Автор Тема: СО2 система и дозиране  (Прочетено 785 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен nasko_1120

• Активен потребител
  • Публикации: 262
  • Нас. място: София
СО2 система и дозиране
« : вторник, 12 ноември 2019 г., 18:14 ч. »
Здравейте, реших да си купя СО2 система за едната аква. След кратко търсене се спрях на тази оферта  https://m.olx.bg/ad/sistema-za-vagleroden-dioksid-co2-za-akvarium-CID339-ID6RjRL.html#position=3&page=1
Какво е вашето мнение за цената, заслужава ли си и какво още ще ми е нужно за да я стартирам. Също така ме интересува как да дозирам колко мехурчета в минута да подавам и как да дозирам количеството подаван газ. Аквариума е 57 литра с подхранен субстрат, разстенията са предимно лесни за отглеждане, хигтофила, бакопа и криптокорина.
Последният ми въпрос е, аквариумът е със съмп вграден в гърба на аквариума и всичко ми е скрито там, има ли как да скрия дифузера и дропчекера там и ефективно ли ще е захранването с СО2 ако всичко е там?
Благодаря
МОЯТ ПРОФИЛ
http://www.aquaportal.bg/forum/profili-na-potrebitelite/profilt-na-nasko_1120/
112 литра
5 Cichlasoma meeki
5 Ancistrus sp.

Неактивен tomatomov197

• Активен потребител
  • Публикации: 579
  • Нас. място: Варна
Отг: СО2 система и дозиране
« Отговор #1 : вторник, 12 ноември 2019 г., 21:20 ч. »
  Като гледам , човека дава всичко нужно да я стартираш веднага .  Не виждам защо да не пъхнеш дифузера отзад . Брояча на мехурчета може да е отвън , а спокойно можеш и без дропчекър.  Предостатъчно е да пуснеш 1 мехурче на 2 сек.

Неактивен VALENCIA

• Регистриран потребител
  • Публикации: 17
« Отговор #2 : вторник, 12 ноември 2019 г., 22:19 ч. »
Аз съм с такава система от 5кг.Имам я от 2 години.Момчето е много точно и си заслужава.Дроп чекера няма как да е отзад в съмпа,трябва да е на място на което да ти е удобно да го наблюдаваш.Все пак това ти е индикатора за количеството разтворен газ във водата.Извинявам се на колегата преди мен,но не съм съгласен,че може без дроп чекер и за това да подаваш по 1 балонче на 2 секунди.Подаването във всеки аквариум си е индивидуално и тук идва работата на дроп чекера за да си нагласиш балончетата така,че да ти е в зелено.Имам предвид,че в даден момент ако смениш аквариума с по-голям или по-малък ще ти трябва различно количество подаден газ.

Неактивен nasko_1120

• Активен потребител
« Отговор #3 : сряда, 13 ноември 2019 г., 00:05 ч. »
Аз мога да го наблюдавам ако го лепна в съмпа, той е облепен с перфорирано черно фолиои се вижда отзад, но докато го дозирам ще го оставя в аквариума със сигурност. За брояча на мехурчета, това което е на снимката, прозрачното цилиндърче над магнитния клапан е брояч на мехурчета нали? Също така да попитам, кога е най-добре да се пуска и спира системата, четох че е окей да се сложи заедно с осветлението на един и същ таймер и да тръгва и спира с него.
МОЯТ ПРОФИЛ
112 литра
5 Cichlasoma meeki
5 Ancistrus sp.

Неактивен tomatomov197

• Активен потребител
« Отговор #4 : сряда, 13 ноември 2019 г., 00:28 ч. »
Аз съм с такава система от 5кг.Имам я от 2 години.Момчето е много точно и си заслужава.Дроп чекера няма как да е отзад в съмпа,трябва да е на място на което да ти е удобно да го наблюдаваш.Все пак това ти е индикатора за количеството разтворен газ във водата.Извинявам се на колегата преди мен,но не съм съгласен,че може без дроп чекер и за това да подаваш по 1 балонче на 2 секунди.Подаването във всеки аквариум си е индивидуално и тук идва работата на дроп чекера за да си нагласиш балончетата така,че да ти е в зелено.Имам предвид,че в даден момент ако смениш аквариума с по-голям или по-малък ще ти трябва различно количество подаден газ.

Ами аз съм без дроп чекър , може да има много несъгласни :)  Също ми е много интересно как определяте количеството газ или торове според литража ?!  Например в 100л аквариум може да има 1 криптокорина и 1 анубиас , обаче може да има и 18 бързорастяши. И еднакво количество ли подаваме ? :)

Неактивен VALENCIA

• Регистриран потребител
« Отговор #5 : сряда, 13 ноември 2019 г., 01:32 ч. »
  :) Ами да точно според литража е,а не според това колко броя растения има,в зелено ли е значи е точно колкото трябва да е.Няма как в  50 литра да подаваш по 1 балонче на 2 секунди и в 500 литра пак толкова. :drinks: Няма как да наситиш толкова вода с такова подаване.Относно питането на колегата Наско,да това отгоре е брояча на мехурчета, а за дроп чекера,той според мен не грози изобщо,но си е до предпочитание.Аз лично съм с таймер и системата ми се включва един час преди осветлението и спира един час преди да изгасне осветлението.

Неактивен nasko_1120

• Активен потребител
« Отговор #6 : сряда, 13 ноември 2019 г., 10:00 ч. »
Благодаря за информацията колеги, това е всичко което ми беше неясно за момента. Ако се породят някакви въпроси след стартирането на системата, ще питам пак.
Хубав и успешен ден  :)
МОЯТ ПРОФИЛ
112 литра
5 Cichlasoma meeki
5 Ancistrus sp.

Неактивен tomatomov197

• Активен потребител
« Отговор #7 : сряда, 13 ноември 2019 г., 21:22 ч. »
  :) Ами да точно според литража е,а не според това колко броя растения има,в зелено ли е значи е точно колкото трябва да е.Няма как в  50 литра да подаваш по 1 балонче на 2 секунди и в 500 литра пак толкова. :drinks: Няма как да наситиш толкова вода с такова подаване.Относно питането на колегата Наско,да това отгоре е брояча на мехурчета, а за дроп чекера,той според мен не грози изобщо,но си е до предпочитание.Аз лично съм с таймер и системата ми се включва един час преди осветлението и спира един час преди да изгасне осветлението.

Да , хубаво насищаш 500л с со2, светлина и торове , но като няма кой да ги потребява какво става :)

Неактивен VALENCIA

• Регистриран потребител
« Отговор #8 : четвъртък, 14 ноември 2019 г., 00:48 ч. »
Ами като няма растения,за какво всъщност ще подаваш?Колегата каза,че се е ориентирал,няма смисъл да продължаваме.  :drinks: В крайна сметка всеки намира точната концепция за аквариума си,това просто е моята и я споделих.Успех и на двамата  :drinks:

Неактивен tomatomov197

• Активен потребител
« Отговор #9 : четвъртък, 14 ноември 2019 г., 05:49 ч. »
Ами като няма растения,за какво всъщност ще подаваш?Колегата каза,че се е ориентирал,няма смисъл да продължаваме.  :drinks: В крайна сметка всеки намира точната концепция за аквариума си,това просто е моята и я споделих.Успех и на двамата  :drinks:

Нищо , говорим си , все ще е полезно :)  Има един тип - Том Бар , стана популярен с неговия метод за торене. Аз съм му фен , но леко си модифицирам според моя аквариум :)  Нямам дроп чекър, нямам тестове и просто си наблюдавам растенията и рибите . Естествено си трябва малко рутина . 

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.