Автор Тема: Аквариум-дебелина на стъклата  (Прочетено 20587 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 6
Аквариум-дебелина на стъклата
« : сряда, 22 април 2009 г., 11:18 ч. »
Здравейте колеги ! Преди доста време се занимавах много с акваристика и по точно за разъждане на риби , но за дълго бях зарязъл тази страст . По времето когато усилено се занимавах залепих доста аквариуми и всичките сполучливо но най-големите от тях бяха 100 литрови защото по големи просто не ми бяха нужни , сега след като се преместих в ново жилище и имам идеално местенце да си спретна едно аквариумче пак ме хвана старата болест  :) . Конкретния ми въпрос е за аквариум малко повече от 400 литра с размери 115/70/50 каква дебелина стъкла да използвам и каква марка силикон и ако е по специален от къде мога да си го поръчам . Предварително ви благодаря !

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
  • Публикации: 239
  • Нас. място: Добрич
Отг: Аквариум-дебелина на стъклата
« Отговор #1 : сряда, 22 април 2009 г., 11:51 ч. »
10 mm, има специални силикони за лепене на аквариуми. Лепили сме  с  Мастар Аква Сил  350 литров никакви пролеми няма, "Bison" също имат за аквариууми. Ако имаш възможност си вземи DOW CORNING® 881
Добрич/Хиподрума.

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : сряда, 22 април 2009 г., 13:59 ч. »
Благодаря за изсказаното мнение  , тук виждам че има капацитети в тази област също и любители които са се справили отлично с залепването на аквариуми ще се радвам и те да изкажат мнение , разбира се ако имат желание все пак това за някои е прехрана и може да не желаят за което не мога да  им се сърдя .

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #3 : сряда, 22 април 2009 г., 14:21 ч. »
Добре дошъл във форума, а и отново в хобито!
Има доста изписано тук за лепене на аквариуми, има споделен добър и ... хм... задоволителен опит.  :)
Понеже тези, на които това им е работата, са заети хора и пишат сравнително по-рядко, а си имат и собствено пространство в мрежата, бих ти препоръчала да прочетеш ето това: http://www.aquaportal.bg/forum/index.php/topic,245.0.html
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #4 : сряда, 22 април 2009 г., 14:29 ч. »
Да. 10 мм дебелина на стъклото ще ти е достатъчна при тази дължина и височина, ако ще е 50 см висок. Не съм наясно в детайли със състава на различните марки силикони, предназначени за залепване на аквариуми, но смея да твърдя, че всички ще ти свършат работа, стига да са специализирани. Аз съм ползвал, както Master Sill Aqua (ако не се лъжа беше на някаква белгийска фирма), така и Macrosil за аквариуми на Хенкел (този май не се произвежда вече под това название).
Но, както казва Пецата, с по-дебело стъкло освен, че ще си по-сигурен в здравината, ще работиш по-лесно при залепването. Моят съвет е да провериш и да съпоставиш цените на 10 мм и 12 мм стъкло за една и съща площ, като добавиш и сумата за фасетирането на ръбовете и шлайфането на челата - тогава при минимална разлика избираш по-дебелото. Относно лепенето, има достатъчно разкази с картинки във форума.
Успех!
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #5 : сряда, 22 април 2009 г., 15:14 ч. »
Благодаря за съветите ! Аз изчетох доста внимателно твоята тема Кратун по ясно не може да се обясни и покаже за което те поздравявам имаше неща които незнаех и ще ми бъдат от полза при лепенето иначе височината ми ще е 70 см а широчината  50 см и за това ме притеснява дали ще издържи стъклото на тази площ

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #6 : сряда, 22 април 2009 г., 15:25 ч. »
Най-вероятно ще е напълно достатъчно, ако го направиш от 10 мм, но не забравяй да сравниш цените. Ако имаш разлика от 30-50 лева за стъклата и обработките - препоръчвам ти да не ги спестяваш и да си вземеш 12 мм. Все пак това е аквариум. Прави се един път и се грижиш за него много години.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен Цецо

• Активен потребител
  • Публикации: 150
  • Нас. място: София,Мусагеница
« Отговор #7 : сряда, 22 април 2009 г., 16:09 ч. »
Може би е малко извън темата, ама пак си помисли за височината.70см е много.При мен е така.
Особено ако гледаш растения хем ще ти е трудна подрьжката, хем те няма да стигат до горе.Не че на мен не ми казваха/например Стас/, но пуста алчност за литри.........

