Автор Тема: Аквариум-дебелина на стъклата  (Прочетено 20363 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 6
Аквариум-дебелина на стъклата
« : сряда, 22 април 2009 г., 11:18 ч. »
Здравейте колеги ! Преди доста време се занимавах много с акваристика и по точно за разъждане на риби , но за дълго бях зарязъл тази страст . По времето когато усилено се занимавах залепих доста аквариуми и всичките сполучливо но най-големите от тях бяха 100 литрови защото по големи просто не ми бяха нужни , сега след като се преместих в ново жилище и имам идеално местенце да си спретна едно аквариумче пак ме хвана старата болест  :) . Конкретния ми въпрос е за аквариум малко повече от 400 литра с размери 115/70/50 каква дебелина стъкла да използвам и каква марка силикон и ако е по специален от къде мога да си го поръчам . Предварително ви благодаря !

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
  • Публикации: 239
  • Нас. място: Добрич
Отг: Аквариум-дебелина на стъклата
« Отговор #1 : сряда, 22 април 2009 г., 11:51 ч. »
10 mm, има специални силикони за лепене на аквариуми. Лепили сме  с  Мастар Аква Сил  350 литров никакви пролеми няма, "Bison" също имат за аквариууми. Ако имаш възможност си вземи DOW CORNING® 881
Добрич/Хиподрума.

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : сряда, 22 април 2009 г., 13:59 ч. »
Благодаря за изсказаното мнение  , тук виждам че има капацитети в тази област също и любители които са се справили отлично с залепването на аквариуми ще се радвам и те да изкажат мнение , разбира се ако имат желание все пак това за някои е прехрана и може да не желаят за което не мога да  им се сърдя .

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #3 : сряда, 22 април 2009 г., 14:21 ч. »
Добре дошъл във форума, а и отново в хобито!
Има доста изписано тук за лепене на аквариуми, има споделен добър и ... хм... задоволителен опит.  :)
Понеже тези, на които това им е работата, са заети хора и пишат сравнително по-рядко, а си имат и собствено пространство в мрежата, бих ти препоръчала да прочетеш ето това: http://www.aquaportal.bg/forum/index.php/topic,245.0.html
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #4 : сряда, 22 април 2009 г., 14:29 ч. »
Да. 10 мм дебелина на стъклото ще ти е достатъчна при тази дължина и височина, ако ще е 50 см висок. Не съм наясно в детайли със състава на различните марки силикони, предназначени за залепване на аквариуми, но смея да твърдя, че всички ще ти свършат работа, стига да са специализирани. Аз съм ползвал, както Master Sill Aqua (ако не се лъжа беше на някаква белгийска фирма), така и Macrosil за аквариуми на Хенкел (този май не се произвежда вече под това название).
Но, както казва Пецата, с по-дебело стъкло освен, че ще си по-сигурен в здравината, ще работиш по-лесно при залепването. Моят съвет е да провериш и да съпоставиш цените на 10 мм и 12 мм стъкло за една и съща площ, като добавиш и сумата за фасетирането на ръбовете и шлайфането на челата - тогава при минимална разлика избираш по-дебелото. Относно лепенето, има достатъчно разкази с картинки във форума.
Успех!
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #5 : сряда, 22 април 2009 г., 15:14 ч. »
Благодаря за съветите ! Аз изчетох доста внимателно твоята тема Кратун по ясно не може да се обясни и покаже за което те поздравявам имаше неща които незнаех и ще ми бъдат от полза при лепенето иначе височината ми ще е 70 см а широчината  50 см и за това ме притеснява дали ще издържи стъклото на тази площ

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #6 : сряда, 22 април 2009 г., 15:25 ч. »
Най-вероятно ще е напълно достатъчно, ако го направиш от 10 мм, но не забравяй да сравниш цените. Ако имаш разлика от 30-50 лева за стъклата и обработките - препоръчвам ти да не ги спестяваш и да си вземеш 12 мм. Все пак това е аквариум. Прави се един път и се грижиш за него много години.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен Цецо

• Активен потребител
  • Публикации: 150
  • Нас. място: София,Мусагеница
« Отговор #7 : сряда, 22 април 2009 г., 16:09 ч. »
Може би е малко извън темата, ама пак си помисли за височината.70см е много.При мен е така.
Особено ако гледаш растения хем ще ти е трудна подрьжката, хем те няма да стигат до горе.Не че на мен не ми казваха/например Стас/, но пуста алчност за литри.........

