Автор Тема: 2 въпроса за обратна осмоза и рифова сол  (Прочетено 15123 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
  • Публикации: 134
  • Нас. място: Русе
2 въпроса за обратна осмоза и рифова сол
« : вторник, 19 октомври 2010 г., 19:42 ч. »
Здравейте. Дойде и моя ред да пиша тук.
Накратко, става дума за 325 литра дисплей и около 150 литра съмп. Аквариума е готов. Стойката също. Осветлението също е в нас (готово висящо тяло с 2 МХ по 150 вата и 2 Т5-тици по 54 вата засега всичко е на 10000 келвина) Скимера засега ще е китайски с опция за смяна малко по напред във времето. 2 уейв мейкъра по 3000 литра са купени, но мисля, че ще са ми малко и до пускането ще взема поне още един. За подкачване съм се спрял на Ехайм 2000+. И идва въпроса, какво ще се гледа вътре... Като за начало, след като преминат различните цикли и аквариума се стабилизира, ще се почне с по-непретенциозни риби и мекотели и с времето ще се работи за населяване с по-притенциозни обитатели, както от към риби така и от към корали.
И сега на въпросите ми. Чудя се каква да е системата за обратна осмоза. Гледах на 3 различни фирми: Аквамедик, Продак и JBL. Помогнете с мнения и отзиви за трите варианта.
Другия въпрос за солта. Спрял съм се на Дупла, но кажете си и вашето мнение. Продак също имат на доло горе добра цена, но кажете какво мислите за нея. Благодаря предварително.

Поздрави Димитър.

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 867
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
Отг: 2 въпроса за обратна осмоза и рифова сол
« Отговор #1 : вторник, 19 октомври 2010 г., 20:31 ч. »
На тази хубава системка, първото нещо, което бих те посъветвал е да си избереш хубав марков скимър  ;). Без него няма смисъл да се говори за обитатели. Тъй като си от Русе, осмозатора в дългосрочен план е крайно необходим (знаеш каква е питейната вода у вас). От трите изброени фирми мисля, че само JBL  дават гаранция иначе, всички са добри - въпрос на избор. Аз ползвам рифовата сол на Аквамедик, много съм доволен, но съм ползувал и на Дупла, която не и отстъпва. Когато започнеш да пълниш с корали, която и сол да ползваш, ще се наложи да добавяш калций, магнезий и микроелементи. Не е скъпо и резултата си заслужава. Виждам, че нещата ги подготвяш добре (осветление, подкачваща помпа) и освен добър скимър ще ти трябват и добри уейвмейкъри. В този аквариум можеш да отглеждаш и дори да размножаваш доста рифови обитатели, разбира се, ако се спреш на мирни и неголеми обитатели.
Успех в начинанието :up:, тук сме за да помагаме  :drinks:
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен hanuman

• Активен потребител
  • Публикации: 237
  • Нас. място: Варна
« Отговор #2 : вторник, 19 октомври 2010 г., 20:56 ч. »
Това е моят съвет:http://cgi.ebay.com/100-G-Aquarium-Reef-RO-DI-5stage-Reverse-Osmosis-Water-/180544571860?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a094b89d4
Със ефтини сменяйми картриджи които се намират и тук. И имаш бонус дейонизатор на мисля доста сносна цена. И ще пристинге за около седмица.
Ако днес купувах осмоза би била точно такава.  На моято и смених предфилтрите с такива буркани вече и ми излезе 2 пъти колкото тази *DRINK*

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
« Отговор #3 : вторник, 19 октомври 2010 г., 21:04 ч. »
Благодаря Марио (дано да не е проблем, че ползвам малко име). За Скимер просто в момента имам един китайски (WEIPRO 2012) и мислех да започна с него макар, че нещата клонят към забавяне на проекта, но да се набави оптималното от към техника. Какво препоръчваш от към скимер за тази система? На мен ми допада Аквамедик Turboflotor Multi SL, но е малко по скъпичък и.... Аз съм на принципа, че хубавото си има цено, но...   
За водата съм съгласен... Под всякаква критика е особенно в моя квартал (редовно има пясък а за други неща не ми се мисли) Бях се спрял на JBL 120 но Аквамедика е малко по евтин и щом казваш, че разликата е главно в гаранцията.... иска ми се да я купя веднъж а не след първото пълнене на аквариума да трябва да и преправям нещо, а до сега за другите аквариуми, съм карал на чешмяна само с един филтър, който брат ми беше донесал от Холандия преди години за да избегна поне боклуците. Несъм имал работа с такива системи за обратна осмоза и затова питам.

hunuman Благодаря много... цената наистина ме устройва. Благодаря :)

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 867
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #4 : вторник, 19 октомври 2010 г., 21:48 ч. »
Даам , аз съм с един такъв турбофлотор на Аквамедик. Отличник е, но има и други не по лоши за подобни пари, но за сега не присъстват на нашия пазар.
Иначе проблема на водата не е в песъчинките , ами в невидимите примеси, които впоследствие ще се натрупат в аквариума.
А резултата е цианобактерии, бради (кеф ти зелени, кеф ти червени), както и вода, пясък и камъни в жълто... :tease1:.
Осмозатора отделя тези "екстри" преди да си доливаш системата. :ok:

Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
« Отговор #5 : вторник, 19 октомври 2010 г., 21:53 ч. »
Да знам, че истинския ми враг не се вижда и знам, че спасението ми е осмозатора, но се чудех точно кой да бъде. Този от линка на колегата hаnuman изглежда добра оферта.  Можеш ли да дадеш някой линк на въпросните скимери, които ти допадат, но ги няма при нас? Предполагам, че тази информация би била от полза и на други колеги. :) И аз съм гледал по чужди саитове прилични скимери, но... Аквамедика също е с доста положителни отзиви а и си го има тук и затова на него се бях спрял :)

