Автор Тема: Профила на Diamond23 (Марияна)  (Прочетено 6069 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Diamond23

• Потребител
  • Публикации: 155
Профила на Diamond23 (Марияна)
« : четвъртък, 08 август 2013 г., 13:03 ч. »
Здравейте!
Казвам се Марияна Гъркова, родом от гр. Смолян. Но живея заради работата в гр. Асеновград.

Най-после съм готова да влезна и аз в тази листа.

От 5 клас започнах да се заглеждам по рибите....вместо по куклите барби и другите момичешки неща. На едно изложение ни купиха чифт плати. След това последваха гупи, молинезии, сомчета, неонки. И така докато завърших 12 клас. Майка ми реши, че ще уча и няма да имам време за рибите и ги подарих на братовчед ми в София. Още не мога да забравя как се вълнувах, дали ще пристигнат живи....Той умори моите рибки за 3 месеца. И до ден днешен ми е жал и повече не давам на никой  новобранец мое поколение излюпени рибки.

Много съм запалена по всички харацинови, също така не съм спирала да харесвам живородките и сомчетата, цихлиди джуджета.

Аквата мисля да я напълня със стадо поне 8-9 бр. диамантени тетри и сом коридорас аенеус. Откакто прочетох за биотопа на тази диамантена рибка само тя ми е в главата. С биотопни растения не ми се играе, тъй като едвам намерих и тези, затова ще кажа само за аквариума:

51 см д х 29 см ш х  41 см в. Общо към 60,6. Той е в Смолян, а наното в Асеновградрадската квартира.

Поръчах грунд, някакъв белгийски, уж тъмно кафяв, но е шарен...около 8,2 кг и мисля, че леко недостатъчен в предната половина. В задната част грунда е 5,5 - предна 2см.  Размер 2-4 мм. Но ме радва наистина много. Осъзнах, че не мога да садя в едър грунд. Наистина е много трудно.

Дъно - няма някакви скъпотии, само под 1-я пласт от грунда зарових на мястото на бъдещите растения счупени на едро топчета JBL и дано си вършат работата. Много ми ги похвалиха.  Досега всички растения бяха закотвени в по-едрия грунд на моето нано и там бяха посадени. Там имах живородки, но то е вече празно.
Филтър JBL i 80, като смятам да допълня и да стане i 100. Пълнежа е обикновенна гъба, а другата кутия е микромек-стъклени топчета за биофилтрация, имам и клеърмек, премахващ нитрати, нитрити и фосфати, но ще го сложа след завъртането на цикъла. Леко ме дразнеше вчера докато спях втората кошница с топчетата, но като я извадих, сложих на дъното и нарязана на парчета гъба и около кошницата, както и отгоре сега шума е само от стичащата се вода. Обожавам този филтър, защото е лесен за употреба и се разглобява до ротора и мога да го почистя и сглобя за 10 минути!
:yahoo:
Помпата за въздух Ферпласт е толкова безшумна(прилежно увита в фолио, след това в кърпа и сложена в шкафа), че просто и муха се чува.Двуметровия шлаух ми свърши добра работа.
Благодарение на Аспарух, аз получих истински красиви и живи растения.
Искам да му благодаря от сърце!  :bow:

Да не ви карам повече да чакате, растенията са:

Микрозорум - една средна туфа, която успях да привържа към камъче. Любимото ми растение от непретенциозните;

Паричка вертикална с грамадни  листа-4-5 бр; още 2 съм подарила на сестра ми....

Хидрокотиле трилинеата - привързана към два камъка и почти заровена в пясъка.
За нея просто друго решение не успях да намеря. Не ме бива с малките растения. Но пък като светна лампите и се изправя перфектно към светлино-източника.

2 стръкчета хигрофила полисперма;

1 стрък подобно на Криптокорина понтедерифолия с 2 грамадни листа;

1 бр. Хигрофила коримбоза "Ангустифолия" . Първо я мислех за Несея, но това стръкче упорито ми показа че не е. Защото започна да се накъдря в новия аквариум. А в наното, бе с обикновенни листа, понеже там вс е с 1 лента лед. То се развива добре при мен, пуска нови листа.

