Автор Тема: Старт на цихлидарник  (Прочетено 17698 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
Отг: Старт на цихлидарник
« Отговор #15 : вторник, 09 август 2011 г., 12:54 ч. »
Здравейте !

Стигнах до поръчката на шкафа и аквариума  :) .  120/50/50, с 10 мм. дебелина и надлъжни разпънки. Кажете ми има ли смисъл да слагам 12 мм.  дънно стъкло ?

Не,няма смисъл.
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
  • Публикации: 46
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #16 : вторник, 09 август 2011 г., 15:45 ч. »
doncamillo, благодаря - ще спестя към 30 - 40 лв.  :)

Този EHEIM Professionel 3е 2074 ... бил някъде към 1000 лева  :o
Божо, този 2228 на каква цена е ? Всъщност то си има в сайта координати на вносителите ... ще питам и там.
Сега се сещам да попитам още нещо - камъните и грунда които набавих са от много чист район /приток от горното течение на р. Арда/, като поне 2-3 месеца са били извън водата. Необходимо ли е да ги изварявам или само да измия камъните с четка, а пясъка да го промия ?

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
  • Нас. място: София
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #17 : вторник, 09 август 2011 г., 16:42 ч. »
Само почисти добре камъните с четка. Аз лично ползвам водоструйка на ОМВ за 1 левче. Другия вариант е както ти казваш с четка. Пясъка само го промии добре.

Неактивен tooo

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
  • Нас. място: Sofia
« Отговор #18 : събота, 10 септември 2011 г., 22:17 ч. »
в пловдив има кариера за кварцов пясък препоръчвам ти го  :)

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #19 : неделя, 11 септември 2011 г., 21:02 ч. »
Напредвам ...., бавно  :).
Ето малко кадри от развитието на проекта. Дано да съм се научил да качвам снимки ...

Много мислих за филтрацията и накрая по примера на колега от Пловдив /от Цихлид форума го познавате/ стигнах до ето това. Идеята е да няма нищо видимо от оборудването в аквариума чрез т.нар. вграден филтър. Даже и термометъра ще е със сонда и лепнат отвън на шкафа. Няма и притеснение от протичане на външен филтър.
ОБАЧЕ, днес при пълненето и пускането на помпата - 2000 л./час, се получи проблем. Водата в отделението на помпата се изпомпва много по-бързо, отколкото влиза по естествен начин и преминава през гъбите и керамиката. А там е и нагревателя ... Дори и при махнати гъби - пак същото. А какво ли ще стане като започнат да се замърсяват гъбите ... Така, утре ще пробваме с нова помпа 1200 л./час и вероятно ситнопорестата гъба ще е аут, заместена от керамика.

Неактивен c-e-k-o

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
« Отговор #20 : неделя, 11 септември 2011 г., 21:40 ч. »
Според мен!ако намалиш отвора на входа ще има по голям ефект,тоест ще се получи по голям вакум. Така мисля,извинявай че ти давам съвет за теб може да е тъп.

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #21 : неделя, 11 септември 2011 г., 21:45 ч. »
в пловдив има кариера за кварцов пясък препоръчвам ти го  :)

Не знам къде в Пловдив има такава кариера ... Взех си кварцов пясък от ИЦ Тракия /намира се в Домостроителния комбинат/ - те са дистрибутори на кариерата в Кривина.  Търсех фракция 1,3 - 1,8, но нямаше и си взех 2,4 - 3,3. Малко е едричка, но я смесих с речния пясък, който имах и мисля, че стана по-тъмен, но шарен грунд и на мен поне ми харесва.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #22 : понеделник, 12 септември 2011 г., 07:40 ч. »
Основният недостатък на съмпа, разположен вътре в аквариума, е, че ти изяжда от мястото. Иначе по метода на пробите и грешките ще докараш дебита, сигурен съм. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #23 : понеделник, 12 септември 2011 г., 09:47 ч. »
Основният недостатък на съмпа, разположен вътре в аквариума, е, че ти изяжда от мястото. Иначе по метода на пробите и грешките ще докараш дебита, сигурен съм. :)

Да, така е Боби - отнема от обема, но в моя случай не паднах под 300-те литра  :), т.е. чистият брутен обем е толкова, а съмпа отделно е около 25 литра. Надявам се по-големият филтриращ обем /и повърхност/ да компенсира намаления дебит.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : понеделник, 12 септември 2011 г., 09:55 ч. »
Да, така е Боби - отнема от обема, но в моя случай не паднах под 300-те литра  :), т.е. чистият брутен обем е толкова, а съмпа отделно е около 25 литра. Надявам се по-големият филтриращ обем /и повърхност/ да компенсира намаления дебит.

