Автор Тема: Pico reef - нищо специално.  (Прочетено 27375 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
  • Публикации: 79
  • Нас. място: София
Отг: Pico reef - нищо специално.
« Отговор #30 : петък, 08 май 2015 г., 14:09 ч. »
Хлебната мая не ме смущава. Макар и непопулярна като храна за коралите в нета съм виждал рифове с отлични корали, в чието меню влиза и хлебна мая. Ти самият каза, че това е било шега от твоя страна и така го възприех и аз.  :)  В случая ползвах репликата, като коментар на идеята за карантинен от 0,5 л. Честно казано не виждам как могат да се осигурят добри условия за корал в такъв малък съд и то за дълго време. Мое мнение и, както се казва, нищо лично  :drinks:

Неактивен trex700e

• Активен потребител
  • Публикации: 161
« Отговор #31 : петък, 08 май 2015 г., 18:55 ч. »
Аз под "смущава" имах предвид да споделиш малко за храненето на коралите в твоята система, защото е видно , че е на световно ниво, ама виртуално общуване, знаеш как е :)))))

Иначе и аз четох за хлебната мая , освен по рийф централи и т.н. и Илиян от другия форум споделя как храни и с жълтък и с мая, но 1, че доколкото е споделял той си работи биотехнолог (аз изобщо такива знания нямам), едно че системи от голям калибър прощават ако нещо се обърка, та в "големия" си съд няма как да пробвам такива алтернативни методи. :)

"Карантинния" аквариум теоритично има статии как с централен еърлифт да се създаде нещо, ама реално е несериозно.

Тук отчитаме минус за такива малки съдове - няма как да се дозира каквото и да е в 6 литра. Поне моите познания далеч не го позволяват, иначе сигурно може.
Sumps are for chumps!

Неактивен Mr.J

• Активен потребител
  • Публикации: 79
  • Нас. място: София
« Отговор #32 : събота, 09 май 2015 г., 22:11 ч. »
Не храня целенасочено коралите, каквото за рибите, това и за тях. Т.е. каквото оставят рибите преди и след храненето си :D  Добавям 1-2 пъти седмично Reef Energy A/B на Red Sea (витамини и аминокиселини). Имам и една опаковка Microblift SPS food, но от нея слагам рядко, 1-2 пъти в месеца.

Защо не разпиташ колегата Dafil, помня имаше отлични резултати с неговото пико и със сигурност би могъл да ти бъде полезен при твоята система.

От мен успех с проекта.

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #33 : четвъртък, 17 декември 2015 г., 02:56 ч. »
В желанието да си вдигна темата , със съжаление установявам, че снимките ги няма и причината е в мен , по-точно местата, където качвам снимките крашват след време и няма снимки :/ -това ще го поправя по-нататък.

Иначе историята на предишното пико беше следната-колега ми писа и след обширна кореспонденция ме помоли да му го продам, след което и аз съм загубил следите му, но както и да е.
Има някакви ниско качествени снимки, които ще кача само за статистиката:

Така или иначе това, че смени собственика предишното пико има добри страни, предвид че и на мен бързо ми омръзват аквите, основно, че ще започна нов.

Стартирам днес , след като посетих магазин  Аquaworld за някои дребни неща и за доконсултиране и изчистване на концепцията. Тук е и мястото да спомена и Петя, която е изключително сърдечен и добронамерен човек, готов да сподели всяка една тънкост от дебрите на соленоводната акваристика и с ръка на сърцето препоръчвам всички фърст таймери смело да и се доверяват!

Някакво скициране да дам:
От магазина взех :
 1 брой окачаем филтър Ехайм
 около 200 грама живи камъни :)
По принцип от стари проекти си имам:
-бейс рок 1,2 кг;

- за филтърен пълнеж -Seachem matrix;

- сол seachem (тази имам, ако имах друга специализирана сол щях да ползвам друга, просто не мисля, че към днешна дата има кой знае какво значение каква специализирана сол ползва човек, вярвайки, че показателите на всички фирми са изравнени, но в предишни постове разисквахме маркетинга, да не задълбавам)
-скимер-аз съм скимера:)

- Вода: Позлвам осмозна вода, защото имам система, а при мен водата е крайно неподходяща за пиене дори. В София си е ок и чешмяна.

Планирани обитатели: Никакви риби , никакви скариди, раци и т.н.(евентуално някога си някое секси) , просто с времето вкуса ми се смени и изобщо не ми харесва нещо да шава из аквариума,било то морски или сладководен (в сладководните последно време ме дразни и вода да има :) ). А в морския някой паразити дори ми харесват много повече-например асиметричните морски звездички. Като корали-някой друг фраг ЛПС но основно ще търся гъби и зоантиди.