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #8 : сряда, 22 април 2009 г., 16:32 ч. »
За да допълня Цецо - и аз обичам повечето литри, но когато са разположени панорамно. И друг път съм го казвал, но не помня вече къде. Рибите (в изкуствени водоеми) се отглеждат на площ и не толкова на обем (има колеги, които ще потвърдят, че нормата за поликултурно зарибяване се изчислява на дка, а не на обем). Имайте предвид, че основните жизнени дейности се правят на едно ниво на водата. Хранене на повърхността, в средния слой или на дъното (от всички риби по едно и също време), размножаване - на най-плиткото, спокойно и тихо място (мръстене в храсталаците). Осветяването на акваримните растения е свързано повече с височината на водния стълб, отколкото с обема на аквариума. Обемът е важен от гледна точка на замърсяването и филтрацията. Наистина нещата са относителни, но ако имам възможност да избирам между висок, широк и къс аквариум, и аквариум дълъг, широк и плитък - избирам втория, макар и с по-малко литри, но повече площ.

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #9 : четвъртък, 23 април 2009 г., 09:14 ч. »
Напълно ви разбирам колеги но при мен мястото просто не позволя за дължина и за това си помислих да отпусна малко височина но все още не е късно да корегирам проекта защото не съм дал стъклата за нарязване по принцип първо мислех да е 60 см но явно грандоманията ми се обади и тези сантиметри ми се сториха малко и отпуснах още 10 на височина и 5 на ширина

Неактивен Lan

• Активен потребител
« Отговор #10 : четвъртък, 23 април 2009 г., 11:47 ч. »
Защо се разколеба? Твърди правила няма и определящи все пак са личните предпочитания. Има смисъл да коригираш размерите, ако прецениш, че ще ти е трудно да обслужваш по-дълбокия аквариум или ще е проблем осигуряването на достатъчно осветление, или пък нещо друго... но не и защото този казал, онзи рекъл.
Моля да ме извините за намесата, но аз съм любител на дълбоките води (много ме кефи аквариумът на Стас например) и не се сдържах...
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #11 : четвъртък, 23 април 2009 г., 12:18 ч. »
Оооо, разбира се, че всичко ще стане така, както собственикът прецени! В никакъв случай не казвам, че е станала грешка. Само споделям лични предпочитания и дано не съм разубедил никого!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #12 : четвъртък, 23 април 2009 г., 15:20 ч. »
Любител на дълбоките аквариуми казваш... Я да питам аз - колко пъти си чистил аквариум и дали имаш идея как се чисти 70 см дълбок?  :crazy: Стас го чисти, покатерен на столче, а неговият е дълбок 65 см. Та... и аз обичам да гледам дълбоки аквариуми. 
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #13 : четвъртък, 23 април 2009 г., 15:50 ч. »
По принцип не съм се разубедил за нищо просто изчитам мненията ви за които сам ви благодарен и ще се опитам да направя най добрия вариянт а колкото до това че трудно се чистят дълбоките аквариуми съм напълно съгласен но мисля че в моя случай няма да е толкова трудно при условие че аквариума ще е 50-55см широк но все пак още ще помисля над височината му

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 127
  • Нас. място: Сoфия
    • discusite.com
« Отговор #14 : понеделник, 27 юли 2009 г., 23:39 ч. »
Знам, че съм крайно неактуален, но при 70см височина, твърдо стъклото трябва да е 12мм

Неактивен theater

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: Sofia, Bulgaria
  • http://
« Отговор #15 : вторник, 28 юли 2009 г., 06:06 ч. »
Аз съм на мнението на discusite.
Само да припомня на колегите, че височината на водния стълб определя налягането на водата върху стъклата (е... и атмосферното налягане предполагам  :crazy: ). От тук при много висок аквариум, напрежението върху стъклата и силикона е по-голямо. При по-голяма дължина и липса на разпънки, предното и задното стъкло ще са видимо издути.
Нямам опит с лепене на аквариуми и може би при подходящо количество разпънки, 10мм стъкло ще е достатъчно, но тук по-скоро трябва да се изкажат хора, които са правили достатъчно такива.

