Geophagus brasiliensis
Бразилски геофагус



Латинско име Geophagus brasiliensis
Популярно име Бразилски геофагус
Група Цихлиди от Северна, Централна и Южна Америка
Семейство Цихлиди (Cichlidae)
Местообитание, хабитат Южна Америка - южна и източна Бразилия, Уругвай
Приблизителен размер 30 см
Минимален размер на аквариума 280 л
Изисквания, температура 24 - 27°C
Изисквания, обща твърдост 5 - 10 °
Изисквания, pH 6,0 - 7,5
Тип вода сладка
Ниво на трудност лесно


Видът е описан от Куой и Гаймар (Quoy and Gaimard) , 1824

Синоними

Chromis brasiliensis

Описание

Тялото е странично сплескано с висока глава и предна част и по-ниско към опашката. Общият цвят и при двата пола е сребристо сив. В центъра на люспите има металикови светло сини петна, откъдето произлиза и често използваното в англоезичните страни популярно име на рибата – перлен геофагус. Или целите перки, или само ръбовете им са червени. В средата на тялото има черна точка, която понякогао не е много ясно видима. При някои екземпляри от долната част на главата през окото до горната преминава черна ивица, а по тялото има допълнителни черни петна (снимка 1).
При възрастните риби гръбната и аналната перки са издължени.
Мъжките достигат до 30 см на размер (снимка 2) и са по-едри от женските. Рибите са в състояние да се размножават доста преди да са израснали толкова.

Разпространение

Както личи от името му, бразилският геофагус обитава потоци и малки реки в субтропичната зона на източна и южна Бразилия, както и някои райони на Уругвай. Температурата на водата, в която живее, варира от 24 до 28 °C, а pH – от 6,0 до 7,0

Хранене

Като типичен представител на рода си, Geophagus brasiliensis търси храната си, като разравя дъното. Проучване на стомашното съдържание на диви риби е показало наличие на разнообразна храна, включително различни насекоми и водорасли. В аквариумни условия приемат с апетит почти всякаква храна – суха, жива или замразена.

Отглеждане

Поради приятния си външен вид, лесното си отглеждане и размножаване, както и поради факта, че бразилският геофагус е познат много отдавна в хобито, това е сравнително популярна рибка.
За една рибка е необходим аквариум от 150 литра, но когато ги отглеждате по двойки или заедно с други риби, минималният обем е 280 л. Могат да живеят както в сладка, така и в бракична вода, но за да се чувустват добре, имат нужда от бавно течение и ефективна филтрация. Осигурете им грунд от дребни камъчета, примесени на места с по-дребен пясък – понякога го “пресяват” с уста. Аранжирайте аквариума със скали и камъни, за да могат геофагусите да определят територията си и да разполагат с укрития. Можете да сложите и растения, но те задължително трябва да са засадени в саксийки, а корените им да са защитени от ровене. Ежеседмични смени на 15-20% от водата в аквариума завършват списъка с изискванията на тази не особено претенциозна рибка.
Бразилските геофагуси могат да проявят доста силна вътревидова агресия, затова е добре да се гледат поединично или по двойки. Като цяло са териториални, но не нападат останалите риби, освен по време на размножаване.

Размножаване

Развъждането им в аквариум е лесно. Рибите образуват двойки на размер 5 – 7 см, а когато достигнат 10 см, обикновено вече са готови да се размножават. Осигурете им мека, леко кисела вода с pH 6,5 – 7,0 с твърдост 5 – 10 ° и температура 24 – 27 °C. Двойката ще подбере плосък камък на затъмнено, скришно място и внимателно ще го почисти. След това женската ще снесе 600 – 800 яйца (в аквариум обикновено между 150 и 200). Геофагусите са чудесни родители (видеото в края) и пазят ревностно яйцата и малките си, затова не ги местете от аквариума след снасянето. След като започнат да плуват сами, малките се захранват с натрошена суха храна.

Съжаляваме, но в момента видеото не е достъпно.


Тук можете да оставите своя коментар, който ще се вижда по-долу след одобрение от член на екипа.

Коментар:


Автор:



Потребител Дата Коментар