Автор Тема: Преди да поръчаме аквариум  (Прочетено 27447 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Преди да поръчаме аквариум
« : петък, 07 ноември 2008 г., 22:19 ч. »
Преди да поръчаме аквариум...

Пускам тази тема, защото напоследък се случва доста често да ми задават един и същ въпрос - какви лампи са подходящи за моя аквариум. И правя една уговорка - няма да говорим (засега) за мощности и спектри, а само за размери.

Автор: Виолета

Нека уточним първо по-лесното - луминесцентните лампи имат определени размери, с които трябва да се съобразяваме.
Класическата (вече) луминесцентна лампа Т8 има диаметър 26 мм, а дължината е различна за различните мощности.
Най-използваните както за осветление на аквариуми, така и за офис и промишлено осветление са 18 W с дължина 589.8 мм и 36 W с дължина 1199.4 мм. Това са и лампите, при които отношението мощност/цена е най-изгодно. С по-ограничено приложение са съответно лампите 15 W с дължина 437.4 мм, 30 W с дължина 894.6 мм и 58 W с дължина 1500 мм. При повече късмет бихте могли да намерите подходящите за вашия аквариум лампи и от тези три размера. Истинска екзотика са лампите с мощност 25 W с дължина 740 мм и 36 W с дължина 970 мм. Тях може и да откриете, но е почти сигурно, че те ще са подходящи за осветление например в офиса, а не и за аквариум.

Все по-търсена напоследък е лампата Т5 (по-тънки и по-мощни от нормалните). Обръщам внимание отново, че за нея не е подходяща електронната пусково-регулираща апаратура (т.нар. електронни баласти), която се ползва за лампите Т8 TL-D. За аквариуми се използват по-често лампите Т5 High Output (промишлено изпълнение), които са с мощности 24, 39 и 54 W и съответно с дължини 549, 849 и 1149 мм. Тези лампи са по-скъпи от лампите Т8, пусково-регулиращата апаратура за тях също е с по-високи цени. Друг вариант са лампите Т5 High Efficiency (за офис-осветление), които са по-маломощни от Т5 HO (Т5 High Output). Дължините са същите, но пусково-регулиращата апаратура и за тях е специална, а не като за Т5 HO, нито за Т8 TL-D. Мощностите на тези лампи за съответните дължини са 14, 21 и 28W. За по-големи аквариуми могат да се ползват също така Т5 HO 80W с дължина 1449 mm и T5 HE 35W със същата дължина.

Лампите, които вероятно скоро ще започнат да си пробиват път, са т. нар. компактни луминесцентни. В сайтовете и каталозите на фирмите-производителки можете да ги откриете като PL-L. Това не са нови лампи - фирмите, които произвеждат улично осветление, ги ползват отдавна, включително и у нас. Най-разпространените са 36 и 55 W с дължини 385 и 510 мм. В каталога на Philips например са посочени доста примамливи цветности за тези лампи – 827, 830, 840, 850, 865, но в магазините за съжаление изборът все още е съвсем ограничен. Иначе това са удобни лампи, които се ползват както с електронни, така и с електромагнитни баласти. Отново не може да се ползва електронен баласт за лампа Т8 TL-D. Но 36-ватовата PL-L се пали без проблем с дросел за 36 W и обикновен стартер S10  4-65 W. По магазините могат да се намерят и подходящи фасунги за тези лампи, наистина единственият проблем е изборът на спектър.

Мисля, че това е основната информация за осветлението, с която трябва да се съобразим, когато замисляме да поръчаме аквариум. Както виждате има варианти, но ако направите аквариум с дължина 80 см, ще трябва да се примирите с мисълта, че или ще имате капак, който ще стърчи извън аквариума, или ще приемете по-къси лампи, а следствието ще бъде тъмни участъци в двата края на аквариума.