П.С. Поставям по-скоро теоритична постановка. Аз лично никога не бих се хванал да лепя голям аквариум.  :surrendered:

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
  • Нас. място: София
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #16 : вторник, 28 юли 2009 г., 10:00 ч. »
Да дам мнение и аз :)

Аквариума ми е 280л 100/44/66, като височината е 66 см. Не е най удобния вариант за преподреждане и сифониране. Стигам без стълба, но определено с малка помощна стълба с едно стъпало ще е по удобно.

Може би решението трябва да бъде повлияно и от рибочетата, които ще обитават аквариума.

Неактивен en4ev_v4

• Активен потребител
  • Публикации: 23
« Отговор #17 : вторник, 28 юли 2009 г., 13:32 ч. »
Айде и аз да се намеся. Спокойно си го направи от 10 мм стъкло. Правил съм много по големи , аквариуми от твоите размери, единият си функционира в момента при един мой приятел  Размерите му са 216см дължина, 70 височине и 50 см ширина. Пускаш му горе две разпънки , по средата му лепваш една ивица и си готов АКо имаш пари в излишък, наистина можеш да си поръчаш 12 мм.  Мисля че разликата в цената на 10мм и на  12 мм е доста солидна.                    Трябва да ти кажа че аз постоянно работя с 10 мм стъкло и  не можеш да си представиш колко е здраво.

Неактивен defekt

• Активен потребител
  • Публикации: 36
  • Нас. място: СОФИЯ
« Отговор #18 : вторник, 28 юли 2009 г., 13:41 ч. »
А какво ще кажете за 2400/600/700мм
700л.         
Labidochromis caeruleus      
Melanochromis auratus
Pseudotropheus sp. "Elongatus Mpanga"   
Pseudotropheus sp. "Red Top" (Ndumbi)
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus flavus
250l
Metriaclima zebra chilumba katale
Labidochromis kakusa

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
    • discusite.com
« Отговор #19 : вторник, 28 юли 2009 г., 15:10 ч. »
Айде и аз да се намеся. Спокойно си го направи от 10 мм стъкло. Правил съм много по големи , аквариуми от твоите размери, единият си функционира в момента при един мой приятел  Размерите му са 216см дължина, 70 височине и 50 см ширина. Пускаш му горе две разпънки , по средата му лепваш една ивица и си готов АКо имаш пари в излишък, наистина можеш да си поръчаш 12 мм.  Мисля че разликата в цената на 10мм и на  12 мм е доста солидна.                    Трябва да ти кажа че аз постоянно работя с 10 мм стъкло и  не можеш да си представиш колко е здраво.

Разликата в цената между 10 и 12 мм не е голяма. Скача повечко за 15мм. Освен това всеки функциониращ аквариум до 5 години не се брои. Проблемите започват после, дори около 7 - 8. А годините си минават

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #20 : вторник, 28 юли 2009 г., 22:37 ч. »
Кажи им как се отлепва челно стъкло на аквариум! ;)

Аз имам един много стар аквариум, 400 литра. Орлин го е виждал. Мисля, че е от 10 мм, но има тройно подсигурени разпънки... много сериозно укрепване. Става, но не бих казал, че седи красиво горната част на аквариума.

Неактивен joro92

• Регистриран потребител
  • Публикации: 4
« Отговор #21 : събота, 03 октомври 2009 г., 10:27 ч. »
30x20x20 cm   
3 mm   
12 l

