Автор Тема: Интензивно отглеждане на аквариумни растения (от Евгени Младенов)  (Прочетено 52899 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Моята сила не е в биохимията. Но ще ви разкажа за едно мое някогашно аквариумче, пък вие си правете изводите.
Става въпрос за преди 7-8 години. Аквариумчето беше около 15 литра, вместо грунд имаше дъно от едри парчета мидени черупки, нямаше никакво осветление. Вътре имаше 2-3 хилави стръкчета валиснерия и планорбиси. Не полагах никакви грижи за него, ама абсолютно нищо - никаква смяна на вода, никаква храна, никакво отопление, беше напълно забравено. Докато в един момент - след 3-4 месеца - изведнъж открих, че се е напълнило с валиснерия и охлюви. Валиснерията беше превзела съдчето, а планорбисите бяха станали доста едри. Далеч съм от мисълта, че трябва точно така да постъпваме, но това са факти и те имат обяснение. Сещам се за една крилата фраза от Джурасик Парк - че животът винаги намира начин.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
Валиснерията е наопаки на останалите растения. Ако тя вървим нама да вървят другите и обратно. Така че ти даваш пример като за бурените на бостана - какво става като не ги закачаш!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Горе-долу е така, няма да споря. Все пак и на валиснерията й трябва храна, за да расте. А тази храна в случая е била само органични отпадъци и гниещи листа. Това е разликата с бостана.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
Стасе, ако погледнеш последната сладководна снимка в моя профил, ще забележиш невероятно развита валиснерия, от която се опитвам да се отърва всячески. Редом с нея вървят - криптокорини, ехинодоруси, нимфеи и т.н.
Има голяма разлика в качествата на софийската вода и тази в останалите региони на страната. Евгени, както и повечето дългогодишни акваристи - са софиянци. Логично и статистически предположимо. Признавам си, че почти не съм следвал указанията на тази статия, защото много от растенията не виреят в твърдата силистренска, добричка, шуменска, русенска и т.н. води. Нещата опират до два модела на поведение и тяхната комбинация:
- био-физико-химични знания и натрупан теоретичен потенциал;
- емпирични наблюдения в конкретните условия.

В тази връзка - винаги съм приемал опита на Евгени като частен случай. Не съм го оборвал, а и няма как, защото не живея в София, а и до скоро не знаех какви са показателите на нашата вода. От друга страна - не съм видял някой да се оплаква, че е бил подведен от съдържанието на статията, макар да не знам колко от нас са следвали насоките и препоръките в нея.

Акваристиката е комплекс от теоретични знания, практика и много труд. Който го може - може го. А, тези, които добавят и нотка естетика - винаги ще са на върха в хобито.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен JIX

• Активен потребител
  • Публикации: 663
  • Нас. място: Стара Загора
Стасе, ако погледнеш последната сладководна снимка в моя профил, ще забележиш невероятно развита валиснерия, от която се опитвам да се отърва всячески. Редом с нея вървят - криптокорини, ехинодоруси, нимфеи и т.н.
Има голяма разлика в качествата на софийската вода и тази в останалите региони на страната. Евгени, както и повечето дългогодишни акваристи - са софиянци. Логично и статистически предположимо. Признавам си, че почти не съм следвал указанията на тази статия, защото много от растенията не виреят в твърдата силистренска, добричка, шуменска, русенска и т.н. води. Нещата опират до два модела на поведение и тяхната комбинация:
- био-физико-химични знания и натрупан теоретичен потенциал;
- емпирични наблюдения в конкретните условия.

В тази връзка - винаги съм приемал опита на Евгени като частен случай. Не съм го оборвал, а и няма как, защото не живея в София, а и до скоро не знаех какви са показателите на нашата вода. От друга страна - не съм видял някой да се оплаква, че е бил подведен от съдържанието на статията, макар да не знам колко от нас са следвали насоките и препоръките в нея.

Акваристиката е комплекс от теоретични знания, практика и много труд. Който го може - може го. А, тези, които добавят и нотка естетика - винаги ще са на върха в хобито.

Напълно съм съгласен с Кратун  :up:  всеки трябва да си изработи свой подход - различни аквариуми,различна вода,различни растения със своите индивидуални изисквания.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 2 017
  • Нас. място: София / Враца
  • Станислав Пац
Кратуне, прекрасно обобщение!  :ok:
Аз на няколко места в моите отговори съм уточнявал, че не говоря от собствен опит, тоест знанията ми са предимно теоретични. А за естетиката, да, винаги е хубаво, когато крайният резултат на нашия труд просто изглежда добре. Тука поздрави за Диването! :bow:

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
Интереснооо...
Що ли хора с опит при отглеждането на китки не коментират статията или коментарите към нея !?!
Тя теорията не е като практиката, тва за кучето няма да го казвам
 :drinks:

Луд умора няма, само се поти!

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Аз не разбирам какво им е на теоретичните познания. В крайна сметка това са факти. Нечии единични наблюдения в един, два или пет отделни аквариума нямат статистическа, нито научна, а само анекдотична стойност - нещо като "аз цял живот пуша и нямам рак на белите дробове, следователно тютюнопушенето не е рисков фаткор за това заболяване". Да, ама не, както казваше (и продължава да казва) Петко Бочаров.

Акваристиката е амалгама от наука, лични наблюдения и споделен опит. Дори някой да е постигнал успехи без един от тези елементи, това не значи, че така ще бъде с всички. Даже напротив - ако даден акварист не се съобразява с научните факти, има доста голям шанс да се издъни сериозно.

