дадена инвестиция, доста съм ровил преди да взема дадено решение. Това което съм го направил е започнато доста отдавна като курса на долара беше друг. ;)
http://www.ledpower.bg/product_info.php?products_id=21001358
аз тук виждам неясна информация, мога ли да пусна диода на 700мА, а на 1А.
какво ще рече <55 градуса.
Дори на теб ти трябва доста повече от дадената информация, за да можеш да сглобиш нещо. Вместо неясната табличка отстрани, сложете въпросните datasheets. Всички компоненти в електрониката се продават така.Диода си е точно такова жУвотно. ;)

п.с. Ако мислиш че пак не съм конкретен, да те питам че се сетих. Върви една тъпа реклама за инверторни климатици които с 1 кВ ел.консумирана мощност изкарвали 6 кВ отопление(мисля беше,то няма голямо значение де) дали е истина, или има 10 неосъществими условия. :)

А аз оъкъде ли да започна?
Кога съм казала, че си некоректен или гузен негонен бяга? :)
От климатици не разбирам, а и не познавам човек, който да разбира от всичко.
Според мен неясна информация няма. <55 градуса означава, че температурата на корпуса не бива да надвишава тази температура, т.е. диодът се нуждае от ефективно охлаждане. А ако поискаме от колегите да изведат всички таблички и графички за жУвотното, сигурно и нашите ще придобият космическите цени на Cree, защото това е доста голяма база данни. Таблицата с основните технически данни е кратка, ясна и съдържа необходимото. Разбира се, ако дойде случаен човек и поиска да си "сглоби нещо" без да има необходимите знания, няма да успее. Но той няма да се справи и с перфектните Cree.
Всички компоненти в електрониката се продават с datasheet? Няма да коментирам, че за това си има и наш термин, но те уверявам, че нашите диоди се продават все по-успешно и без datasheets. Нормално е интересът да е голям, защото цените са приемливи, а качеството е далеч над това на продуктите на масовия пазар.Както казах вече - това е установено с необходимите тестове. Единственото, което не е потвърдено - засега - с продължителността на експлоатация. Бъдещето ще покаже дали компонентите ще "живеят" 50 или 100 хиляди часа, просто продуктите са нови.
Не ми е много ясно все пак ти как разбра, че са "афиф". По снимката? Не ме разсмивай. :)   

Щях да забравя. Аз не убеждавам никого. Който иска може да си купи Cree 107 lm на цена 8,92$ за количество под 10 бр. Може да си вземе и от нас примерно 120 lm на цена 4,75 лв. Наистина всеки избира.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #40 : събота, 10 юли 2010 г., 09:40 ч. »
Не ми отговори мога ли да пусна даденият диод на 700мА или 1А след като в табличката е дадено 350мА. Заради което и подхванах дебата с непълната информация, на какъв волтаж евентуално работи тогава диода, как ще се променят тогава тези <55 гр. Ясно е че би загрявал повече, значи трябва адекватно охлаждане. Обяснимо е да се дават такива данни.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #41 : неделя, 11 юли 2010 г., 00:19 ч. »
Спорът става все по-безпредметен и сигурно неразбираем за повечето хора тук, но ще отговоря и този път. (Нека Огнян ме извини, че "зацапахме" темата - мислих как да я разделя, но не намерих начин, ще се загуби смисълът.)
Нима Cree в datasheets-овете не са написали работна температура или диодите им работят добре и на 200 градуса? :) В pdf-ите има 4 страници за температури, от които не става ясно на каква точно температура трябва да работи диодът.
Колкото до питането дали диодът с номинален ток 350 mA може да работи на 700 mA или 1 А... ако това беше въпросът - отговорът е - може, за кратко. :) Не знам откъде се взеха тези 2 или 3 пъти по-големи токове, не е ли ясно понятието "номинален ток"?
За един светодиод наистина могат да бъдат дадени семейство характеристики при няколко избрани стойности на тока, но допълнителните стойности ще са по-ниски от номиналния ток. Все пак е по-удобно волт-амперната характеристика да се представи в графичен вид за целия диапазон от 0 до максималния допустим ток – независимо дали става въпрос за светодиод или за друг полупроводников елемент – и обикновено така се прави. Така че два-три реда в таблица, които съдържат различни токове, са очевидно указание, че става въпрос за фамилия елементи, различаващи се по ток, респективно по мощност. Разгледах някои от pdf-ите на Cree и мисля, че точно за това става дума.

... Всички компоненти в електрониката се продават така...

Това го подминах вчера, но...Хайде холан! Може би в магазините за електронни компоненти с всеки закупен резистор или кондензатор ни бутат в ръцете и дебело книжле с таблици, графики и цветни диаграми...
Ще завърша с това, с което започнах - нужно ли е тук да дълбаем точно в тази посока?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен stony1

• Активен потребител
  • Публикации: 55
  • Нас. място: Бургас/Варна
  • Long Live Rock"n'Roll
« Отговор #42 : неделя, 11 юли 2010 г., 12:33 ч. »
Добър дебат се заформи, но е безмислен. При условия, че е посочена мощността на диода, напрежението и тока, въпроса за 700мА или 1А е безмислен.
Нека discus не се сърди, но малко несериозно се е изказал.
При диод с мощност 1W и захранващо напрежение 3V, тока ще е 0,33(3)А. За да са "пусне" по-голям ток 700мА или 1А, то трябва да се увеличи захранващото напрежение.  Само че мощността на диода е 1W и това не може да се промени, което означава, че няма как да се постигне ток от порядъка 700мА или 1А, освен ако не искаме да си правим илюминации със светодиоди. От друга страна пък използването на диоди с голяма консумация ще е по-неикономично от използването на луминисцентно осветление.
Не съм с две леви ръце.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #43 : неделя, 11 юли 2010 г., 19:38 ч. »
Незнам кое Ви е несериозно , но диодите с които съм се "набутал" могат да си работят както с 350мА така и с 700мА или 1А. Зависи с какво ще ги управлявам. Но щом Ви е долкова досадно да го дебатираме, просто спирам. Пожелавам успех на захваналите се с начинанието.

п.с. Нека колегата stony1 да вземе да поразледа малко преди да говори. Аз също съм с 1В-и диоди.
п.с.1 Вили не се сърди, ама номинално не означава максимално допустимо. В случая това ми беше интересно.

Неактивен Lan

• Активен потребител
  • Публикации: 150
« Отговор #44 : неделя, 11 юли 2010 г., 20:38 ч. »

п.с.1 Вили не се сърди, ама номинално не означава максимално допустимо…

А къде видя някой да поставя знак на равенство между двете?

...
Незнам кое Ви е несериозно , но диодите с които съм се "набутал" могат да си работят както с 350мА така и с 700мА или 1А. Зависи с какво ще ги управлявам...

Естествено, че ще работят – всеки светодиод за 1 А може да работи и с по-малки токове. Може и с по-големи, но тогава токът трябва да е на импулси и колкото е по-голяма амплитудата му, толкова по-малък трябва да е коефициентът на запълване на импулсите. Каква точно е зависимостта и докъде е възможно - това са неща, които се определят от доста фактори и да се разискват тук ще е загуба на време, тъй като едва ли ще са от полза за аквариумното осветление.
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.