40x25x24 cm   
3 mm   
25 l

50x30x30 cm   
4 mm   
45 l

60x30x30 cm   
5 mm   
54 l

60x30x35 cm   
6 mm   
63 l

80x35x40 cm   
6 mm   
112 l

80x40x50 cm   
8 mm   
160 l

100x40x40 cm   
6 mm   
160 l

100x40x50 cm   
8 mm   
200 l

100x50x60 cm   
10 mm   
300 l

100x50x50 cm   
8 mm   
250 l

120x40x50 cm   
8 mm   
240 l

120x50x50 cm   
8 mm   
300 l

120x50x60 cm   
10 mm   
360 l

120x60x50 cm   
10 mm   
360 l

135x55x55 cm   
10 mm   
405 l

150x50x50 cm   
10 mm   
375 l

150x50x60 cm   
10 mm   
450 l

150x60x60 cm   
10 mm   
540 l

160x50x50 cm   
10 mm   
400 l

180x50x50 cm   
10 mm   
450 l

180x60x60 cm   
12 mm   
648 l

200x50x50 cm   
10 mm   
500 l

200x60x60 cm   
12 mm   
720 l

250x70x60 cm   
12 mm   
1050

батковци и какички, май този списък ще ви помогне (не се притеснявайте не съм го писал аз)
намерих го в @#$%#@$. com

ееее вражески сайт.... както и да е надявам се да ви помогна

МодЕдит malomir: Подобни инсинуации са недопустими и никому необходими. Жоро Добре дошъл във форума но едновременно с това те предупреждавам, повече да не използваш  подобни мнения за които и хабер нямаш.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 644
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #22 : събота, 03 октомври 2009 г., 11:09 ч. »
Ще оставя горния пост още малко за да съм сигурен, че си прочетеш забележката
.

Неактивен guergo

• Активен потребител
  • Публикации: 73
« Отговор #23 : понеделник, 05 октомври 2009 г., 23:00 ч. »
Според моите изчисления, дебелината на стъклата зависи главно от височината на аквариума.
На теория се получават следните резултати:
Височина на аквариума H - изчислена дебелина на стъклата d  - стандартна дебелина на стъклата S:
400 mm                          - 7 mm                                           - 8 (6) mm;
450 mm                          - 8 mm                                           - 8 mm;
500 mm                          - 9 mm                                           - 10 (8) mm;
550 mm                          - 11 mm                                         - 12  (10)mm;
600 mm                          - 12 mm                                         - 12 mm;
650 mm                          - 13 mm                                         - 15 (12) mm;
700 mm                          - 14 mm                                         - 15 mm;
750 mm                          - 15 mm                                         - 15 mm;

Както е казал Кратун, дебелите стъкла освен механична якост имат и по голяма контактна площ върху която ще действа лепилото.
Стъклото се произвежда в стандартни дебелини от 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 19 и 22 мм.
Друго предимство при работата с дебелини 10 mm и 15 mm е че стъклата на аквариумите се получават кръгли числа.
Ако изберете числата от скобите, аквариумът ви е препоръчително да е добре оребрен, както за здравина, така и за увеличаване на контактната площ на лепилото.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #24 : вторник, 06 октомври 2009 г., 07:29 ч. »
Според моите изчисления, дебелината на стъклата зависи главно от височината на аквариума.

Даже не точно от височината на аквариума, а от височината на водния стълб, но това са подробности в случаите на съдове, предназначени да се пълнат почти до горе.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
    • discusite.com
« Отговор #25 : вторник, 06 октомври 2009 г., 08:41 ч. »
По-голямата контактна повърхност при по дебелите стъкла е факт. По-важно е обаче да се има предвид. че силикона има отлична якост на опън и крайно незадоволителна на срязване. Точно поради това оребряването е от решаващо значение.

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
« Отговор #26 : вторник, 06 октомври 2009 г., 08:59 ч. »
Теорията е хубаво нещо, но трябва и практика. Последните примери за дебелина на стъклата са ненужно завишени. Разпънките не се слагат заради разликите на опън и срязване, а за да се намали излишното удебеление на стъклата най-вече, както и за общо заздравяване на конструцията(чрез удвояване на шевът).Напреженията са комбинирани, няма чист опън или чисто срязване. Точно за избягване на почти чисто "срязване" по голямите обеми се правят с вписано дъно, естествено се предотвратява и претоварването на ръба на дъното по този начин на слепване.

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #27 : вторник, 06 октомври 2009 г., 10:35 ч. »

...Друго предимство при работата с дебелини 10 mm и 15 mm е че стъклата на аквариумите се получават кръгли числа.

Не се получават кръгли числа,къде забравяш силикона?
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #28 : вторник, 06 октомври 2009 г., 10:48 ч. »
Не се получават кръгли числа,къде забравяш силикона?