Напоследък уверено навлиза светодиодното осветление, както за вътрешно или фасадно оформление, така и в нашата област. То има много предимства - ниска консумация, висока надеждност, както и възможността да бъдем по-независими от размерите, за които говорихме до тук. Има и неудобстава наистина - за да постигнем добра и ефективна осветеност трябва да поставим доста на брой светодиоди, а трябва да ги подберем и по цветност, което все още не е лека задача у нас. Такова осветление обаче вече се произвежда от големите фирми, както за т.нар. нощно осветление, така и за основно осветление на аквариум. Основният недостатък за сега е високата цена, но истината е, че цените на светодиодите падат непрекъснато, а качеството и асортиментът се увеличават. Така че този тип осветление със сигурност има бъдеще за нас и вероятно нещата ще се развият по-бързо, отколкото очакваме.

www.astario.eu
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Мирослав

• Активен потребител
  • Публикации: 213
  • Нас. място: Пловдив - Раковски
Отг: Преди да поръчаме аквариум
« Отговор #1 : сряда, 11 май 2011 г., 20:03 ч. »
Ето как ще изглежда аквариума със осветление :

Неактивен zbignew

• Активен потребител
  • Публикации: 54
  • Нас. място: Paris (France)Argenteuil
« Отговор #2 : четвъртък, 12 декември 2013 г., 20:23 ч. »
Бих желал и аз да се включа с едно питане относно Т5, и понеже има страшно много и различни лампи с различни цветове се затруднявам с избора   

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #3 : четвъртък, 12 декември 2013 г., 20:30 ч. »
Забравих да уточня аквариум ,120>40>50 ,растения да Т5 вградено с място за 2 пири, остава само пурите да уточна о порьчам но ме притеснява че в таблиците пише за моят обем 111 вата.Моля за компетентна помощ. Благодаря ви предварително.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #4 : четвъртък, 12 декември 2013 г., 23:12 ч. »
Нещо не разбрах. Къде пише 111 W за твоя обем?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #5 : четвъртък, 12 декември 2013 г., 23:56 ч. »
там кьдето е таблицата за оразмеряване на аквариум

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #6 : петък, 13 декември 2013 г., 00:14 ч. »
??? Къде е тая таблица, нещо линк?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #8 : петък, 13 декември 2013 г., 04:26 ч. »
Търси Т5 ,54 ватови.Добра комбинация ще е Филипс,Осрам,Силвания с номера 865+840,но на теб може и 2х865(ще свети по-бяло) да ти хареса.Или 2х840 -леко ще червенее/жълтее

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #9 : петък, 13 декември 2013 г., 10:19 ч. »
Има една много удачна и проверена комбинация за растителен аквариум - Sylvania Aquastar + 865. Само дето за този обем и за много растения са препоръчителни и рефлектори.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #10 : вторник, 17 декември 2013 г., 01:02 ч. »
Здравеите, не знам дали сбьрках но си взех HQI осветление за 240 литровия аквариум с 2 по 150 вата и 2 по 45вата Т5+2 лампи led за нощна светлина моля да споделите мнение.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #11 : вторник, 17 декември 2013 г., 09:49 ч. »
 :o
Леле! Два металхалогена 150W и две лампи по 45W на 240 литра! В профила ти пише, че живееш във Франция, там сметки за ток не плащате ли???
Двете Т5 по принцип са ти напълно достатъчни, особено ако имат рефлектори. Съветвам те съвсем сериозно да не пържиш аквариума с металхалогените, толкова много светлина не е за начинаещи.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #12 : вторник, 17 декември 2013 г., 13:59 ч. »
И за от това се опасявах но вече я купих(евтино),сега мисля ама само мисля дали не може да сложа 2 по 70 вата метал халоген.А относно другите 2x54 те не работят заедно.Метал халогена работи 3*4 часа а другите 2 допьлват има и още 2 лед.Колкото до тока тук не ми се струва по скьп от бг ама аз сьм го преджидил бюджета.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #13 : вторник, 17 декември 2013 г., 15:16 ч. »
Това за сметката за тока все пак беше шега, макар че сега всеки се стреми към енергийна ефективност. Останалото обаче е напълно сериозно - такъв аквариум няма нужда от толкова силно осветление. За да смениш металхалогените трябва да преработиш лампата - запалването за 150W не става за 70, както и обратното... т.е. не може просто да сложиш по-маломощни горелки. Не разбрах другите последно 45W ли са или 54... помислих, че са някакви нестандартни. :)

* aquarium_Astario.jpg (100.98 kB. 960x529 - видян 490 пъти.)