1 бр мъничка Хигрофила диформис, на която се радвам също така много и бързо пусна коренче.

Имах и 6-7 бр лудвигия репенс от Аси, обрасли в брада, но тя изчезна от всичките ми растения. Всички лудвигии бяха с гниещи върхове и така всички почти изгниха, останаха само 4 бр, които сега съм засадила и се ги мъча да се хванат.
Има също някакво много дребно, като бакопа, но не мога да го разпозная. И тъй като ме хващат лудите когато се опитвам едно по едно да ги засадя, а не става ги оставих в кофата с пясък, вкоренени докато ми дойде отново меракът.

От растенията които един човек ми бе продал  почти сухи, обвити в хартия и отдолу картон  останаха само тези и са в плачевно състояние:

1  Ехинодорус, с издължени къси листа - даден ми за Е. амазонка - горкия ту тръгне, ту се появят черни петна;

1  апоногетон, който не го броя защото вече върви към друга посока, ту направи 3-4 слаби листенца и съвсем тънки, ту изгният корените; явно не знам как до го садя.

Сега те вече са в аквариума, но проблема е дървото, което исках да слагам. То е една дъга така да се каже (като мостовете в аквариума за последният месец) и се чудя какво да го правя. Варих го, белих го, махах кората, киснах го. Не пуска цвят, но пък упорито не иска да потъне!
А искам много да увия 4-те парички по него.

Засега растенията са набодени леко хаотично (извинението е че започнах аквариума в 23.29 и го завърших в полунощ-защото вярвам че нещата трябва да се случват на точно определени дати, а и започва новолуние, после се пълни луната, т. е . вярвам че така по-бързо ще се стабилизира аквата и скоро ще е с риби). Наречете ме глупачка, но съм суеверна.  :grin:
Забравих да кажа, че осветлението общо е 2х11 вата.
По късно ще сложа снимки, но предварително моля за извинение защото е със камерата на компютъра, сапунерката ми е за ремонт.

Разчитам напълно да купувам само от доказалите се развъдчици в сайта!

За сега имам обещание от 1 до 3 месеца от Килиман за диамандките, издирвам за след месец 2-3 сомчета аенеус, гупа московска синя, синьо-зелена, жълто тукседо, фламинго-розова, блуграс син вариант, - всички мъжки.
Ще чакам да се развие аквариума - стартирах го според една статия тук, започнах да добавям на щипки храна, вече се замъти водата.

Параметрите днес са: 27 С, пх под или около 6, хлор - 0,5, GH- 4,  KH-6,  NO2-0,  NO3-5.
Работя с JBL тестове 6 в 1 и изхарчих доста ленти, докато се науча, че за общата твърдост тази лента само леко прави единия сектор от 4-рите полулилав, а не целия. И до колкото знам и при други хора това значи, че е нацяло розово- т.е.4 GH. Ако не е така поправете ме. Уж тези тестове са скъпи, а цветовете са само ориентир за истинския цвят и точната стойност трябва внимателно да се изследва. На мен примерно никога пх не ми е точна. Защото меря и с лакмус, а там няма грешки. С този тест винаги тона  и цвета който обрамчва хартийката трябва да се гледа и ако принадлежи към дадения цвят, значи е това. Но пък хлор и нитрати, нитрити ги отчита много добре. Но аз съм си виновна, г-н Шебека ме прецака  добре, хем 30бр. тестове продадени на цената на нови, хем пропускащ нагревател. За награда че се защитих получих и бан.