Това е на теория ;)

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #29 : вторник, 06 октомври 2009 г., 12:22 ч. »
И аз мисля, че са завишени дебелините на стъклата.
Поне с 20% повече са от това, което прави Митко, а той се справя чудесно, както всички знаят.
Бих му се доверил изцяло като става дума за лепене на аквариум.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #30 : вторник, 06 октомври 2009 г., 14:12 ч. »
Коефициент на сигурност 4. Естествено, могат да се използват и по - тънки, всеки сам си решава.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #31 : вторник, 06 октомври 2009 г., 14:48 ч. »
Коефициент на сигурност 4. Естествено, могат да се използват и по - тънки, всеки сам си решава.

Най често се използва 3,8 като коефициент за сигурност. За това моля спри се с теорията. Увеличаването на коефициента ,респективно дебелината на стъклото е ненужно за нашите цели. Като искаш можеш и 20 литров съд да го направиш от 15 мм, но има ли нужда?

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #32 : вторник, 06 октомври 2009 г., 15:06 ч. »
Най често се използва 3,8 като коефициент за сигурност. За това моля спри се с теорията. Увеличаването на коефициента ,респективно дебелината на стъклото е ненужно за нашите цели. Като искаш можеш и 20 литров съд да го направиш от 15 мм, но има ли нужда?

Абе да не съм в грешка?
Аз го знам 3,737 коефициента...
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #33 : вторник, 06 октомври 2009 г., 15:09 ч. »
Абе да не съм в грешка?

:eyes: вярно ли бре, в голяма заблуда съм изпаднал.

п.с.Понеже ми е трудна математиката та гледам по кръгли числа да използвам
 :drinks:

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #34 : вторник, 06 октомври 2009 г., 15:18 ч. »
Абе да не съм в грешка?

Док в грешка си  и ти и Дискус: коефициента варира в зависимост от цвета на стъклата . Ако е зелено 3.8, ако е синьо е 3.7999. Ще направите беля, ей.

Ето топлата вода от преди:

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
.............................

:drinks:

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 644
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #35 : вторник, 06 октомври 2009 г., 22:38 ч. »
Малко повече толерантност и малко по-малко спам може ли?

Благодаря!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #36 : вторник, 06 октомври 2009 г., 23:44 ч. »
Да ви кажа... днес не ми остана време да се намеся тук, а ми се искаше. Не знам защо е нужно да се оставяте на инерцията... трябва все пак да има малко чувство за мярка. Пиша без лоши чувства... знаете.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #37 : сряда, 07 октомври 2009 г., 09:32 ч. »
Извинявам се за спама. Сигурен съм, че никой от колегите не го е казал с лошо. Просто така става по интересно за четене. Различни мнения поднесени по различен начин. Закачка и полезна информация.
Извинете ме още веднъж.

Неактивен guergo

• Активен потребител
« Отговор #38 : сряда, 07 октомври 2009 г., 13:11 ч. »
Сега мога да използвам темата и да попитам:
На този сайт http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium , страничните стъкла са върху дъното, а панорамните стъкла са отстрани на дъното. При този вариант на коснтрукцията предимство е работата с еднакви и цели размери, А също и панорамните стъкла са по красиви, защото излишния силикон излиза от страни. Недостатък на тази конструкция е, че силикона на страничите стъкла ще е подложен на срязване.
Но до колкото съм останал с впечатление, дискус съветва и четирите стъкла да са разположени около дъното.  Това би било по - добре за силикона.
Та въпроса ми към знаещите, можещите и имащи повече опит е, кой вариант препоръчват и какво е тяхното мение относно страничните стъкла. Бидейки отстрани на дъното, те поемат от стъклото на дъното натоварването което идва от теглото на аквариума. По този начин стъклото на дъното е разтоварено допълнително освен че е по добре за силикона.
За неможещите да си го представят, могат да се замислят защо в стъкларските цехове носят стъклата винаги изправени вертикално, а не ги носят хоризонтално. Защото стъклото по направление на многото материал, може да носи много голямо натоварване, а ако натоварването е перпендикулярно на дебелината на стъклото, то е много крехко. Стъклото може да носи доста на опън и натиск, но не издържа на огъване, а и по малкото материал в дадено направление си казва своето.

