Автор Тема: Проблем с преливник на дупчен аквариум  (Прочетено 11867 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Ivo Jordanov

• Активен потребител
  • Публикации: 71
  • Нас. място: София
  • aquarist wannabe
    • Моето развитие за сега
Проблем с преливник на дупчен аквариум
« : петък, 17 февруари 2012 г., 10:23 ч. »
Здравейте,
Пускам темата тук, защото вие (морските акваристи) имате доста по-голям опит с преливници. Аз лично все още само се възхищавам на соленоводните аквариуми, но някой хубав слънчев ден може и аз да направя такъв.
Сега за моя проблем - стартирах нов 250л. тропически аквариум, на който проектирах система за автоматична смяна на вода. За целта ползвам термосмесителен вентил, за да темперирам водата (подавана директно от чешмата), след което елмагнет вентил със седмичен програматор. Проблеми с правата вода нямам. Повече за системата тук.
Обаче не мога да кажа същото за обратната вода - тази, която отива в канала  :( Аквариумът е продупчен и дупката е на страничната стена (⌀26мм) на нивото на което е водния стълб. Идеята ми е, когато се налива прясна вода, останалата да прелива в канала. На дупката съм сложил щуцер подобен на този и след него има маркуч, който прави завой на 90° надолу към канала. Водата, която се излива, обаче, е наистина МНОГО малко. Маркуча е прозрачен и мога да видя как една струйка едва едва се процежда през него, водата в аквариума се покачва и не след дълго е на ръба и иска да прелее. Пробвах да продупча маркуча точно на коляното, където прави завоя на долу, за да влиза въздух, но ефекта беше никакъв. Просто не мога да разбера защо тази вода не иска да потече. Някакви идеи?
ПП: Снимки ще публикувам малко по-натам, защото нямам възможност в момента да го снимам.
Никой не се е родил научен. Аз - най-вече!

Неактивен NikolaV

• Активен потребител
  • Публикации: 199
Отг: Проблем с преливник на дупчен аквариум
« Отговор #1 : петък, 17 февруари 2012 г., 11:23 ч. »
Така както го обясняваш единственото, което ми идва на ум е, че е възможно изходящия маркуч да е прегънат силно при свивката и да няма де факто никакъв път за водата.

Неактивен Ivo Jordanov

• Активен потребител
  • aquarist wannabe
    • Моето развитие за сега
« Отговор #2 : петък, 17 февруари 2012 г., 12:08 ч. »
Здравей NikolaV,
Благодаря за включването! Маркуча не е пргънат прекалено, даже хич.
Аз доста се ровя в момента, както можеш да предоложиш и попаднах на едни форуми, където се обсъждат преливници за съмпове.
Адреса е http://www.wetwebmedia.com/pbholessizeplace.htm

Ще цитирам това, което смятам, че се отнася към моя проблем:
Цитат
If so, where should I drill the hole?
<<On one of the non-viewable panels at least an inch in from the edge of the panel (this measurement is for 'Acrylic' tanks'¦I would allow more distance on a 'Glass' tank, for strength)>>
How far down?
<<This will depend on how you plan to handle the 'internal' component of the drain. If you simply plan to drill and install a bulkhead and screen (FYI -- the bulkhead screen will greatly diminish the flow capacity of the drain) then you will want to place the bulkhead very near the top of the tank by drilling the hole for the bulkhead with the upper edge about an inch from the top edge of the panel. This will give you a non adjustable water height in the tank of somewhere around the centerline of the bulkhead'¦dependant on the flow rate of the sump return pump. But might I suggest as a better alternative, to utilize a 90-degree ELL fitting on the inside of the drain bulkhead. Doing such gives you a means to 'vary' the water height in the tank by rotating the fitting to one side or the other, and you can even cut notches/teeth in to the fitting allowing you to place its upper rim closer to the top of the tank and providing a bit more 'security' re flushing small fishes to the sump (though I have found this risk to be very small). Such a setup also gives your drain much more flow capacity over the plain bulkhead w/screen

Това, което е болднато и жълто може да е разковничето. Въпросния bulkhead screen е гайката на фитинга (щуцера), която се завива от вътрешната страна на стената на аквариума. При мен не е цедка със дупки, а е като един X (хикс) от самата пластмаса. Мисля си, че това може да намалява дебита и ще мисля за вариант да сложа коляно, както съветват от сайта. Друго, което ми се върти в главата е да отрежа пластмасовите пръчици, образуващи хикса и да сложа нещо като марля.
Как мислиш ти? Дали наистина това може да намалява дебита толкова...