Много се радвам, че вече съм част от вас! Благодаря на всички, които са ми помагали с отговори, най -много на Аси, Виолета, Мироки, NJB, Райко, Evgeni2000...знам че ще пропусна някой затова казвам на всички.
 :bow: :dance3:

Това е клипчето, но шума е много по -малък.[/color]
!!!!http://vbox7.com/play:fe287f56aa&start=16!!!!
Не знам защо пише че видеото не съществува тук и затова го заградих с удивителни.... :D
Чакам градивна критика....аз също имам мнение, но искам да чуя вашите за местата на растенията. доста подредена съм в живота, така че обичам вс да е поставено симетрично.

Неактивен usani

• Активен потребител
  • Публикации: 57
Отг: Профила на Diamond23 (Марияна)
« Отговор #1 : четвъртък, 08 август 2013 г., 13:15 ч. »
Не се виждат снимки.
Най ми се Е.е,ама по ми се пие

Неактивен Diamond23

• Потребител
« Отговор #2 : четвъртък, 08 август 2013 г., 15:03 ч. »
Сега вече ги оправих.  :giverose:

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #3 : четвъртък, 08 август 2013 г., 17:21 ч. »
Обърни бакопата, че ще и се "завие свят"! :grin:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен Diamond23

• Потребител
« Отговор #4 : четвъртък, 08 август 2013 г., 20:00 ч. »
Здравей-пиша отговори и не идват. Така става като се садят китки в 12 часа посред нощ!  :kez15: :heat:
Знам че скейпа не  е готов, че е ужасен, но ако някой има идеи нека ми пише.
Моята идея е една- 2 камъка, върху тях едно извито коренче като дъга, около тях ще са пантофките, от ляво и дясно са другите растения, а отдолу е като портал - няма нищо, за да е като мост.
А може и ефекта от тази снимка да направя, но пък ще трябва да разместя здравата.
Виждам че  е голям хаос, но не мога за сега да размествам.Но пък няма повече грунд за да повдигна в ляво и дясно!
 :grin: :fool:
Благодаря че ми писа - чак сутринта забелязах. 100 пъти буквално местих отвора, дали наляво, дали направо, по-надолу, а сега всички зелении се поклащат. :grin:
Слагам снимки на първия ден, когато получих растенията, другата е от днес.  :-[

Неактивен Diamond23

• Потребител
« Отговор #5 : събота, 10 август 2013 г., 11:34 ч. »
Здравейте отново! В отпуска съм до 12.
Този аквариум ми действа като приспивателно. Просто вечерта като го оставя само на филтъра и заспивам точно за 5 минути. Пуснала съм силно движение, както и през деня кислород.

Знам, че не издържах и пуснах малко денитрол. Продължавам с храната, която вече е почти навсякъде по дъното. Започва да се разлага вече.
Вчера тестовете показаха по-високи стойности. gh -  едно полу оцветено квадратче и малко от другото-почти 4, kh - около 4,5-5, ph - 6,8,  cl -0  no2 -0 no3-10. Не ми е ясно защо винаги имам 10 нитрати, а нитрити нищо.

Днес отново пх е спаднало на 6,4, кн 6, gh -4,5- една лента и половина оцветена лилаво, no2-0, 5,  no3 10 и се ядосах.  Винаги нитрати 10!!1  :no: Забелязах, че се смива боичката и си помислих дали не е възможно от нитритите цвета да отива в нитрати? Като се опарича ще взема тестове поне 5 стойности с реактиви, а сега съм поръчала амоняк тест! Пх сравнявам винаги от лентата с пх метър от химическите лаборатории-лакмус-винаги е най-точен!

Вчера вечер като видях че храната почва да се разлага увеличих температурата на 30-31 градуса. По нея има бели мъхчета   :yahoo:
Също и на корена се е образувала почти слузта....сега започва. Но не иска да потъва пущината.
Но факта че водата си е не прозрачна, а леко жълтеникава не ме оставя намира. Или е от грунда или от постоянното ми бърникане.
Искам да питам дали да взема клинол или клеарол?
Да продължавам ли да слагам храна? Моята е на люспи и не потъва много бързо, но нспирам помпата и въздуха, докато падне.