Та, четирите стъкла около дъното, или само челните (панорамните) стъкла?

Моето мнение е, че е по - добре и четирите около дъното.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #39 : сряда, 07 октомври 2009 г., 13:35 ч. »
Ако стъклата са фасетирани, няма да се притесняваш от издържливостта на силикона при срязване. И гарантирам, че аквариумният силикон е много, ама много издържлив при опит да бъде изрязан с макетен нож или бръснарско ножче. Както и да е.
Ако са фасетирани (с отнети ръбове) дори и да залепиш страничните стъкла върху дъното, на практика ще имаш отново издържливост на опън, защото нямаш режеща повърхност. Аз съм използвал вписано дъно и 4 околни стени най вече заради по-лесното лепене.

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #40 : сряда, 07 октомври 2009 г., 14:31 ч. »
@Кратун-От гледна точка на лепене, е по лесно да се залепят върху дъното, не че с вписването е много по сложно.
Аз лично си лепя по-големите обеми с вписано дъно, съображението ми е именно силите на срязване(не че няма да издържи и иначе), другото което ме притеснява при залепване върху дъното е концентрираното натоварване по ръба( при голями обеми теглото на челно и задно стъкло не е малко).При вписано дъно шевовете между страниците и дъното ще бъдат натоварени на срязване, но тъй като аквариумът ни е върху равна подложка(може да се каже и твърда даже),то практически няма къде да отиде и силите ще са доста малки.
@guergo в линка който си пуснал всички стъкла са около дъното нищо не стъпва върху него.

п.с. Може да се лепи и по двата начина без да имаме проблеми, но аз лично за големи обеми(>200л) не се доверявам на метода с всички стъкла върху дъното

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #41 : сряда, 07 октомври 2009 г., 14:48 ч. »
...
@guergo в линка който си пуснал всички стъкла са около дъното нищо не стъпва върху него.
...

Има някаква грешка в този калкулатор. Не може хем дъното да е дълго колкото панорамните стъкла, хем страничните да са високи колкото панорамните. Или едното или другото. От видяното не може да се каже дали е с изцяло вписано дъно или станичните са върху дъното.

Неактивен Lan

• Активен потребител
« Отговор #42 : сряда, 07 октомври 2009 г., 15:01 ч. »
Има някаква грешка в този калкулатор. Не може хем дъното да е дълго колкото панорамните стъкла, хем страничните да са високи колкото панорамните...

От чисто геометрична гледна точка може.
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #43 : сряда, 07 октомври 2009 г., 15:05 ч. »
Може, но или ще ти стърчат страничните стъкла над панорамните, или няма да ти достигне материал на страничните за ги залепиш по околните ръбове.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #44 : сряда, 07 октомври 2009 г., 15:11 ч. »
Ето конкретен пример:

При това положение и ако правим частично вписано дъно - трябва височината на страничните да е с 8 мм по-малко, т.е. 492 мм, а не 500, както е дадено.
Ако е изцяло вписано, ще трябва да намалим дължината на дъното с 16 мм.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #45 : сряда, 07 октомври 2009 г., 15:17 ч. »
А това си е типично невписано дъно, т.е. всички страни са залепени върху дъното.

Неактивен nickcave

• Активен потребител
  • Публикации: 64
« Отговор #46 : неделя, 22 ноември 2009 г., 20:18 ч. »
А защо 60-75 литровите, фабрично изработени аквариуми на Ферпласт са с дебелина на стъклото 4 милиметра ?  За справка вижте документацията на на фирмата производител модели Капри и Кайман.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #47 : неделя, 22 ноември 2009 г., 23:48 ч. »
А защо 60-75 литровите, фабрично изработени аквариуми на Ферпласт са с дебелина на стъклото 4 милиметра ?  За справка вижте документацията на на фирмата производител модели Капри и Кайман.

Едва ли някой от нас ще може да ти отговори. Не виждам и някакво противоречие. Какво те притеснява?

