Автор Тема: Моля за помощ, Гупите ми умират постоянно..  (Прочетено 529 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен orbetsov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 5
  • Нас. място: София
Моля за помощ, Гупите ми умират постоянно..
« : сряда, 20 януари 2021 г., 18:14 ч. »
Имам 50л. аквариум стартиран преди 2 години с 3 дънни сомчета и няколко Гупи. За съжаление всеки месец си купувам Гупи и умират една по една. До преди месец сменях по туба вода на седмица, но вече сменям по 2 туби от 10л. Моля за помощ, къде греша? Възможно ли е заради дебелината на настилката (около 5см.) да се задържа много мизерия, а заради растенията немога са сифонирам дълбоко?

Неактивен Daniel

• Dwarf Amazon Enthusiast
  • Заслужил потребител
  • Публикации: 191
  • Аквариум: Гола Вода
    • Банкя Нет
Отг: Моля за помощ, Гупите ми умират постоянно..
« Отговор #1 : сряда, 20 януари 2021 г., 20:19 ч. »
Ами дебелината на настилката не вярвам да прави проблем,при по едрите камъчета повече се завира мизерия навътре, един познат ми прати този клип да ми покаже как най нежно се маха мизерята от растителен аквариум виж тук. Бих ти предложил да си вземеш и някой тест и да видиш параметрите на водата, интересно че само гупите умират. Дано някой по разбиращ колега също да даде мнение.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 754
« Отговор #2 : сряда, 20 януари 2021 г., 23:08 ч. »
Това дано не ми изглежда ок. Много криво и с хлътнатини до хрилете. Когато пускаш новите гипи, правиш ли преход някакъв? Какви други риби имаш и как изглеждат?

Неактивен orbetsov

• Регистриран потребител
« Отговор #3 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 00:12 ч. »
Когато пускам новите първо потапям плика да се изравни температурата и чак тогава ги пускам. Даниото е от стартирането на аквариума както и 3 сомчета Анциструс.
3 сомчета
1 данио
4 мъжки Ендлер
1 женска гупа
сомчетата са перфектни, даниото незнам защо е така..
Надявам се тук да намеря отговор. В магазина тестваха водата и ми казаха че имам завишени нитрати.

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 128
« Отговор #4 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 08:52 ч. »
С какво, по колко пъти на ден и с какво количесто си храниш рибите? За 10 риби доста отпадъци има. По колко часа светиш? Слагаш ли торове, СО2? Никакви данни за аквариума няма.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #5 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 09:45 ч. »
 Рибките най - вероятно са болни. Мъртвата група има кожни рани - поне аз така виждам снимката. Има една област с червеникав цвят. Даниото, също ми е съмнително. При него плува и една група, много слаба... Спри да пускаш рибки в аквариума. Така ако има паразити ще умрат, най вероятно. За да не лекуваш насляпо. Махай даниото в отделен съд, ако има и там може да пробваш един курс за паразити с бактопур Директ, че и бактерии може има. Може и кльощавата гупа при даниото да преместиш.

Неактивен orbetsov

• Регистриран потребител
« Отговор #6 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 11:53 ч. »
Храня ги по 1 път на ден с люспи или гранулки препоръчани ми от магазина. За точно количество немога да кажа, но около 2 щипки. Когато ги нахраня и заради течението от помпата храната се завърта и доста от нея попада на дъното, но сомчетата мисля че се справят с почистването. Торове слагам от 2 седмици заради растенията (синьо шишенце в момента не мога да кажа марка), а цо2 не. Светя по около 6 часа на ден в диапазона 16:00-23:00.
Иска ми се да изчистя аквариума основно и да го преаранжирам, но незнам къде да държа рибите през това време.

Неактивен orbetsov

• Регистриран потребител
« Отговор #7 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 11:56 ч. »
Рибките най - вероятно са болни. Мъртвата група има кожни рани - поне аз така виждам снимката. Има една област с червеникав цвят. Даниото, също ми е съмнително. При него плува и една група, много слаба... Спри да пускаш рибки в аквариума. Така ако има паразити ще умрат, най вероятно. За да не лекуваш насляпо. Махай даниото в отделен съд, ако има и там може да пробваш един курс за паразити с бактопур Директ, че и бактерии може има. Може и кльощавата гупа при даниото да преместиш.

Само тази последната умря с такъв симптом, предишните просто ставаха лениви и в един момент се свиваха и умираха... Теси кльощавите са мъжките Ендлер. Дали ако ги преместя с част от водата и филтъра и примерно малко грунд в друг съд ще могат да оцелеят докато този аквариум не го почистя и подредя отново?

Неактивен nicco

• Активен потребител
  • Публикации: 99
  • Нас. място: Бургас
« Отговор #8 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 13:02 ч. »
По-добре да се изкарат част от растенията, сифониране,аранжиране.Торене не виждам смисъл,нали си растат китките.Храна сутрин и вечер по-малко, почти нищо да не пада на дъното.При толкова много растения и малко риби - миене гъбите на филтъра и смяна на вода веднъж месечно 30% с престояла 2 дена.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #9 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 18:48 ч. »
Само тази последната умря с такъв симптом, предишните просто ставаха лениви и в един момент се свиваха и умираха... Теси кльощавите са мъжките Ендлер. Дали ако ги преместя с част от водата и филтъра и примерно малко грунд в друг съд ще могат да оцелеят докато този аквариум не го почистя и подредя отново?

лекувай в аквариума или ги мести в отделен съд и там лекувай. Аз предложих първия вариант за да не ти замине водата и бактериите в аквариума. Ти си решаваш. От магазин за акваристика може да си вземеш две или три хапчета бактопур Директ, за да не купуваш целта опаковка, взимаш колкото е нужно за обема на съда и следиш след лечение как ще са рибите.
По добре да ги лекуваш вътре в аквариума, даже е задължително. Аз бих направил едно курсове с бактопура за всеки случай. Пак да кажа с бактопура стреляш на сляпо и е възможно - ако имат паразити или бактерий, които той не лекува да не стане нищо. Но ти е най евтиния вариант, разбира се ако ти продадат таблетки на бройка.

На рибките се прави и преход, от водата, която е в аквариума се слага поетапно в плика по малко за да преминат постепенно към новата им водица. След като ги пуснеш в аквариума до колко дни умират?

Неактивен orbetsov

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : четвъртък, 21 януари 2021 г., 19:13 ч. »
Ще взема лекарството, междувременно изкорених доста растения и подмених вода. Сифонирах старателно и немога да повярвам колко мизерия имаше в грунда в дълбочина..  :dontknow:
Дано се оправят нещата, наистина много искам да си завъдя Гупи.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.