Това е аквариумът в офиса на "Астарио". Снимката е стара, сега не изглежда така, защото ме дразнеше една грамадна туфа криптокорина и я раздадох. Обемът на съда е 270 л и в него светят 2 лампи по 54W, стартиран е преди малко повече от 5 години. Както се вижда - растенията не страдат от липса на светлина, напротив. Да не забравя да добавя - светят по 7 часа в денонощието...
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #14 : вторник, 17 декември 2013 г., 18:34 ч. »
Благодаря ти за отговора двете пури са по 54 вата само че са сини понеже рампата е ползвана за солениводен аквариум и мен малко не ме кефи.Иначе това е в момента като аквата е стартирана преди няколко дни. Мислих си или да преработя халогена или да сложа още 2x54вата, не знам тези сините пури какво да ги правя.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #15 : сряда, 18 декември 2013 г., 17:01 ч. »
Ето каква била работата... Просто махни сините пури и си вземи две за сладководен аквариум. Ако двете лампи имат и рефлектори, определено няма да ти трябва нищо друго. Имай предвид, че щом лампата е ползвана за соленоводен аквариум, то вероятно и металхалогените са високотемпературни, т.е. подходящи за солена вода. Провери го това, защото ако е така - и те не са подходящи за растенията. Само внимавай - металхалогенната горелка не трябва да се пипа с ръце. Само с ръкавици или салфетка например.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #16 : сряда, 18 декември 2013 г., 17:14 ч. »
Здрасти,рефлектори има фабрично което е добре, сините лампи ще ги махна задьлжително с тях не вьржат изобщо растенията,може да е и от метал халогена ама гният,имаше и малко леща на повьрхноста побеля.

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #17 : сряда, 18 декември 2013 г., 19:40 ч. »
Здрасти Виолета,понеже трабва да смена двете пури на новата ми лампа ,интересува ме комбинацията Tube T5 Aquarium Osram 880HO Skywhite 54 Watts+Osram Biolux 54 Watts 965HQ оказва се че метал халогена не е добре да го пускам гори кораво растениятя и гният затова ще пробвам само с 2 x54 да видя какво ще излезе.Ако имате някакви идеи относно пурите даваите че трябва да порьчвам растенията гният без светлина.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #18 : сряда, 18 декември 2013 г., 23:26 ч. »
Biolux е добра лампа, на другата не знам защо са й сложили етикет Aquarium, тя е стандартна студена лампа. С тези двете на растенията ще им липсва червена компонента, която им е необходима. Търси  вместо Skywhite някаква специализирана аквариумна, примерно Sylvania Aquastar или Philips Aquarelle. Ако не намериш - просто си вземи стандартна топла лампа - 840, 830 или 827. Тази последната е доста жълта и макар че растенията ще се чувстват добре, аквариумът ще жълтее. В комбинация с Biolux 965 най-добре от стандартните ще е 840. Комбинацията Skywhite + Sylvania Aquastar или Philips Aquarelle също е приемлива.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #19 : четвъртък, 19 декември 2013 г., 13:06 ч. »
А какво ще кажете за комбинация Tube T5 Aquarium Sylvania Grolux 54 Watts+Tube T5 Aquarium Osram Biolux 54 Watts 965.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #20 : петък, 20 декември 2013 г., 10:23 ч. »
Grolux е чудесна фитолампа, единственият й проблем е, че е слаба като светлинен поток. Светлинният добив на Osram Biolux също е ограничен до известна степен заради високия индекс на цветопредаване (девятката в шифровия код), т.е. събират се две сравнително слаби лампи. Освен това самият аквариум ще изглежда леко мрачен. Макар че по принцип можеш да почнеш с такава комбинация и да си готов да замениш една от двете - вероятно гролукса - с нещо по-мощно.   
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #21 : събота, 21 декември 2013 г., 23:42 ч. »
Здравеите, тьи като метал халогените се окаваха много силни реших да направя модификация на рампата ми. Махнах халогените и на тяхно място монтирах още 2 x38w и имах 2x54w.Мисля  да започна с стандартни Philips като направя 2 крьга с една топла и една студена пура .Вьпроса ми е , как да ги комбинирам >Philips TL5 HO 54W 827 - 115cm (MASTER)+Philips TL5 HO 54W 840 - 115cm (MASTER) и Philips TL5 HO 90 De Luxe 54W 965 - 115cm (MASTER)+Philips TL5 HO 39W 830 - 85cm (MASTER) или някава друга комбинация.Мисля да ползвам на пьрво време само филипс тьи като за проба цените ми се струват наи удачни,а референците сьм ги взел от този саит http://www.lampesdirect.fr/philips-lamp ... uorescent/