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #6 : събота, 10 август 2013 г., 21:09 ч. »
Първо спри да слагаш храна. Не разрах - виждаш че храната се вмирисва и си вдигнала! ( през лятото) температурата на водата за да се вмирисва по-бързо ли? При тази температура след време като сложиш риби освен да ги направиш стерилни или да умрат друг ефект няма да има.
Въобще не се мъчи да накараш нещо в аквариума ти да се покрива с плесен, бактерии или други ферментации - това не е добре.
Второ - блъскаш Денитрол и търсиш нитрити  ли? Нали това му е предназначението на препарата.
Нитрати във водата от водопровода винаги има, съвсем нула няма да станат.
А защо изобщо слагаш храна ?
Може да звучи крайно, но аз бих спрял да правя всичко което правиш с аквариума си в момента -тестове,храна,нагревател,ровене,помпичка... само на 3 дена смяна на 30% вода и един свестен филтър които да не миеш.

Неактивен stanislav89

• Активен потребител
  • Публикации: 47
  • Нас. място: Стара Загора
« Отговор #7 : неделя, 11 август 2013 г., 12:02 ч. »
Продължаваи все така  :bow: :bow:

Неактивен Diamond23

• Потребител
« Отговор #8 : понеделник, 12 август 2013 г., 12:24 ч. »
Първо спри да слагаш храна. Не разрах - виждаш че храната се вмирисва и си вдигнала!

Първо забравила съм да спомена че стартирах аквариума по статията за стартиране на цикъла без рибки-с храна или амоняк и е наистина бързо! Вече водата днес и вчера се изчисти, пх и кх се увеличават, гх също!
Само че  Смолян сме с мека вода и се чудя как да задържа пх на 7!

Искам  да кажа още нещо. Този отличникът, който ми даде координатите на Шебека, продал ми пропускащия нагревател ако го намеря ще му се стъжни!
Не е възможно да ми се случва на мен! И това става защото съм добра и мисля че всички са като мен! Истинска наивница.

Правя си аз тестове от джей би ел кутийката, не ми харесват от 2 ленти резултатите, засичам отново с лакмус от лабораториите и накаря какво излиза. Този Шебек ми е дал и тестовете стари-половината стари, половината нови!
Не знам каква клетва да измисля!
Ето днешната снимка! Разрязах 4 произволни ленти от кутията....Може стойностите да не се виждат точно защото е на слънце!
2 бяха с по-висок показател, 2 бяха с по-нисък на пх и на кх! Значи съм права за годността. При положение че и четирите ленти са със сложена вода по един и същ начин!
Няма да се ядосвам повече и няма да се оставям да ме мамят! :kez15:

Поръчах си реактивни и за тези 60 лв дето ги дадох щях да си ги купя сега!

Сега нещо друго имам доста снежинки във водата...сифонирах и мисля, че почти съм готова.
На два от днешните теста пх е около 7, 2, кх на двете по-тъмни е от 10 нагоре, точния цвят е 15! Нитрити около 4. Нитрати около 25. Поне така ги отчитам. Забелязвам, че ако сложа много вода цветовете се смесват и затова ги накапвам с капкомер.
Най-вярно ми се вижда. Иначе в чашка се получава смесване. Кажете дали е верен метод според вас.

Може би трябва да сифонирам. Температурата съм я свалила до 29.

Неактивен Diamond23

• Потребител
« Отговор #9 : понеделник, 12 август 2013 г., 12:36 ч. »
Завивам аквариума през деня за да не тръгнат водорасли като от статията;)  сега пак ще се смеете. Нека тези които имат повече опит кажат дали съм на права посока щом имам пх към 7!

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 748
« Отговор #10 : понеделник, 12 август 2013 г., 14:36 ч. »
Нищо, смехът е здраве!
Козвам това в момент на голям смях - от радост де, чак ми потекоха сълзи! :giverose:
Да не се обидиш - просто не се сдържах.