Неактивен NikolaV

• Активен потребител
« Отговор #3 : петък, 17 февруари 2012 г., 13:33 ч. »
Ако правилно ги разбирам какво са писали, то е че, "мрежата" намалява дебита? Възможно, но или трябва да е с много малки дупки или да се зацапва бързо. Ако сложиш марля ще влошиш положението - бързо ще се зацапва.
Но дали е коляно (сочещо нагоре?) или директно се изтича водата през дупката не би трябвало да оказва влияние на дебита.
Я дай една снимка най-добре!

Неактивен Borko7

• Активен потребител
  • Публикации: 718
  • Нас. място: Варна
    • LOTR chess set
« Отговор #4 : петък, 17 февруари 2012 г., 14:28 ч. »
От моя опит при такива преливници с дупка в горния край на аквариума, когато водата се отича сама, дебита често е малък. Трябва нивото да се покачи над дупката, за да се повиши налягането и тогава тръгва по-добре. Втората причина е ако долният край на маркуча от преливника е потопен във водата. Тогава въздухът трудно се измества и може изобщо да не тече. Трябва да се извади над повърхността на водата.
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Неактивен Ivo Jordanov

• Активен потребител
  • aquarist wannabe
    • Моето развитие за сега
« Отговор #5 : петък, 17 февруари 2012 г., 14:45 ч. »
Благодаря и на двамата за мненията! Снимка ще публикувам като се прибера у нас или уикенда! Моля, метнете един поглед тия дни на темата, за да видите снимката, когато я постна!
Мерси!

Неактивен paolo6481

• Активен потребител
  • Публикации: 168
« Отговор #6 : петък, 17 февруари 2012 г., 19:34 ч. »
Борко ми се струва най-близо до верния отговор.Получава ти се въздушна възглавница в маркуча.

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 867
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #7 : петък, 17 февруари 2012 г., 19:59 ч. »
Трябва да видим схемата в действие. Само с един изход и то на стената, е доста рисковано, тъй като запушването е въпрос на време. Също така не е ясно какъв е дебита на подкачващата помпа на тази височина.
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен NikolaV

• Активен потребител
« Отговор #8 : петък, 17 февруари 2012 г., 20:37 ч. »
Марио е прав за запушването. Рано или късно е доста вероятно да стане. Дали ще е от боклуци по мрежата или от цяла риба в дупката без мрежа... Помисли върху това!
На твое място ще помисля първо за нещо като преливник с решетка около дупката. Идеята е да увеличиш пространството, което може да се запуши.
Също така може да сложиш един нивомер някъде. Да работи така, че като се вдигне нивото до определен размер да се затваря ел. магнитния клапан. Скаран съм с тока, но предполагам ще стане ако въпросния контролер вържеш таймера на ел. магнитния клапан.
Под контролер имам нещо подобно предвид, без обаче да ползвам баш такъв модел.:
http://www.reefshops.com/hl-233-top-off-auto-aquarium-water-level-controller.html

Може разбира се и поплавък, ама е малко грозно ако ще се вижда: http://www.reefshops.com/auto-water-filler.html

Неактивен M_I_T_A_K_A

• Активен потребител
  • Публикации: 134
  • Нас. място: Русе
« Отговор #9 : петък, 17 февруари 2012 г., 22:15 ч. »
Може да сложиш ето такава решетка

това е от реактора ми за биопелети, а самите решетки са от най обикновена кошничка за тоалетно блокче. Има да се продават оригинални по магазините за капково напояване или магазини свързани с водни истории, но пластмасовите са по скъпи от металните а това струва 45 стотинки.

Неактивен aquaman

• Регистриран потребител
  • Публикации: 5
« Отговор #10 : събота, 18 февруари 2012 г., 11:30 ч. »
Здравейте на всички.
Аз си мисля че най прав е НИКОЛА и според мен доливането не трябва да е с таймер а с някакъв поплавък ( на принципа на тоалетното казанче )
даже и може да се използва клапанчето от него но трябва да помислиш за някакав по малък поплавък.
Още една идея но незнам дали ще се справиш.
Така като се занимавам с басейни при доливането им се ползват (ниворегулатори) три броя, един (примерно казвам )на 20цм. от дъното който предпазва циркулационните помпи от изгаряне( той като остане сух и те спират) втория е на нивото от кадето трябва да започне доливането (той като остане сух и доливането започва) и третия е на нивото на спиране на доливането (той като се намокри и доливането спира) тия неща могат се намерят във фирмите за басейни и може би във фирмите които се занимават с поливни системи.
Но си мисля че трябва да се замислиш върху първия вариянт.
Успех