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #22 : неделя, 22 декември 2013 г., 00:29 ч. »
Все едно до тук нищо не сме си говорили. Ще кажа за последен път - нямаш нужда от още лампи, двете 54W са достатъчни.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #23 : неделя, 22 декември 2013 г., 01:18 ч. »
Нямаш нужда от 2 кръга с по една лампа. Моят съвет е да послушаш съвета на Виолета.
Аз когато поръчвах капака си при нея и казах да сложи 6 комплекта фасунги за пури Т8 с 3 баласта за 2 лампи. Посъветва ме да не слагам толкова лампи, но аз нали съм си малко твърда главица не я послушах. От 6 пури в аквариума светят само 3 и резултата отново е на лице.   :drinks:

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : неделя, 22 декември 2013 г., 11:55 ч. »
:) Благодаря, Боби!
Такива съвети съм давала на много хора, макар че, формално погледнато, като човек, който предлага осветление, аз имам интерес да ви съветвам да слагате все повече лампи. Някои ме слушят, други си правят оглушки, изборът си е техен. Имате привилегията да ползвате безплатни професионални съвети - възползвайте се. :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #25 : неделя, 22 декември 2013 г., 14:34 ч. »
Благодарности и от мен ще послушам Виолета и ще започна с 2x54 надявам се.При мен проблема е че 4ета и френските форуми понеже тук живея и като има повече мнения трудно се взема правелно решение докато не прочетеш повечето от ревютата.Така си и взех метал халогена които последствие се оказа нефункционален при мен,но пьк рампата ми харесва много а и я купих почти без пари ;)

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #26 : неделя, 22 декември 2013 г., 17:47 ч. »
Защо да се оказва метал халогенна нефункционален? Слагаш му едно огледало отпред за да не ти дразни очите и вкарваш всичката светлина там където трябва.  :wink1:

Неактивен zbignew

• Активен потребител
« Отговор #27 : неделя, 22 декември 2013 г., 19:25 ч. »
Здрасти Боби  махнах я защто е 2x150 вата метал халоген+2x54 пури,това е рампата.
http://shop.afterbuy.de/HQI-Lampen-Real-Light-Real-light-HQI-Lampe-2x150W--2x54W-T5---Moonlight-125cm/a3407999_u6857_z2df4bad3-519b-4e8a-a02d-1537ffb3f375/

Неактивен paolo6481

• Активен потребител
  • Публикации: 168
« Отговор #28 : понеделник, 23 декември 2013 г., 19:38 ч. »
Това е перфектно висящо осветление.Трябвало е само да подмениш халогенните лампи без да ги елиминираш.Но,станалото-станало.Покажи как е сега!Успех!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #29 : понеделник, 23 декември 2013 г., 19:45 ч. »
Разбира се, че е перфектно... за доста по-голям аквариум, както и за интензивно отглеждане на растения. Впрочем и за това не е чак перфектно. И в никакъв случай не е подходящо за начинаещи.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен StoyanArnaudov