Неактивен Canary

• Активен потребител
  • Публикации: 170
  • Нас. място: Norwich, UK
  • On the Ball, City
« Отговор #6 : вторник, 19 октомври 2010 г., 23:35 ч. »
Да знам, че истинския ми враг не се вижда и знам, че спасението ми е осмозатора, но се чудех точно кой да бъде. Този от линка на колегата hаnuman изглежда добра оферта.  Можеш ли да дадеш някой линк на въпросните скимери, които ти допадат, но ги няма при нас? Предполагам, че тази информация би била от полза и на други колеги. :) И аз съм гледал по чужди саитове прилични скимери, но... Аквамедика също е с доста положителни отзиви а и си го има тук и затова на него се бях спрял :)

Прочети моята тема. Там има доста инфо за техниката, която използвам.
Успех с аквариума!!
Kick it off, throw it in, have a little scrimmage,
Keep it low, a splendid rush, bravo, win or die;
On the ball, City, never mind the danger,
Steady on, now’s your chance,
Hurrah! We’ve scored a goal, City! City! City!

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
« Отговор #7 : вторник, 19 октомври 2010 г., 23:42 ч. »
Прочети моята тема. Там има доста инфо за техниката, която използвам.
Успех с аквариума!!

Следя я с голям интерес. Видях какво си си купил и повярвай ми и на мен ми се иска да сложа един VorTech но малко скъпичък ми идва поне засега. Техниката ти е страхотна, но.... Незнам колко си дал за тези неща и знам, че си струват всеки цент, но.... Благодаря колега и успех и на теб ;)

Неактивен Canary

• Активен потребител
  • On the Ball, City
« Отговор #8 : вторник, 19 октомври 2010 г., 23:49 ч. »
Следя я с голям интерес. Видях какво си си купил и повярвай ми и на мен ми се иска да сложа един VorTech но малко скъпичък ми идва поне засега. Техниката ти е страхотна, но.... Незнам колко си дал за тези неща и знам, че си струват всеки цент, но.... Благодаря колега и успех и на теб ;)

Аз имах предвид скимъра, той не е особено скъп. Марио е прав, трябва ти добър скимър, уейв мейкърите не са толкова важни, че да са на всяка цена Вортек. Възвратната помпа, която си избрал е отлична. Аз имам същата, следващия модел и съм много доволен.

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
« Отговор #9 : сряда, 20 октомври 2010 г., 00:01 ч. »
Да гледах ги, че са от порядъка на 220/250 долара в ибей. Гледам, че NAC 7 го дават до 150 галона, което е без малко 600 литра или иначе казано идеален за моята система. Остава да споделиш лични впечатления от него. Едва ли ще имаш отрицателно мнение за него но... :)

Неактивен hanuman

• Активен потребител
« Отговор #10 : сряда, 20 октомври 2010 г., 01:53 ч. »
Колега Nac7 струва 170$, а на теб ти трябва NAC6А който струва 130$ и аз мисля да си поръчам в следващите 2-3 седмици, че аквариума ми вече е готов и мисля вече да го пълня. Та ако решиш за скимер пиши да поръчаме заедно, че поне малко от шипинг да спестим.  :drinks:

Неактивен Canary

• Активен потребител
  • On the Ball, City
« Отговор #11 : сряда, 20 октомври 2010 г., 13:39 ч. »
Искам да питам всички колеги, които ползват осмозна вода до колко TDS допускат?
Аз след около 600 литра вече TDS ми е към 4-5 и се чудя дали да не сменя смолата в DI юнита.
Споделете до колко TDS оставате преди да смените смола, филтри и пр...
Поздрави!

Неактивен hanuman

• Активен потребител
« Отговор #12 : сряда, 20 октомври 2010 г., 14:04 ч. »
Колега и да змениш смолата няма да помогне. Щом отчита ТДС метъра по вероятно някой от предфилтрите или мамбраната.

Неактивен Canary

• Активен потребител
  • On the Ball, City
« Отговор #13 : сряда, 20 октомври 2010 г., 14:12 ч. »
Колега и да змениш смолата няма да помогне. Щом отчита ТДС метъра по вероятно някой от предфилтрите или мамбраната.

Тук изобщо не съм съгласен. Мембраната е американска и е прозвела към 600 литра осмозна вода, при това без да спира. Тоест, едва ли се е прецакала за една седмица нон-стоп работа. Филтрите ги дават до 3500 литра, или 6 месеца живот. Още в описаниято като я купих, се казва, че почне ли да се вдига TDS, се сменя смолата първо. Аз все пак не питам, защо TDS ми е 5, а до колко единици оставяте преди да смените каквото и да било.

Неактивен NikolaV

• Активен потребител
  • Публикации: 199
  • Нас. място: София
« Отговор #14 : сряда, 20 октомври 2010 г., 15:44 ч. »
Моят скромен опит. TDS-ът никога не ми е бил под 2-3, но аз нямам смола. Седиментния филтър го смених (запуши се и дебитът падна драстично, без промяна на TDS-а) след около по груба преценка около 500-600 л. произведена осмозна вода. Мисля, че е нормално - имаме 600 л. осмозна вода и 2400 л. мръсна (1:4), което прави грубо 3000 л., колкото дават живота на седиментния. Тук направих може би една грешка - не смених активния въглен и наскоро ми отиде мембраната. не знам дали е от това - само предполагам.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.