Категории и статии


± Интервюта с акваристи

± Общи статии

± Риби

± Растения

± Филтрация

± Хранене

± Соленоводни аквариуми

± Бракични аквариуми

± Биотопи и биотопни аквариуми

± Екология

± Химия и физика

± Осветление

± Развъдници
 

Интервю с Райко и Илия Славкови

 

Райко Славков

 

Илия Славков


Днешното ни интервю е с Райко и Илия Славкови. Двамата са дългогодишни професионални акваристи. Разполагат с огромен опит и знания за развъждане на декоративни аквариумни рибки, като с удоволствие помагат на всеки начинаещ акварист. Занимават се активно с американските цихлиди, като дори са селектирали и свои форми скаларии. Напоследък отбелязват сериозни успехи в селекцията и размножаването на различни видове златни рибки. Живеят и работят в Благоевград.

 

Здравейте! Ще се представите ли с няколко изречения на читателите ни?

Здравейте! Първо искам да се извиня за закъснението с отговорите на въпросите в това интервю! За съжаление се получи съвпадение на периода с размножителната кампания в нашата ферма за златни риби и поради големия обем на работата така и не успях да намеря достатъчно свободно време да застана пред компютъра.
 

Казвам се Райко Славков. На 42 години съм.  Живея и работя в Благоевград. Учил съм в Строителния  университет (УАСГ). Семеен съм, с две деца - на 7 и 2 години. Брат ми, Илия Славков, е на 47 години. Той е  агроном по професия. Също е семеен и живее и работи в Благоевград. 

 

Кога направихте първия си аквариум и как стана това?


Първият аквариум се е появил в дома ни, когато  брат  ми е бил на 8 години и е подарък от родителите  ни послучай успешното му завършване на 1-ви  клас. Аз, разбира се, нямам съзнателни  спомени от  това  време, но явно първото нещо, което съм захапал след биберона, е било маркуча за смяна на водата.

Как решихте да създадете базата си и кога решихте, че можете да си изкарвате прехраната с това?

 

Не може да се каже, че сме взели такова решение в точно определен момент. Нещата се развиха постепенно и с натрупване. След като установихме, че един аквариум е твърде малко за широките ни акваристични души, отвоювахме от родителите си правото да си направим един стелаж с аквариуми. Не след дълго стелажите в детската ни стая станаха два.
Когато майка ни видя в какво се превръща паркетът на стаята, не беше много трудно да я убедим да ни отстъпи част от мазето за нашето хоби.

С годините не ни идваше акълът в главите и следващите етапи бяха окупирането на цялото мазе и наемането на една гарсониера, която напълнихме с аквариуми. Закономерно следващият етап (засега ), беше да купим малък земеделски имот, в който да направим нашата ферма в настоящия и вид.

 

Работите в Благоевград, където е разположена базата ви. В коя част на града се намира тя?

Базата, както вече споменах, е разположена в земеделски имот, който се намира на 3-4 км извън града.

Откъде се появи любовта ви към американските цихлиди?


Американските цихлиди (и въобще цихлидите) винаги са ни пленявали със своето поведение. В аквариум с такива риби винаги има динамика и никога не можеш да скучаеш, докато ги наблюдаваш.


Райко, от колко време се занимаваш с дискуси и какво те накара да се откажеш от тях?

Първите си дискуси купих от Ленинград през 1990 г. Още помня как с приятеля ми пътувахме три денонощия с влака и през половин час ги проверявахме дали са живи.

Какво ме накара да се откажа? Дискусите са риби, които не можеш да отглеждаш така между другото.  Ако си решил да отглеждаш дискуси, това ангажира голяма част от времето и аквариумите ти. Аз лично, за да поддържам тръпката към работата си, винаги имам нужда от промяна. Това, разбира се, не означава, че в един момент няма да се върна отново към дискусите.
 


 

 

 

Снимки от базата на Илия и Райко

 
Вярно ли е, че дискусът, с който Орлин е спечелил “Mediterranes discus 3rd Italian Discus Contest Lecce, Italy”, всъщност не е негов, а на Райко? Ако да, бихте ли ни разказали историята?

Относно дискуса, с който Орлин спечели първото място в Италианския шампионат (Лече, 2005 г.), мога да кажа, че тази риба наистина е селектирана и отгледана в нашата ферма. През 2005г. Орлин ми каза, че е получил покана за участие от организаторите на Италианския шампионат, но възнамерява да им откаже, защото няма подходяща риба за първенството. Тогава му казах, че имам елитен червен тюркоаз и му предложих да го купи от мен и да участва с него.Така тази риба спечели първото място в категорията Striped Turquoise.

 

Защо според вас на пазара на декоративни риби като цяло се избягват дивите форми на рибите?
 

Главната причина според нас да се избягват дивите форми на аквариумните риби е, че при повечето видове те са по-невзрачно оцветени в сравнение със селективните форми. Това явно не допада на основната маса акваристи. Друг основен момент е, че при някои видове риби дивите форми имат сравнително висока цена. Причина за това е оскъпяването на дивоуловените риби от транспорта и високата смъртност в периода на адаптацията. Също така получаването на поколение F1 от диви родители е процес, който понякога изисква значителни инвестиции и е нормално цената на поколението да е сравнително висока.

 

 

Как се отразява кризата, започнала през 2008, върху вашия и на колегите ви бизнес и как успявате да се справите с нея?

Откакто се занимаваме с този бизнес, кризите в България се редуват една след друга, така че не можем да усетим някаква значителна промяна в периода преди и след 2008 г.


В някоя от многото теми, в които си помагал на потребители на Аквапортал, беше споменал, че «...истината е в цихлидите и златните». Защо точно златни? Кое им е интересното и специалното или е просто въпрос на търсене и предлагане?

Това беше някаква моментна закачка. Никой не може да каже, че истината е в един или друг вид риби. За всеки от нас тя е различна. На някои им харесват цихлидите, на други атерините, харацините, златните риби... Именно голямото разнообразие, което предлага нашето, хоби го прави толкова привлекателно.

Имате огромен опит и енциклопедични познания за отглеждането на златни рибки. Мислили ли сте някога да напишете книга за тяхното отглеждане?

На този етап сме решили да наблегнем на практическата работа. Може би някой ден, след като се пенсионираме, ще се отдадем на писателствуване.
 

Бизнесът ви само в България ли се ограничава или изнасяте и на други пазари?
 

Предимно в България, но имаме клиенти и от съседните балкански страни.

 

Ако трябва да дадете само един съвет на начинаещите в отглеждането на златни рибки, какъв ще бъде той?

Най-важното е да не подценяват златните рибки като лесен за отглеждане вид и преди да отидат в магазина, да си направят труда да прочетат какви са основните изисквания за вида!

И накрая какво ще пожелаете на потребителите на Аквапортал?

 

На потребителите на АП ще пожелаем да продължават все така да споделят своя опит помежду си и да си помагат. И много успехи в хобито и живота!

 

Интервюто взе Боян Калинов.

 

 

 

 

 





 

 

 



Ако искате да добавите коментар към статията, натиснете тук. (работи с javascript)