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #8 : сряда, 22 април 2009 г., 16:32 ч. »
За да допълня Цецо - и аз обичам повечето литри, но когато са разположени панорамно. И друг път съм го казвал, но не помня вече къде. Рибите (в изкуствени водоеми) се отглеждат на площ и не толкова на обем (има колеги, които ще потвърдят, че нормата за поликултурно зарибяване се изчислява на дка, а не на обем). Имайте предвид, че основните жизнени дейности се правят на едно ниво на водата. Хранене на повърхността, в средния слой или на дъното (от всички риби по едно и също време), размножаване - на най-плиткото, спокойно и тихо място (мръстене в храсталаците). Осветяването на акваримните растения е свързано повече с височината на водния стълб, отколкото с обема на аквариума. Обемът е важен от гледна точка на замърсяването и филтрацията. Наистина нещата са относителни, но ако имам възможност да избирам между висок, широк и къс аквариум, и аквариум дълъг, широк и плитък - избирам втория, макар и с по-малко литри, но повече площ.

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #9 : четвъртък, 23 април 2009 г., 09:14 ч. »
Напълно ви разбирам колеги но при мен мястото просто не позволя за дължина и за това си помислих да отпусна малко височина но все още не е късно да корегирам проекта защото не съм дал стъклата за нарязване по принцип първо мислех да е 60 см но явно грандоманията ми се обади и тези сантиметри ми се сториха малко и отпуснах още 10 на височина и 5 на ширина

Неактивен Lan

• Активен потребител
  • Публикации: 150
« Отговор #10 : четвъртък, 23 април 2009 г., 11:47 ч. »
Защо се разколеба? Твърди правила няма и определящи все пак са личните предпочитания. Има смисъл да коригираш размерите, ако прецениш, че ще ти е трудно да обслужваш по-дълбокия аквариум или ще е проблем осигуряването на достатъчно осветление, или пък нещо друго... но не и защото този казал, онзи рекъл.
Моля да ме извините за намесата, но аз съм любител на дълбоките води (много ме кефи аквариумът на Стас например) и не се сдържах...
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #11 : четвъртък, 23 април 2009 г., 12:18 ч. »
Оооо, разбира се, че всичко ще стане така, както собственикът прецени! В никакъв случай не казвам, че е станала грешка. Само споделям лични предпочитания и дано не съм разубедил никого!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #12 : четвъртък, 23 април 2009 г., 15:20 ч. »
Любител на дълбоките аквариуми казваш... Я да питам аз - колко пъти си чистил аквариум и дали имаш идея как се чисти 70 см дълбок?  :crazy: Стас го чисти, покатерен на столче, а неговият е дълбок 65 см. Та... и аз обичам да гледам дълбоки аквариуми. 
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен djendov

• Регистриран потребител
« Отговор #13 : четвъртък, 23 април 2009 г., 15:50 ч. »
По принцип не съм се разубедил за нищо просто изчитам мненията ви за които сам ви благодарен и ще се опитам да направя най добрия вариянт а колкото до това че трудно се чистят дълбоките аквариуми съм напълно съгласен но мисля че в моя случай няма да е толкова трудно при условие че аквариума ще е 50-55см широк но все пак още ще помисля над височината му

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 127
  • Нас. място: Сoфия
    • discusite.com
« Отговор #14 : понеделник, 27 юли 2009 г., 23:39 ч. »
Знам, че съм крайно неактуален, но при 70см височина, твърдо стъклото трябва да е 12мм

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.