Остави го този аквариум намира, няма нужда да мериш всеки ден. Много вероятно е и да не измерваш правилно... какво е това рн за няколко дни от 6,8 през 6,4 до 7,2 и пак на 7.
Не слагай нищо в аквариума си, до месец ще се завърти цикъла.
Мери преди да пуснеш ребите.

Защо просто не дърпнеш пердето и си решаваш проблема със светлината.
Сега виждам, че перденцето е пробито. Кой го стреля така това перде бре? :grin:
Вземи си плътно и проблема е решен.
Или, това покривало  :grin: го захвани с безопасни игли на стреляното перде зад аквариума.

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
« Отговор #11 : понеделник, 12 август 2013 г., 16:01 ч. »
Не е истина в какви филми се вкарваш.
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен stanislav89

• Активен потребител
  • Публикации: 47
  • Нас. място: Стара Загора
« Отговор #12 : понеделник, 12 август 2013 г., 21:19 ч. »
Истина, истина е  :D

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 748
« Отговор #13 : понеделник, 12 август 2013 г., 21:32 ч. »
Прочети тази статия и двете части.

http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=42&id=115

Неактивен Diamond23

• Потребител
« Отговор #14 : вторник, 13 август 2013 г., 14:23 ч. »
Нищо, смехът е здраве!
Козвам това в момент на голям смях - от радост де, чак ми потекоха сълзи! :giverose:

Сега виждам, че перденцето е пробито. Кой го стреля така това перде бре? :grin:

Здравей Bustama  :grin:!
Ама много съм шантава и се панирам от нищото. Знам че ще стане, но просто се притеснявам. С нетърпение чакам....сигурно всички са така, ама пък като мен надали има.
Представям си като имам деца...леле майко.
Само защото знам че се шегуваш няма да се обидя за пердето(иначе съм мн.обидчива). Ако зависи от мен ще има римски щори и плътни пердета, но това е все още апартамента на баба ми:) отсрещния блок...съседите там са питали баба ми какъв е тоя красиво светещ телевизор... тя им казала, че е аквариум. :dance5:
Та така...покривам го аквата я с някоя кърпа,неизползана риза или стара куверта. :-[

Снощи като ме хванаха лудите сифонирах, няма вече остатъци от храна....докато не се шмугнаха по растенията.  Имаше обилно количество слуз по пвц лепките и шлауха за въздух, което отиде в канала..Казах си ех да имах анциструси :D
С този корен няма да го бъде. При положение, че съм го изварявала докато кипне и съм го държала 2 часа....просто да си седи. Имам друг корен, но е на сестра ми от златните рибки, а тя имаше ихтио и ме е страх да не ми се слуи и на мен. Чудя се дали да го изваря и да пробвам дали потъва. Ще сложа снимка. А пътечка  на мен ми се правеха, защото знам какви лудетини са сометата и ще ми я смесят моментално! :ok:
Та снощи смених 30-35 процента вода, пренаредих китките да бъдат зад няколко средни камъка и да не  пречат на мен и на рибоците след време.
Камъните....черните за съжаление много си ги харесвах, макар че осъзнах че съм бухнала много.Но нямам такива големи черни камънаци и за това.
Сега ще сложа като намеря още чисто бели, но с голяма вероятност да са мраморни.

Към сегашните растения мога да взема още кабомба или лимнофила акватика, сесифлора, няколко високи ехинодоруса...ще ги посая в ляво и ще стане красиво..от ляво на дясно да намалява височината.
14. 08. Нитратите спадат, но нитритите не. Пх е около 7, а трябва да е 7,2 за да се преобразува амоняка. Абе не трябваше да свалям температурата- така амоняка се превръща по-бързо уж-според статията. А чистенето на хранителните остатъци от растенията ми идва вече в повече. Повече никакви експерименти с начини за почване на цикъла.  :cry1: ще ми се скапят растенията...  няма да си го простя ако загубя тези прекрасни парички...:kez15:
Бустама...статиите съм ги чела и не съм от вчера...и гх се стабилизира. Ясни ми са нещата. Тази храничка ми съсипа растенията... :(

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.