При всички случаи ще ти трябва поне един мощен вътрешен филтър - както за механична филтрация, така и за да осигури достатъчно движение на водата.

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #25 : понеделник, 12 септември 2011 г., 23:08 ч. »
Не съм пробвал варианта с съмп, скъперник съм откъм обем, но според мен ще е добре. Вариант, остави само един среден по размер дунапрен ( втория според мен) и напълни всичко останало с керамика. Ако това кафявото е лава я разкарай, отличен пълнеж, но не за цихлиди. Аз бих го напълнил така: от към главата: биоболи за морски аквариум клетка 1; В  2, 3, 4 клетка - керамика, в последната кледка дунапрен.
Боби е прав. Тази глава , ако ти е мощна за съмпа я бутни в аквариума да върти водата. Според мен , след една седмица, като се затлачи дунапрена ще си е ок за съмпа.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #26 : вторник, 13 септември 2011 г., 07:24 ч. »
Божо, проблемът всъщност е с дебита на изхода според мен, а не с този на входа. Като се затлачи дунапренът, ще стане още по-зле и помпата ще остане на сухо. :)

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #27 : вторник, 13 септември 2011 г., 08:01 ч. »
Божо, ти вчера да ни се ме наблюдавал от някъде  :) ?
Вчера махнах лавата изцяло, махнах и ситната гъба /черната/. От гъбите останаха влакнестата /т.нар. холандска трева/ и едропорестата. Всичките други 3 отделения днес ще допълня с керамика, а ако намеря и биоболи - ще сложа една мрежичка и от тях.  :up:
Помпата е сменена - махнах китайската 2000 л./ч. и от вчера върти една перфектна Eheim Compact 1000, която държи перфектно ниво, надявам се че едва ли ще падне като добавя керамиката.
С регулируем дебит е, така че винаги мога да го намаля малко.
Водата вече е кристална  :).

Неактивен Krasi_N

• Активен потребител
« Отговор #28 : вторник, 20 септември 2011 г., 20:45 ч. »
Здравейте !
Малко ъпгрейд при мен от днес.
Водата цикли от 9 дни вече ... С грунд, вода и керамика от действащ аквариум, се надявам до началото на октомври да съм готов.
Нямам още риби, но вече светя  :).

С безрезервната помощ на Петьо (peter_m от Цихлид форума) днес монтирахме осветлението - 4 бр. водоустойчиви LED ленти по 1 м. - 60 диода на лента:
2 студено бели, 1 топло бяла и 1 синя.
Специални благодарности към Петьо !  :up: И брат ми не би ми помогнал така, както той /макар, че имам сестра де/ !
И взе, че светна наистина - просто приказка !
Има още малко за доизкусуряване ... Трябва да сложа една лентичка като четчица - за да прилепне плътно отвора на капака и да няма просвет.

В момента изглеждаме така:

И сина ми, и той застана за едно фото с цел ориентир за големината на аквариума  :D. Тук обаче не знам ... аквариума ли ми се вижда малък или сина ми е пораснал доста ...  :hmm:

Има и една марулка засега ..., цихлидките ще са малки отначало, та дано оцелее. Ще се добавят и още камъни ..., тези са мъничко.
Ами това е засега. Трудничко е като съм начинаещ, но пък като имам бръмбари в главата и малко упорство, надявам се да се получи.

Неактивен Rockad

• Активен потребител
  • Публикации: 310
  • Нас. място: Aheloy
« Отговор #29 : вторник, 20 септември 2011 г., 21:10 ч. »
Е ти си готов да летиш вече  :) Браво!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.