• Активен потребител
  • Публикации: 42
« Отговор #30 : петък, 23 май 2014 г., 22:37 ч. »
Здравей Виолета.Искам да попитам какви пури т5 24в имаш налични и цени ако може.В момента съм със 4 т5 по 24в.на 2 кръга по 2.Едните светят 6 часа другите един.Тези които светят един час са Grolux и Aquastar.Какви пури да сложа за основни които да светят 6 часа.Аквариума е с размери 70/40/45 и изглежда така.Поздрави.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #31 : събота, 24 май 2014 г., 00:19 ч. »
Здравей! Ще ти пиша утре какви пури имаме в наличност, ще ти пратя и цените. "Астарио" има тема в раздел Магазини, ето я - http://www.aquaportal.bg/forum/magazini/%27astario%27-vsichko-za-akvariumnoto-osvetlenie/ , обикновено там отговарям на такива въпроси. :)
Този път отговарям тук, защото задаваш интересен въпрос - за времето на светене на лампите. Точно Гролукса и Аквастара трябва да са ти основните лампи. Те са специализирани за аквариуми, останалите само "допълват картината". И още нещо - за новостартиран аквариум 6 часа светене е ok. За по-нататък обаче е недостатъчно. Растенията имат нуджа от по-дълъг "ден". От друга страна 4 лампи Т5 24W са твърде много за аквариум стотина литра...
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #32 : събота, 24 май 2014 г., 06:18 ч. »
Sylvania AquaStar и GroLux са подходящи за всичко друго, но не и за основно осветление. Със коефициенти на цветопредаване CRI= 6! и 48 са много далеч от идеални за аквариум. Евентуално комбинация 1 Gro-Lux+1 Aquastar+2 х 865, но  в конкретния случай 4 лампи са ужасно много разбира се.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #33 : събота, 24 май 2014 г., 13:22 ч. »
Това е вярно само от гледна точка на човешкото зрение. Моля да не забравяте, че растенията в аквариума нямат нашите очи и възприятия, на тях им трябва съвсем друго. Защо според вас се произвеждат специализираните лампи?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #34 : събота, 24 май 2014 г., 13:39 ч. »
Това е вярно само от гледна точка на човешкото зрение. Моля да не забравяте, че растенията в аквариума нямат нашите очи и възприятия, на тях им трябва съвсем друго. Защо според вас се произвеждат специализираните лампи?

Ами нали всичко това го правим за да им се наслаждаваме със зрението си. А по темата за Grolux/AquaStar би се получил много дълъг спор   :tongue2:

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #35 : събота, 24 май 2014 г., 14:42 ч. »
:)
Затова комбинираме и с други лампи.
Всъщност колегата има възможност да направи една от най-добрите комбинации, понеже така или иначе лампите са му 4.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен StoyanArnaudov

• Активен потребител
  • Публикации: 42
« Отговор #36 : събота, 24 май 2014 г., 17:07 ч. »
Той аквариума е стартиран преди една седмица затова светя толкова време.След време смятам да светя 8 часа със основните и 2 със другите но това ще стане около третия месец.Дотогава ще увеличавам по час на месец.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #37 : събота, 24 май 2014 г., 19:48 ч. »
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Stefanaki

• Активен потребител
  • Публикации: 40
  • Нас. място: Плевен
« Отговор #38 : четвъртък, 24 септември 2015 г., 06:59 ч. »
Какво ви е мнението за Т5 45W? Подучух че този стандарт е спрян от производство.  Заслужава ли си да се инвестира в капак с това осветление? Размерите са 100 x 40 фабричен защото не ми се иска да слагам стъклен под него.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #39 : четвъртък, 24 септември 2015 г., 15:00 ч. »
Ще е трудно да намираш специализирани лампи на нормална цена. Нямам информация дали са спрени от производство, тук-там по магазините за домашни любимци могат да се намерят. Но една лампа струва 35-40 лв. Много по-добре е да се сложат лампи Т5 39W - тях ги има и специализирани, и стандартни. По-къси са с 5 см, но това неудобство е пренебрежимо. А на цената на една 45W може да се вземат три. :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.