Неактивен dido1

• Активен потребител
  • Публикации: 415
« Отговор #48 : четвъртък, 10 декември 2009 г., 12:06 ч. »
Здравейте колеги :)
Имам няколко питания и евентуално молба за помощ.
1. Искам да си направя аквариум 60/50/45 (д.ш.в.) (толкова ми позволява мястото), мисля, че 6мм стъкло ще е добре, но дали ще има нужда от укрепване по ъгли и дъно???
2. Понеже не съм лепил до сега ами само чета в нета, някой дали би ми помогнал с лепенето (смисъл някой свободен колега да го ангажирам през уикенда да кажем и аз като помощник да го сглобим), става съпрос за София.
Благодаря :drinks:
544 л. Малави Мбуна

Неактивен dido1

• Активен потребител
« Отговор #49 : петък, 11 декември 2009 г., 10:00 ч. »
Явно няма ентусиасти, ОК
Някой да сподели поне с 6мм ще имам ли нужда от оребряване или да минавам на 8мм
544 л. Малави Мбуна

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
« Отговор #50 : петък, 11 декември 2009 г., 13:26 ч. »
Дидо дано не те подвеждам. При мен човека, който ми го прави каза: за размер 80/40/50 ако е от 6мм трябват разпънки , ако е от 8мм няма нужда. Аз съм доволен от 8 мм

Неактивен dok70

• Активен потребител
« Отговор #51 : петък, 11 декември 2009 г., 13:38 ч. »
За тези размери от 6мм. стъкло става и без разпънки, но все пак ще има рисково издуване по средата. Една напречна разпънка горе по средата няма да ти пречи много и си заслужава! От 8мм няма смисъл за мен, не си заслужава размера.
 ;)

Неактивен dido1

• Активен потребител
« Отговор #52 : петък, 11 декември 2009 г., 14:04 ч. »
Смятам тука като цена как ще ми излезе, горе долу 10лв разлика ми излиза м/у 6 и 8мм, май ще го правя с 8мм, поне няма излишно да се слага оребряване и разпънки по средата, което определено улеснява и самата направа на аквариума :ok:
544 л. Малави Мбуна

Неактивен dok70

• Активен потребител
« Отговор #53 : петък, 11 декември 2009 г., 14:20 ч. »
Мда, за тия пари си на прав път.
 :burp:

Неактивен discus

• Активен потребител
« Отговор #54 : петък, 11 декември 2009 г., 20:27 ч. »
Какви 8-ци за този размер бре.6 е напълно достатъчно и нищо няма да се издува.

Неактивен dido1

• Активен потребител
« Отговор #55 : петък, 11 декември 2009 г., 20:32 ч. »
И така... :D  стъкла 8мм + капаци 5мм + странични лайсни където ще се пързалят капаците 8мм - всичко общо 40лв, повече от доволно, след една седмица ги взимам и живи и здрави по нататъка следва лепене :up:
544 л. Малави Мбуна

Неактивен Elito

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
« Отговор #56 : вторник, 27 април 2010 г., 14:12 ч. »
Здравейте колеги, замислям аквариум 250х60х55 д/ш/в интересува ме дали ще стане от 10 мм стъкло с повече разпънки или ще трябва 12 мм.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #57 : вторник, 27 април 2010 г., 15:04 ч. »
Кой ще го лепи?
Ако ще го възлагаш на някого, най-добре е той да прецени. Внимавай при подбора на фирмата. Поинтересувай се за други техни проекти и т.н.
Ако ще е твое изпълнение, искам да те предупредя, че не е лесна работа. Много внимателно трябва да се избере мястото за позициониране в домашни условия, както и мястото на лепене. Аквариум с такива размери е много труден за преместване.
На въпроса ти - аз залепих такъв аквариум (250/45/55) с 12 мм стъкло. Въпрос на личен риск и преценка.

Неактивен Elito

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
« Отговор #58 : вторник, 27 април 2010 г., 16:32 ч. »
Няма да го лепя аз. Говорил съм с един майстор обаче и той не е много сигурен. Аквариума няма да се мести, ще се лепи на място.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #59 : вторник, 27 април 2010 г., 21:05 ч. »
Не искам да злословя за майстора, но щом и той не е сигурен - смени го.
Или му е за пръв път, или не е наясно с нещата.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #60 : вторник, 27 април 2010 г., 22:17 ч. »
Аз ще се осмеля да сложа тук един линк -така са го смятали братушките
http://www.aqa.ru/doc.php?docid=39&id=20#tolshina

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club