Автор Тема: Първи аквариум - начинаещ  (Прочетено 10880 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Kristiqn Todorov

• Активен потребител
  • Публикации: 112
Отг: Първи аквариум - начинаещ
« Отговор #210 : събота, 17 април 2021 г., 12:26 ч. »
Когато сифонирам изсмуквам почти всичко но не мога на всякъде понеже има доста растения и корени но където мога като сифонирам и до другата неделя има доста акита, като понякога се случва да не ядът 2 дни в седмица и пак много акита, не знам дали да не ги храня през ден да видя дали ще има резултат

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 748
« Отговор #211 : събота, 17 април 2021 г., 12:41 ч. »
Защо сифонираш? Аз не го прави ятова упражнение сигурно от 10г.

• Активен потребител
« Отговор #212 : събота, 17 април 2021 г., 17:48 ч. »
Сифонирам за да махна част от акитата.. не е ли правилно? Сифонирам само горния слой без да забивам на долу да размърдвам грунда

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #213 : четвъртък, 22 април 2021 г., 06:44 ч. »
Сега погледнах аквариума ви, грунда не е хубав, много голям е. Сифонирайте, но чак всяка седмица...колко са рибките в аквариума?

• Активен потребител
« Отговор #214 : четвъртък, 22 април 2021 г., 21:11 ч. »
грунда се води 3-4 мм по спомен или 2-3 може и да се бъркам рибите са 17 живородки и тернеци мешани, канистъра е ехейм 150 классик сифонирам всяка неделя

• Активен потребител
« Отговор #215 : четвъртък, 22 април 2021 г., 21:12 ч. »

грунда се води 3-4 мм по спомен или 2-3 може и да се бъркам рибите са 17 живородки и тернеци мешани, канистъра е ехейм 150 классик сифонирам всяка неделя, Обмислям вариант да махна хелерите ( 3 бр ) че ми се струва че много цапат акат яки "въжета"

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #216 : петък, 23 април 2021 г., 08:36 ч. »
Много по-голям изглежда от снимките.
Лично аз го виждам поне като 8-10мм. камъчета. Рибките са множко, може да ги храните по-малко, ако има и дънни - най вероятно вдигат органиката от дъното и те се носи из аквариума.

• Активен потребител
« Отговор #217 : събота, 24 април 2021 г., 19:40 ч. »
Има 2 анцитруса които не са още полово зряли, грунда наистина или беше 3-4 или е 2-3 нямам спомен, започнах да храня през ден да видя дали ще има промяна, за да разбера, дали не прехранвам като давам всеки ден, мисля да махна 3-те гупи и на тяхно място да взема 2 рамирезита така ще се и намали с 1 бройка общият брой риби в аквариума

• Активен потребител
« Отговор #218 : неделя, 25 април 2021 г., 13:06 ч. »
На какъв период според вас трябва да чистя филтъра? Попаднах на теми и мнения че канистър се чистил 2-3 пъти годишно? В магазина обаче ми казаха че моя канистър е малък и да го чистя всеки месец? Ехейм классик 150 - 300 литра час, реални 50 литра вода

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 408
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #219 : вторник, 27 април 2021 г., 00:38 ч. »
Когато драстично му намалее дебита

Неактивен Chr

• Активен потребител
  • Публикации: 215
  • Нас. място: София
« Отговор #220 : неделя, 02 май 2021 г., 22:43 ч. »
За чистенето на филтъра - всяка седмица или веднъж годишно - зависи как гледаш на нещата. В книжката съм сигурен че пише.
Заплаквай го всяка седмица (без престараване, с отлятата вода от аквариума), пък веднъж месечно му прави основно чистене - пак леко заплакване на гъбите, да не вземеш да ги превариш, че ще изтрепеш бактериите; почистване на перката и каквото там има, и намазване със силикон на гумените уплатнения !   Веднъж годишно можеш да му свалиш маркучите и да ги промиеш, или с четка да махнеш налепите по тях.
    Това за уплътненията масово се отебава, ама и аз така бях на принципа - филтъра се чисти веднъж годишно, и изведнъж протече.  Оказа се, че уплътнението толкова се е втвърдило, че се е счупило, и то на няколко места. За JBL такова не намерих, ни по нашите магазини, ни у нета, и целия филтър отиде у кофата, само заради едно малко шибано гумено уплътнение, което никога не съм се сещал да го смазвам !

Относно сифонирането - ако само обираш с маркуча лайната от повърхността на грунда - това не е сифониране - това си го прави при всяка смяна.  Сифониране е да забодеш накрайника на маркуча 3-4 см в грунда, и оттам да изкараш мърсотията. Ама така изкарваш и маса полезни вещества, така че това се прави много рядко, при стар аквариум с излишъци на нитрати, и на части.

Пусни една цяла снимка на аквариума, че не мога да добия ясна представа, но ми се струва много силна светлината, а тя принуждава растенията да се хранят повече, а ти едва ли ториш толкова, пък и самите растения едва ли са се адаптирали толкова, че да растат на максимум... Та тогава се възползват водораслите.   Купи си тестове за вода (амоняк, нитрити, нитрати, фосфати и желязо са ти основните), че като гледам, имаш липси у растенията.  Пак казвам - за нов аквариум силната светлина повече пречи - кара ги да се хранят повече, а ти нито имаш здрави, укрепнали растения, нито имаш балансирано хранене.

• Активен потребител
« Отговор #221 : понеделник, 03 май 2021 г., 12:37 ч. »
Аквариума е на 7 месеца вече, намалил съм осветлението на 6 часа на ден което не мисля че е много и самото осветление е 8w (пак не мисля че е силно) храня рибите през ден и значително намалява черната брада която не е кой знае колко, сифонирането ми е само от горе не бъркам в грънда, не ми се рови, много става матилка а за чистенето на филтера на всяка седмица не съм прочел някъде някой тук да отавря канистър всяка седмица, айде моя е слаб но мога да приема поне веднъж месечно, уплътнението го смазвам с силиконова смазка специялно за гума на всяко чистене последно съм го отаврял около 20-25март сега идната неделя (9май) ще го чистя пак не толко му е намалям дебита колкото като светна с телефона и виждам вътре по гъбите и керамиката доста боклуци нали от тази гледна точна мисля че му е време за чистене, иначе дебита си е почти същият.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 6 809
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #222 : вторник, 04 май 2021 г., 01:24 ч. »
Ако не му е намаен дебита, не пипай.

Неактивен мавруд

• Регистриран потребител
  • Публикации: 8
« Отговор #223 : четвъртък, 06 май 2021 г., 01:52 ч. »
Привет. Всеки си има начин на чистене. Аз чистя на 10тина дни. Да не ми подкислява излишно водата. Ама използвам, Sunsun 602 и 603 за пред филтри. То, китайските само за това стават. Някои смазват с вазелин, от тези като червило. Но е хубаво да е фирмен. Дори и на Fluval. Хубаво е че тръгна с доказана марка. Ехайм и JBL са най-добрите филтри, другите още се учат. След още няколко месеца те виждам с едно нано.....200-300 литра

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.