Аквариум 18 литра .Голо дъно. И това е на първо време. Идеята и тук е максимално малка инвестиция и ангажимент като цяло. Вярвам, че е по-добре в Бг. да има 500 аквариума по 100 тина лева, отколкото 5 аквариума по няколко хиляди. В предишни постове съм споменавал, че съм бил и от другата страна на набутването , резултата от който беше :"айде нема нужда" в един момент. Не, че аквариум за няколко хиляди не е уникален, просто на мен ми писна в един момент.
Та така, това пико ще гледам да задържа максимално дълго , като поемам ангажимент да споделям всички приятни и неприятни преживявания.
Нано/пико рийф може да бъде уникално бижу, доказатество за тази си теза съм изложил тук:
http://www.aquaportal.bg/forum/vashite-solenovodni-akvariumi/nanopiko-morski-bizhuta/

За сега умувам какво осветление да сложа-избора за толкова малък съд хич не е голям -и на китайския и на всеки друг пазар, но не му е дошло още времето. Хубавото е, че вече почти всеки стандартен магазин за диодни компоненти предлага специфичните за хобито ледове:) , така че и DIY варианта е вариант.(Тук съм отворен и благодарен на всякакви идеи за решения и обширен спам по темата:) )

Ще заснема процеса и ще качвам какво се случва:) :drinks:
Sumps are for chumps!

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #34 : четвъртък, 17 декември 2015 г., 13:52 ч. »
Така, ето го напълнено и подредено , снимката е съвсем работна и с телефон, като тепърва ще с заема с по-естетичната част на нещата, сега е на етап тестване:

Няма светлина, все още както се вижда, но мисля до вечерта ще реша и този проблем.

Оказва се, че с камъка е дошъл и първи обитател:

По принцип този зоантус не ми е най-любимия, но за сега остава като мониторинг на това как вървят нещата. Хубавото на този тип е, че със сигурност мъкнат със себе си поне една симетрична морска звезда-паразит по принцип, но на мен ми е едно от любимите същества,но ще разбера на нощна светлина.

Това малко филтърче, което ми се премята из инвентара мисля да преработя в пико рефюджиум, макар, че се съмнявам да имам нужда от редуциране на нитрати.

Sumps are for chumps!

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #35 : събота, 19 декември 2015 г., 14:26 ч. »
Реших въпроса с осветлението и си взех готово на ЗетЛайт :

Цена-качество -изпълнение за мен това са най-качествените лампи, тази ми е четвъртата и съм много доволен.

Аквариумчето придоби незавършен вид :

Казвам незавършен, защото обмислям някакъв ъпгрейд на самия съд. Много ме мотивира едно рифче от чуждестанния форум за нано аквариуми:

И обмислям дали да не го наградя моя с някакъв подобен съд, изработен от клиър вижън. Ако трябва да съм съвсем честен ми се ще да е от акрил, но предвид цената която ми искат за изрязване по мои размери с фреза, ще се въздържа.

Sumps are for chumps!

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #36 : вторник, 22 декември 2015 г., 15:30 ч. »
Малко ми се получава темата като дневник, но то и без това като се е засилил някой да чете :D , та:
Забелязах, че коралина от живия камък започна да изчезва за часове направо и понеже към момента единствения химикал, който присъства в съда е солта, остана опцията да е от нея.
Попрочетох из рийф сентръл и други места из нета и общо взето предположението ми се потвърди, за съжаление-масово не са доволни хората от нея и я определят като подходяща за аквариуми с риби.
След консултация с Петя и Марио от "Аквасвят" и заобикалящите ме приятели рийфъри смених солта с Aquaforest Probiotic като си поръчах и магнезий и храна за дискозоми и рикордерии пак на аквафорест. За момента не ми трябват но да ги има.

Иска ми се да беседваме за коралина и начините за негово развитие и пр.

Хубавото на малките съдове е че тези грешки и промени са простими и не те набутват токова финансово. Нито се налага да смениш 300 литра примерно, за да преминеш на друга сол.

Това е, сега идва периода на чакането , за това весело посрещане на празниците на всички и ще се включа след тях.
Sumps are for chumps!

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #37 : сряда, 23 декември 2015 г., 06:39 ч. »

Sumps are for chumps!

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #38 : понеделник, 28 декември 2015 г., 16:51 ч. »
Малко ъпдейт:
Нагревателя не ми вдъхваше доверие и го подмених с един Ехейм.

Прецених, че течението е слабо и го ъпгрейднах, като взех едно Jebao Rw 4. За парите си уникален уейвмейкър - с програмируем контролер и т.н. Доволен съм.