Неактивен aquaman

• Регистриран потребител

Неактивен aquaman

• Регистриран потребител
« Отговор #12 : събота, 18 февруари 2012 г., 12:42 ч. »
От моя опит при такива преливници с дупка в горния край на аквариума, когато водата се отича сама, дебита често е малък. Трябва нивото да се покачи над дупката, за да се повиши налягането и тогава тръгва по-добре. Втората причина е ако долният край на маркуча от преливника е потопен във водата. Тогава въздухът трудно се измества и може изобщо да не тече. Трябва да се извади над повърхността на водата.

Ако в това е причината , с поставянето на една тетка непосредствено след отвора на аквариума с отвора нагоре и проблена ще се реши

Неактивен aquaman

• Регистриран потребител
« Отговор #13 : събота, 18 февруари 2012 г., 12:46 ч. »
Ако намалиш дебита на пълнене и той стане равен на дебита на празнене също е вариянт :)

Неактивен Ivo Jordanov

• Активен потребител
  • aquarist wannabe
    • Моето развитие за сега
« Отговор #14 : понеделник, 20 февруари 2012 г., 11:00 ч. »
Здравейте отново, колеги!
Благодаря на всички включили се в дискусията!
Ще напиша какво успях да направя уикенда и ще отговоря на някои от повдигнатите въпроси.

Специално искам да благодаря на M_I_T_A_K_A за гениалната идея с решетка от тоалетно блокче!
В крайна сметка изрязах решетката на щуцера, която определено greatly diminish-ваше дебита :) Ето какво изрязах:

И ето как се получи с решетката от тоалетно блокче:

Малко дялкане с ножчето и се получи идеално. Пасва с лек натиск и никакво лепило не е нужно. Може да се сваля и да се разглобява шуцера при нужда.

Относно сравнително малкия дебит. Проблемът не е от въздушна възглавница, защото както се вижда от тази снимка:

маркуча влиза в тръбата за канала около 5 см, което е над нивото на водата във водната тапа (против миризма), а има и една свободна тръба (от тройника), която е предвидена за сифониране и изпразване на аквариума (пак чрез сифон) под нивото на преливника, от където свободно може да излиза въздух.

aquaman, благодаря за съветите! Относно поплавъка - доста мислех как да обезопася системата. За съжаление няма как да избегна магнетвентила с таймер, защото ако го направя само с поплавък ще долива много малко количество вода, изгубило се от изпарението. Аз все пак искам система за седмичната смяна на вода. След много ровене из форуми се спрях на едно доста просто, но надявам се работещо решение:

Това му казват: Liquid Water Level Sensor Horizontal Float Switch и струваше 5 USD, заедно с доставката от Китай. Все още не съм го монтирал, защото трябва да измисля как точно да го закрепя за капака и как точно мога лесно да откачам жицата, когато свалям целия капак, за да обслужвам аквариума. Функцията му е проста - прекъсвач, който се регулира от нивото на водата - ще бъде свързан с магнетвентила и когато нивото се качи - спира тока към крана. Мисля си да му измисля нещо като жак или щепселче.
Все пак дебита на пълнене (Rama, нямам подкачваща помпа, защото нямам и съмп, а прясната вода идва директно от чешмата) съм го настроил да е равен на дебита на преливника.
Не ми остана време да измеря точния дебит, за да мога да настроя и програматора, но всичко с времето си.

Все пак Borko7 е прав и дебита на този тип преливници като цяло е малък. Но след като изрязах решетката и поставих новата, мисля, че за моите цели е достатъчен. Напмням, че цялата система ще извършва частичната седмична смяна на водата в аквариума. Магнет вентила ще бъде настроен да се включва 2 пъти в седмицата за n време, така че да налива около 70 л. вода и ще разчитам на това, че старата ще се излива чрез преливника. Не ми трябва кой знае колко силна струя, напротив. Мисля, че с този дебит около 15 минути ще са достатъчни, но говоря на изуст. Ще пиша пак, когато измеря дебита и знам със сигурност.
Мисля, когато системата е напълно функционална да пусна и една по-подробна тема със снимки в "направи си сам", за да е в помощ и на други колеги, които искат да си улеснят (или усложнят, зависи от гледната точка  :D ) живота.

Поздрави,
Иво 

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.