Другият вариант, разбира се, е папагалското повтаряне на изпитани рецепти - така беше през 80-те и голяма част от 90-те. В много случаи този метод, комбиниран с метода на пробите и грешките, също работи и в това няма нищо лошо. Но е меко казано неудачно да се изпробва всичко, при положение, че с малко четене човек може да избегне огромно количество провали.

Понеже съм на път да си изгубя мисълта (доколкото изобщо тя съществува), ще я обобщя с едно изречение:

Не е задължително човек да разбира защо и как нещо се случва в аквариума, но определено помага.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
Боби... изгубих ти мисълта. :tongue2:
За помагането, помага теорията, спор няма, особено в началото.
С практиката обаче, все повече ще се приближавате до заключенията на автора на статията. :wink1:
Напълно разбирам защо Евгени не влиза в полемика, ще последвам примера му...
 :burp:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Публикации: 275
  • Николай Колев
Всеки е прав за себе си, аз лично ако гледам китки ( а и риби), бих се доверил на човек с опит и добра репутация. Всъщност според мен за това са и тези форуми- да се обменя опит, и постепенно развитие. Иначе бихме си чели книги и тонове суха информация из нета до припадък. :)
450 лт. / 180-50-50/ - Геофагуси/бразилски/ , Цихлазоми/Октоф./ , Скаларии /Манакапуру/ Андиакари/ пулхер/.......

260 лт.  / 130-50-40/ - Трихогастери / леери, жълти , синьо-мраморни/

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
Ники, още не съм припаднал от четене на книги. И се позовавам на информация, доказана с практически експерименти, които същевременно са обяснени научно в детайли. Десетки аквариуми с почва като дънен слой са изследвани в продължение на 5-6 годнини, без рестарти, без никакви сериозно проблеми с водорасли. Растителността в тях е обилна и се кастри почти всяка седмица. Рибите са здрави и видимо щастливи. 30% вода се сменя веднъж на 3 месеца, през останалото време само се долива за да се компенсира изпарението. Не се добавят никакви торове или СО2, единствения вход на хранителни вещества е от храната за риби и някакви нищожни количества във водата, която се долива. Направен е статистически анализ (по химични елементи) на вкараното сухо вещество като храна и изкараното като растителна маса. Всичко се връзва, системата е стабилна и всичко в тези аквариуми процъфтява.
Да добавя, в тези аквариуми умишлено са вкарвани всевъзможни алги, дори и да се навъдят в първия момент след няколко седмици сами изчезват, защото системата има множество биологични буфери, които поемат този дизбаланс.
Аквариум с торене е една нестабилна система, която постоянно трябва да крепим, за да остава оравновесена. Аквариум с почвен субстрат е една стабилна биологична система, която трудно може да бъде сериозно разклатена.

И в края на всичко това да кажа, че то не особено добре се връзва с концепцията за "интензивно отглеждане" на водни растения. Да, прирастът е добър, но вероятно осезаемо по-слаб, отколкото по метода на Евгени. Най-малкото заради добавянето на СО2 при него. Всяко нещо с приложенията си...

Неактивен JIX

• Активен потребител
  • Публикации: 663
  • Нас. място: Стара Загора
Статията е  добра, и всеки трябва да се учи от практиците.То иначе теории много,книжки също.Но също всеки  би било добре да  причупи информацията през собствените си виждания,а не сляпо да се подражава...бях чел някъде коментари на световно известни акваскейпъри относно Нейчъръл аквариумите на Даяна ....нам си коя-оная женица която правише нискотехнологични аквариуми с пръст под чакъл и оставяше всичко на самотек,и книги има написани,като подробно обяснява процесите в аквариума. ...Ами меко казано според тях това са глупости и в разрив техните виждания за красив аквариум.....абе и аз си изгубих мисълта :crazy:
пп колегата Пац ме изпревари за тези аквариуми....макар че аз не си падам по такива "мързеливски аквариуми" в които няма да сменям вода, а само ще доливам. Имам един такъв приятел ,който по два пъти в годината сменя вода,само долива :yellowcard: 

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
Живко, аз именно на тая Даяна се позовавам. И вече тука идва въпроса за естетиката. Едни харесват как изглежда дивата гора, на други зеленчуковите градини им харесват повече.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Станислав Пац
Признавам си, че и аз съм се чудил доколко добре би изглеждал един от аквариумите на Даяна. Със сигурност идеята за естествените процеси, които протичат в тях ми допада много. Бих направил такъв аквариум именно заради тази идея, без да възлагам много на визията. Все пак си мисля, че могат да се постигнат добри визуални резултати, ако се постарае човек. Като се направи добър храдскейп и се подберат растенията, за да не буреняса напълно. Ще се разровя за снимки на аквариуми правени по методите на Даяна, не съм ги виждал досега.

ПП: Чичко Гугъл извади доста неща като изображения: http://www.google.bg/images?q=diana+walstad&hl=bg&client=firefox-a&hs=WuS&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=ivnso&source=lnms&tbs=isch:1&ei=wZQlTdHtA9K48gP_r6mRAw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&ved=0CBAQ_AU&biw=1920&bih=887

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Публикации: 275
  • Николай Колев
Рас, сигурно ме разбра, че под книги- имах предвид такива свързани с акваристиката. ;)
Ще чакам с нетърпение да споделящ личен опит от новия аквариум, убеден съм, че ще е интересно. :drinks:
450 лт. / 180-50-50/ - Геофагуси/бразилски/ , Цихлазоми/Октоф./ , Скаларии /Манакапуру/ Андиакари/ пулхер/.......

260 лт.  / 130-50-40/ - Трихогастери / леери, жълти , синьо-мраморни/

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.