Автор Тема: Промивка на тубифекс с кисело мляко?  (Прочетено 2695 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Публикации: 708
  • Нас. място: София
  • Tanganyika man....
Промивка на тубифекс с кисело мляко?
« : петък, 04 май 2012 г., 08:20 ч. »
Колеги, някой има ли идея, как става промиването на тубифекс с кисело мляко?
Каква е самата процедура?
What you see I can't see and maybe you'll think before you speak!

Неактивен ciriljhonson

• Регистриран потребител
  • Публикации: 16
Отг: Промивка на тубифекс с кисело мляко?
« Отговор #1 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 19:01 ч. »
Здравей,
Буркан, малко аквариумче или друг съд.
Слагаш тубифекса на дъното, две/три лъжици гъсто кисело мляко(истинско по възможност), и пускаш леко студената вода да капе(църцори). Киселото мляко е по-тежко от водата и остава на дъното заедно с тубифекса. Целта е, гадта да се насмуче хубаво с  мляко и по този начин да си очисти храносмилателната система.
Друг е въпроса до колко това е ефективно, едва ли ще спре паразити или бактерии, но пък със сигурност не вреди.
Поздрави и успех.

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Tanganyika man....
« Отговор #2 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 19:04 ч. »
Мерси :)
Надявам се метода да бъде полезен и на други колеги, въпреки, че мен ме достраша да го ползвам за храна...

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 114
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #3 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 19:26 ч. »
Ако щях да предприемам хранене с тубифекс аз бих го минал с калиев перманганат.Доста по прочистващо от към гадове е.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #4 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 21:03 ч. »
Верен на принципа "Каквото съм опитал лично - това споделям", заявявам следното:
1. Използвах тубифекс в продължение на година и половина за хранене на почти 60 атерини в почти 700 литров аквариум. Тази храна съм използвал най-много 3 пъти в седмицата;
2, Избрах си доставчик и никога не съм го сменял;
3. Винаги промивах гадовете с бледо розов разтвор на перманганат, когато пристигне пратката;
4. Съхранявах тази храна в хладилник при 8 градуса по Целзий през лятото;
5. Правех 3 пъти промивки на силно "разрошена вода" (през решетката на смесителната батерия), като всяка промивка беше свързана с 4-кратно пълнене на половин 10 литрова бутилка догоре с вода (тубифекса пристигаше на пратки от по един компотен буркан тип "Омния") и доста разклащане;
6. Дава се много внимателно - сипвам една доза от супена лъжица в обикновено кепче за ловене на рибки и го поставям така че да е леко потопено във водата. Рибите си изскубват червейчетата от кепчето буквално едно по едно и никога не преяждат. Изяждат цялата доза за около половин час и едновременно с това си играят.
Никога не съм имал болни и умрели риби след хранене с тубифекс. Не съм използвал кисело мляко за пречистването му и не съм забелязал пристрастяване на рибите към тази храна (ядяха всичко друго, което съм им давал).
Всичко това важи само за атерините, които съм отглеждал, но трябва да знаете, че става въпрос за риби от поне 8 вида и голямо количество. Това е.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Tanganyika man....
« Отговор #5 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 21:48 ч. »
Колега мерси за подробното инфо...
Много се чудих и колебах, но не мога да се престраша....
Изчел съм какво ли не...и винаги се стига до няколко типа хора: хранещи, не хранещи и не знаещи  :D.
Ясно ми е, че никога няма да се стигне до еднодушно решение по този въпрос.
Общо взето за себе си съм преценил, да не рискувам.

Неактивен ciriljhonson

• Регистриран потребител
  • Публикации: 16
« Отговор #6 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 22:56 ч. »
Нещо което също не е за пренебрегване, относно Tubifex(Тубифекс):
Тубифексът живее във възможно най-нехигиеничните условия, а именно в тинята на водоеми, които много често са силно замърсени с отровни вещества, това число и тежки метали. В Перловеца има тубифекс, правете си сметка.
Промивка чрез вода, кисело мляко или други подобни методи, ще изкара това което съдържа жраносмилателната система, но натрупаните вещества в самият организъм, не. На пръв поглед рибите няма да имат проблем от храненето с тубифекс, но в дългосрочен план, мисля че това би ги увредило фатално.
Риска от внасяне на болести също е голям, даже и след третиране с изброените методи.
Преди време (много отдавна), такава зараза си вкарах, въпреки третиране с метиленово синьо. Помогна само тотален рестарт и дезинфекция, изхвърляне на дъно, унищожаване на растения и дузина риби.
За съжаление, лош опит.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #7 : четвъртък, 05 юли 2012 г., 23:25 ч. »
Не съветвам никого "за" или "против" храненето с тубифекс. Направих нужните уговорки и казвам, че не съм имал проблеми нито в краткосрочен, нито в дългосрочен план. Въпрос на лична преценка.
Ако ме питате дали съм давал такава храна на соленоводни обитатели - не съм.
Никога не съм отглеждал скъпи сладководни риби (поне не и дискуси) и не знам дали бих рискувал в такъв случай, но ... нямам лоши наблюдения от тази храна за атерини.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Tanganyika man....
« Отговор #8 : петък, 06 юли 2012 г., 06:39 ч. »
Не съветвам никого "за" или "против" храненето с тубифекс. Направих нужните уговорки и казвам, че не съм имал проблеми нито в краткосрочен, нито в дългосрочен план. Въпрос на лична преценка.
Ако ме питате дали съм давал такава храна на соленоводни обитатели - не съм.
Никога не съм отглеждал скъпи сладководни риби (поне не и дискуси) и не знам дали бих рискувал в такъв случай, но ... нямам лоши наблюдения от тази храна за атерини.

Тя по начало цялата система е доста бъгава...
Пример, по света много от развъждащите дискуси споделят, че хранят с тубифекс, но препоръчват да се внимава.Една друга част го избягва, като храна. Така са крачка напред в осигуряването на т.н. стерилна среда в отглеждането на поколенията.
В родината ни никой развъдчик не храни с тубифекс, всички го плюят, но в действителност повечето от тях го използват за основна храна на подрастващите. Нещата са малко, като допинга при спортистите... Не знам защо така се получава, но е факт.
В крайна сметка всеки решава за себе си. Както се казва не е срамно да си признаеш  :D.
Лично аз съм хранил с тубифекс скаларийте ми / манакапурото /. Вярно ядат до пръсване..., но въпреки, че до сега съм видял само положителното на тази храна някак си не ми стиска да давам на дискусите ми...

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 114
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #9 : петък, 06 юли 2012 г., 09:17 ч. »
Почти във всички магазини хранят с тубифекс,а и трябва да се признае че рибата расте доста от него.Kratun според мен едва може да има проблем в соленоводен,гадовете които нападат сладководните риби от солена вода умират.За това има и лечение със сол.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.