Вчера взех и няколко непретенциозни фрага-монтипори, меки корали, зоантиди и рикордерии.

Ден преди това взех активен въглен (някакъв китайски 330 грама 5 лева , не виждам как може активен въглен да е менте:), а 30 лева за марков няма да дам) , затоплих вода до 90 градуса и го оставих в нея за 24 часа-така дават в упътването си Корален зухт да се задейства по-бързо, колко е така идея си нямам. Той се явява един вид превантивна мярка от изпуснатите евентуални токсини от зоантидите.

Фраговете далеч не са най-красивите, но все пак са начални един вид.
Тъй като снимането с телефон на такава светлина е кошмарно, а и аз не умея да правя хубави снимки, само едно видео успях да кача (и то е ужасно, но дава бегла представа):

! No longer available

Sumps are for chumps!

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #39 : сряда, 30 декември 2015 г., 13:41 ч. »
Забелязах Zoa Pox по зоантидите (грешка, че не третирах никой фраг като дойде при мен) и ще опитам да се отърва от него.

Общо взето по щатските форуми за борба със зоа покс препоръчват препарат с наименование "Флуан 2" , но такъв в България е мога да намеря. А и няма информация какво има в препарата , за да потърся сходен :/

За това ще опитам с Н2О2 (водороден прекис, кисородна вода) в съотношение 1:5 за 2 минути. Така или иначе и да не стане, няма да оставя фрага във аквариума така заразен.

Някой дали има някакъв опит?
Sumps are for chumps!

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 866
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #40 : сряда, 30 декември 2015 г., 16:44 ч. »
Фуран 2 е антибактериално лекарство. Ако съдя по името вероятно е подобен на Aqua furan на Aquarium munster, което мисля, вече не го произвеждат. Активната му съставка е Nifurpirinol, която е в пъти по-активна от Тетрациклина.

Иначе по темата - приличат на zoa pox, доколкото се вижда от снимката. Алтернативата на фурана е пероксида, но не съм си правил този експеримент. Третирали сме новодошли полипи с разтвор на калиев перманганат (против голохрили) и с Tropic Marin PRO-CORAL CURE.
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #41 : сряда, 30 декември 2015 г., 17:16 ч. »
Реших да тествам, защото така или иначе този фраг няма да го оставям вътре.
Налях 1/4  три процентов разтвор на кислородна вода ц една ваничка и добавих 3/4 прясна сладка вода. Потопих зоантусите и държах 60-70 секунди.Още като ги пуснах започна "кипене" с много мехурчета от Н2О2. С;ед това извадих фрага и го потопих за съвсем малко в друга вана със чиста вода и след това в аквариума. Във ваничката бяха паднали много бели точки. Зоантуса не се е отворил , но ще му дам време. Дано да стане.  :dontknow:
Sumps are for chumps!

Неактивен Rama

• Мотохолик, акваманиак
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 866
  • Нас. място: гр.София
  • Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.
« Отговор #42 : сряда, 30 декември 2015 г., 17:48 ч. »
Е, след тази шокова терапия няма да се отвори бързо. Може даже ден - два да седи в ступор, но дано да е за добро. :ok:
Лесно забравяме грешките си, ако не са известни на никого освен на нас.

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #43 : вторник, 05 януари 2016 г., 20:14 ч. »
Малък ъпдейт:

Категорично въз основа вече на трети успешен опит  (разбира се, информацията е потвърдена и от стотици рийфъри от РЦ) вместо лепило за корали с цена от 20 тина лева , може да се използва и най-обикновен Локтайт Гел за 1 лев за закрепяне на фрагове и цели коралчета към камъните:
Sumps are for chumps!

Неактивен trex700e

• Активен потребител
« Отговор #44 : четвъртък, 14 януари 2016 г., 14:02 ч. »
Малък ъпдейт, прецених, че аквариума ще тръгне в друга посока.
Едно, защото концепцията с непретенциозни корали е проверена много кратно, че работи, второ, че на мен бързо ми писват нещата -това е причината и да не се изхвърлям на големи съдове, че там финансово е по-голямо набутване.
Та:
Като начало преминах на 40 литров съд, който всичко на всичко след поставяне на камъни и т.н. събира 34 литра вода.
Налага се малко и ъпдейт на техниката няма начин , за това взех и скимер Bubble magusQQ1 окачаем скимер, от който съм много доволен за сега.
Както и по -сериозно течение, изразяващо се в Jebao BW4

Скимерът бая скимат отделя, предвид, че единствените ми обитатели са 2 хермит рака отшелника:

Предстоят няколко ъпгрида още едно от които ще е осветлението , като му дойде времето:)
Sumps are for chumps!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.